Gospodarka wodno-elektrolitowa i odpowiednie nawodnienie organizmu w sporcie
Odpowiednie nawodnienie organizmu to bez wątpienia podstawa w każdym sporcie. Woda stanowi najważniejszy składnik budulcowy i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko organizmu człowieka, ale także każdego innego organizmu żywego. Powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w ciągu dnia nie tylko będąc osobami aktywnymi fizycznie, ale także prowadząc siedzący tryb życia, ponieważ niedobór wody może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu!
Prawidłowe nawodnienie:
Wiele osób ma problem z odpowiednim przyjmowaniem płynów w ciągu dnia i z piciem wody regularnie. Często słyszymy, że woda nie ma żadnego smaku, że jeśli nie czujemy pragnienia to znaczy, że wody nie potrzebujemy. Nic bardziej mylnego, ponieważ brak pragnienia wcale nie oznacza odpowiedniej ilości wody w organizmie! Poniższa tabela przedstawia odpowiednie spożycie płynów w ciągu doby według Instytutu Żywności i Żywienia. Oczywiście są to dane bardzo ogólne, które nie biorą pod uwagę naszej aktywności fizycznej, a jak powszechnie wiadomo ma ona bardzo istotne znaczenie.
(Źródło: Instytut Żywności i Żywienia)
Unikajmy odwodnienia!
Podejmowany przez nas każdy wysiłek fizyczny wiąże się z większą utratą wody z organizmu. Brak jej uzupełnienia skutkuje spadkiem wydolności w trakcie treningu, zwiększonym ryzykiem wystąpienia kontuzji, zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania organizmu, w efekcie czego może dojść nawet do zatrzymania akcji serca i śmierci. Nie powinniśmy bagatelizować objawów odwodnienia i w myśl teorii - „lepiej zapobiegać niż leczyć” - powinniśmy zadbać o utrzymanie zrównoważonego bilansu wodnego naszego organizmu. Krótko mówiąc – taka sama wartość wody, która została wydalona z organizmu powinna zostać także uzupełniona. Wodę wydalamy z organizmu poprzez nerki (wraz z moczem), poprzez płuca (wraz z parą wodną) i poprzez skórę (wraz z potem). Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie to jesteśmy narażeni na utratę większych ilości wody poprzez skórę. Nie tylko sam fakt utraty dużych ilości wody jest tutaj niebezpieczny, ale także utrata niezbędnych dla organizmu człowieka minerałów, które tracimy wraz z potem. Więcej informacji na temat znaczenia wszystkich minerałów przeczytasz tutaj.
Jaką wodę wybrać?
Składniki mineralne pełnią wiele różnorakich zadań w organizmie człowieka. Podlegają stałej wymianie ze składnikami odżywczymi, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Uzupełniamy je w diecie oraz z suplementów, jednakże woda to również odpowiednie ich źródło. Powinniśmy jednak nauczyć się czytać etykiety, które znajdziemy na butelce każdej wody, aby wiedzieć jakie składniki mineralne i w jakich ilościach dostarczamy w kupionym przez nas produkcie.
Tabela składników mineralnych najbardziej popularnych wód mineralnych dostępnych w sklepach
Napoje izotoniczne:
Prawidłowe nawodnienie organizmu to nie tylko odpowiednie i regularne uzupełnienie wody, ale także napoje izotoniczne, których głównym zadaniem jest wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydalanych z organizmu w procesie wydzielania potu. Uzupełniają także witaminy i soli mineralne oraz w niewielkim stopniu węglowodany, które stanowią dla nas źródło energii. Napoje izotoniczne są bardzo potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku, ponieważ skutecznie gaszą pragnienie i utrzymują wodę w organizmie.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, iż odpowiednie nawodnienie organizmu sportowca jest podstawową w osiąganiu coraz to lepszych wyników. Zapotrzebowanie na ilość przyjmowanych płynów powinna zostać ustalona indywidualnie biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej, jej długość i intensywność, a także mając na uwadze obecnie panujące warunki atmosferyczne.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię