Jak działają spalacze tłuszczu i jak je bezpiecznie stosować?
- Czym są spalacze tłuszczu?
- Jak działają spalacze tłuszczu?
- Najczęściej występujące składniki aktywne w spalaczach tłuszczu
- Kiedy i jak stosować spalacze?
- Czy stosowanie spalaczy tłuszczu jest bezpieczne?
- Skutki uboczne stosowania spalaczy tłuszczu
- Z czym łączyć spalacze tłuszczu?
- Wpływ spalaczy tłuszczu na masę mięśniową
Czym są spalacze tłuszczu?
Spalacze tłuszczu (z języka angielskiego: fat burners) to suplementy diety wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej, czyli odchudzanie. W skład spalaczy wchodzą substancje aktywne, których zadaniem jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej poprzez termogenezę lub "rozbijanie" struktury tkanki tłuszczowej poprzez lipolizę.
Spalacze nie są obowiązkowym elementem suplementacji, ale z pewnością są pomocne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Niektóre odchudzające się osoby pokładają wszelkie nadzieje w spalaczach tłuszczu, jednakże nie są one kluczowym środkiem w walce z nadmierną tkanką tłuszczową. Nawet najlepsze spalacze tłuszczu nie zastąpią tego, co potrafi odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna.
Jak działają spalacze tłuszczu?
Niektóre spalacze tłuszczu działają poprzez proces termogenezy, czyli produkcji ciepła, która zużywa energię i tym samym zwiększa zużycie tkanki tłuszczowej. Takie suplementy diety nazywane są termogenikami. Spalacze mają też to do siebie, że są w stanie zmniejszać łaknienie.
Lipotropy, czyli druga grupa spalaczy tłuszczu, działa w inny sposób - stymuluje proces rozbijania struktur tłuszczowych na mniejsze elementy. Proces ten to lipoliza.
Niektóre spalacze ze względu na swój skład pobudzają do działania, a więc zwiększają możliwości wysiłkowe. Im bardziej intensywny trening wykonasz, tym więcej kalorii spalisz.
Najczęściej występujące składniki aktywne w spalaczach tłuszczu
Wszystkie spalacze tłuszczu zawierają jakieś składniki aktywne, natomiast nie każdy produkt ma taki sam skład. Niektóre z nich zawierają jedną substancję, a niektóre stanowią cały kompleks składników wspierających redukcję tkanki tłuszczowej.
Najczęściej spotykane składniki spalaczy tłuszczu to:
-
kofeina,
-
guarana,
-
ekstrakt z zielonej herbaty,
-
ekstrakt z gorzkiej pomarańczy (synefryna),
-
tyrozyna,
-
kapsaicyna (np. ekstrakt z pieprzu cayenne),
-
piperyna,
-
CLA.
Wyżej wymienione składniki są podstawą większości klasycznych spalaczy tłuszczu, które może stosować osoba zaczynająca przygodę z utratą tkanki tłuszczowej. Niektórzy "wyjadacze" chętniej sięgają po spalacze, które w swoim składzie mają takie składniki jak johimbina, efedryna czy geranium, ale zdecydowanie odradzamy ich stosowanie!
Na rynku znajdziesz też wiele spalaczy wzbogaconych o witaminy i minerały, które wspomogą organizm w utracie tkanki tłuszczowej.
Spalacze tłuszczu w ofercie bodypak.pl:
Kiedy i jak stosować spalacze?
Spalacze tłuszczu należy stosować w dokładnie taki sposób, jaki podany jest na opakowaniu danego produktu. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i nie zwiększać dawek na własną rękę.
Większość spalaczy zaleca się przyjmować około 30 minut przed treningiem, ponieważ każdy składnik charakteryzuje się różnym czasem wchłaniania. Biorąc pod lupę przykładowo kofeinę, jej działanie jest odczuwalne dopiero po kilkunastu minutach, więc ten czas będzie pewnego rodzaju gwarancją, by zaczynając trening, korzystać już z maksimum możliwości składników danego spalacza.
Nie zaleca się przyjmowania spalacza na pusty żołądek, ponieważ może to podrażnić układ pokarmowy i skutecznie uniemożliwić wykonanie treningu.
Pamiętaj, że spalacz nie zagwarantuje Ci utraty tkanki tłuszczowej! To połączenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej jest kluczem do wymarzonej sylwetki. Spalacz traktuj jako dodatek, który wspomoże proces spalania tkanki tłuszczowej.
Czy stosowanie spalaczy tłuszczu jest bezpieczne?
Spalacze tłuszczu nie są szkodliwe dla dorosłych zdrowych osób pod warunkiem, że będą przyjmowane w dawkach nieprzekraczających zaleceń producenta. Należy jednak pamiętać, że nie da się zapewnić 100% bezpieczeństwa w przypadku jakiegokolwiek suplementu diety czy odżywki. Bez wiedzy o ewentualnych schorzeniach czy alergiach nikt nie może z pełnym przekonaniem powiedzieć, że stosowanie spalacza tłuszczu będzie zupełnie bezpieczne i nie wystąpią żadne działania niepożądane.
Kto nie powinien stosować spalaczy tłuszczu?
Nie każdy może stosować spalacze tłuszczu, a niektórzy muszą najpierw skonsultować się z lekarzem.
Osoby, które mają problemy z tarczycą, nie powinny stosować spalaczy tłuszczu z tyrozyną, która jest jednym z bardzo często spotykanych składników aktywnych spalaczy. Niestety znacząco wpływa ona na pracę tarczycy.
Również osoby, które mają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, powinny skonsultować się z lekarzem przed wdrożeniem tych suplementów, ponieważ zawarte w nich stymulanty mogą znacznie podnieść ciśnienie. Przed spożyciem radzę skonsultować się z lekarzem.
Ponadto spalacze nie są wskazane w przypadku:
-
osób cierpiących na choroby układu nerwowego,
-
diabetyków,
-
kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Skutki uboczne stosowania spalaczy tłuszczu
Podczas omawiania każdego suplementu diety należy wspomnieć o skutkach ubocznych ich stosowania. Należy pamiętać, że nawet najlepiej sprawdzone spalacze tłuszczu w swoich składach mogą mieć składniki, które akurat Twój organizm mogą podrażnić, a ktoś inny nie doświadczy nieprzyjemności.
Skutki uboczne stosowania spalaczy to:
-
rozdrażnienie,
-
zwiększona potliwość,
-
pieczenie w przełyku,
-
ból żołądka,
-
nadpobudliwość,
-
przyspieszone tętno,
-
kołatanie serca,
-
wysokie ciśnienie,
-
skurcze mięśni.
W przypadku spalaczy, które zawierają stymulanty, zastosowanie ich wieczorem może spowodować problemy ze snem.
Z czym łączyć spalacze tłuszczu?
Bardzo dobrym pomysłem w trakcie redukcji masy ciała jest zwiększenie spożycia białka. Trawienie białka jest dużym wydatkiem energetycznym, a każdy taki wydatek jest na wagę złota podczas odchudzania. Może to być odżywka białkowa, ale białko z pożywienia jest niezwykle istotne.
Jeśli ciężko Ci znaleźć siłę, aby zrobić mocny trening, spróbuj zastosować przedtreningówkę, ale uwaga! Wybierz spalacz bez kofeiny lub zdecyduj się na przedtreningówkę bez tego składnika. Nadmiar kofeiny nie jest niczym dobrym i należy podejść do tego z rozsądkiem.
Chcesz stracić tkankę tłuszczową, ale zachować mięśnie? Warto wdrożyć suplementację aminokwasami BCAA, które ochronią Twoją masę mięśniową przed rozpadem, do którego zwykle dochodzi podczas treningów. Dodatkową zaletą BCAA jest to, że często dostępne są w pysznych smakach, a wiadomo, że redukcja masy ciała często wymaga wyrzeczeń i rezygnacji z wielu smakowitych rzeczy.
Dodatkowe wsparcie na redukcji:
Sport Definition BCAA Definition - 465g
79,99 pln -13%
Wpływ spalaczy tłuszczu na masę mięśniową
Podczas budowania masy mięśniowej można sięgać po spalacze. Nie przeszkadzają one w procesie budowy masy, ale też nie należy oczekiwać od nich niesamowitego działania, które sprawi, że tkanka tłuszczowa magicznie zamieni się w mięśnie.
Wg badań naukowych niektóre składniki spalaczy, tj. kofeina, CLA, ekstrakt z zielonej herbaty czy L-karnityna mogą wręcz pomóc w rozwoju masy mięśniowej. Jednakże bardzo ważne jest, aby podczas budowy masy przestrzegać wyznaczonej diety i aktywności fizycznej, ponieważ bez tego żaden suplement nie pomoże.
Sprawdź także artykuł Efekt plateau - dlaczego waga nie spada?
Artykuł został pierwotnie opublikowany 07.03.2018 r. oraz został zaktualizowany 05.08.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Odchudzanie
Zobacz wszystkie artykułyKwas alfa-liponowy (ALA) - właściwości, działanie, zastosowanie
Kwas ALA, inaczej kwas alfa liponowy, znany jest dzięki swoim silnym właściwościom przeciwutleniającym. Oznacza to, że świetnie zwalcza wolne rodniki, a tym samym hamuje procesy starzenia komórek. Dodatkowo wspiera zdrowie oraz metabolizm. Przyjmowanie go w postaci suplementu diety może szczególnie wspomagać układ nerwowy, wspierać metabolizm glukozy oraz przyspieszać redukcję tkanki...
Zostaw opinię