Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Jak działa booster?

Hormon wzrostu - czym jest, jak działa i jaki ma wpływ na zdrowie i organizm człowieka.
Jak działa booster?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Hormon wzrostu (z ang. GH – growth hormone) wykazuje niezwykle silne działanie anaboliczne, przyczyniając się tym samym do niesłychanie szybkich przyrostów masy mięśniowej oraz siły fizycznej. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie jego sekrecji, w tym między innymi zwiększenie spożycie białka, ale także solidna suplementacja oparta o argininę. Istnieją publikacje naukowe wykazujące  jej wpływ na zwiększanie sekrecji GH, poprzez stymulację przedniego płatu przysadki mózgowej [1]. Oczywiście nie są to sposoby niebezpieczne dla zdrowia, jak ma to miejsce w przypadku nielegalnego dopingu. Tak więc jest to hormon będący bardzo istotnym czynnikiem warunkującym szybki rozwój upragnionej muskulatury.



CZYM JEST HORMON WZROSTU:
Jest to niezwykle anaboliczny hormon o charakterze białkowym, składający się ze 191 aminokwasów. Znany jest także pod nazwą somatotropina i występuje naturalnie w organizmie każdego człowieka. Poza stymulacją rozwoju mięśni ogranicza on ilość tkanki zapasowej. Produkowany jest naturalnie przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej – i właśnie przez nią jest uwalniany, pod wpływem określonych bodźców (zazwyczaj ma to charakter pulsacyjny). Naturalnie pobudza on narządy i tkanki całego organizmu do produkcji substancji pro wzrostowych. Najlepszym przykładem jest IGF-1 (insulino-podobny czynnik wzrostu). Innymi słowy konsekwencją podniesionego stężenia hormonu wzrostu jest niezwykle szeroka reakcja organizmu i nie wynika wprost z bezpośredniego działania tylko tego jednego hormonu.
Hormon wzrostu i czynniki wzrostowe uczestniczą w procesach o charakterze anabolicznym, ale także w  metabolizmie substancji odżywczych (węglowodanów i tłuszczu). Efektem czego jest zwiększony transport aminokwasów (budulca) do komórek mięśniowych. GH prowadzi także do przyśpieszenia spalania tkanki tłuszczowej, doprowadzając do zwiększonego uwalniania kwasów tłuszczowych, a następnie ich utleniania. Innymi słowy nasila on  lipolizę. Jest to pożądany efekt  praktycznie w  każdej dyscyplinie sportowej.

Jak działa booster?


JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA ZWIĘKSZONĄ SEKRECJĘ GH:
Jak już wspomniałem, istnieje wiele przesłanek opowiadających się za wpływem (dosyć silnym) argininy na zwiększenie syntezy hormonu wzrostu. Jednak zgodnie z wiedzą ogólną powoduje to także: wysiłek fizyczny (już 10 minutowy może doprowadzić do zwiększenia stężenia GH [3], hipoglikemii, a nawet bólu. Istnieją przesłanki, że zwiększenie spożycia aminokwasów, a tym samym ich poziomu we krwi może indukować właśnie większą sekrecję GH. Oczywiście odwrotne działanie będzie miała hiperglikemia, niskie stężenie aminokwasów w krwiobiegu itd. Powszechnie uważa się, że wystarczy podbicie hormonu wzrostu by uzyskać niesamowicie duże przyrosty masy mięśniowej oraz wytrzymałości. Jest to jednak obraz trochę przejaskrawiony, ponieważ i tak podstawą jakichkolwiek postępów będzie dieta oraz solidny trening. Nie zagłębiając się zbytnio w zakres dopingu w sporcie, bardzo rzadko GH podawany z zewnątrz występuje solo – często towarzyszą mu sterydy anaboliczne). Warto pamiętać, że także sen przyczynia się do zwiększenia sekrecji tego tak pożądanego hormonu.

CIEKAWOSTKA: Czasem połączenie i synergistyczny wpływ olbrzymiego stresu i wysiłku fizycznego może doprowadzić do zarzutów antydopingowych – o czym się dowiedziała włoska złota medalistka po igrzyskach olimpijskich w Sydney, u której wykryto zwiększony poziom hormonu wzrostu. Oczywiście po przebadaniu kolejnych próbek krwi zarzuty zostały wycofane. [4]

HORMON WZROSTU A ZDROWIE:
Hormon wzrostu występuje naturalnie w organizmie i pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, jednak należy uważać by jego poziom nie był zbyt wysoki, ani zbyt niski. Jeżeli we krwi przez pewien czas będzie utrzymywało się podwyższone stężenie GH pojawi się insulinooporność, co w konsekwencji może doprowadzić do indukowania cukrzycy.


Najważniejszy wpływ hormonu wzrostu na organizm człowieka: [2]

  • potęguje procesy anaboliczne, pośrednio poprzez IGF1 przyczyniającego się do zwiększonego wychwytu aminokwasów, szybszej transkrypcji oraz translacji matrycowego RNA (mRNA), ograniczenia proteolizy oraz zwiększenia objętości i masy włókien mięśniowych,
  • działanie lipolityczne - niezależnie od czynniku wzrostu IGF1 aktywuje cyklazę adenylową oraz cAMP-zależnej kinazy białkowej,
  • diabetogenne (ogranicza wykorzystanie węglowodanów),
  • wpływa także na zwiększony wzrost kości długich,
  • stymuluje układ immunologiczny (zwiększa produkcję przeciwciał, limfocytów T, interleukiny 2, leukocytów, aktywuje limfocyty NK; przyspiesza dojrzewanie makrofagów w tkankach; zwiększa migrację limfocytów T do grasicy);


BOOSTERY HGH:
Boostery hormonu wzrostu cieszą się niesłabnącą popularnością – nie bez powodu. Stanowią one znakomity wybór do podniesienia GH w sposób naturalny, przy wykorzystaniu jedynie bezpiecznych substancji aktywnych. Jednak warto pamiętać, że na rynku suplementów można spotkać wiele produktów, także producentów mało popularnych, a wręcz nieznanych. Generalnie wybierajcie propozycje marek, które są powszechnie znane i cenione – ograniczy to do minimum ryzyko obecności „niespodziewanych” dodatków w składzie.



LITERATURA:
[1]. Alba-Roth J., Müller O.A, Schopohl J., von Werder K. (1988): Arginine stimulates growth hormone secretion by suppressing endogenous somatostatin secretion. J. Clin. Endocrinol. Metab., 67(6), s. 1186–1189.
[2]. Paweł Jóźków, Marek Mędraś, Growth hormone and IGF-1 as doping agents in competitive sport Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology, Tom/Volume 60; Numer/Number 5/2009 ISSN 0423–104X
[3]. Stokes K, Nevill M, Frystyk J i wsp. Human growth hormone responses to repeated bouts of sprint exercise with different recovery periods between bouts. J Appl Physiol 2005; 99: 1254–1261.
[4]. Armanini D, Faggian D, Scaroni C i wsp. Growth hormone and insulinlike growth factor I in a Sydney Olympic gold medallist. Br J Sports Med 2002; 36: 148–149.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię