Dlaczego suplementacja chromem jest tak ważna?
W naszym organizmie jest pierwiastkiem śladowym, ale jego role dla organizmu są istotne. Czynnie wpływa na regulację funkcji biologicznych oraz złożonych procesów metabolicznych, w tym na samo odchudzanie, przyspieszając spalanie rezerw tłuszczu oraz hamując tak zwany „wilczy głód”. Dlatego określa się go mianem naturalnego wsparcia w walce o lepszą sylwetkę. Jego najbardziej docenianą funkcją jest pobudzanie trzustki do produkcji insuliny wraz z czynnym uczestnictwem w przemianach spożywanych makroskładników. Jest również silnym wsparciem przy utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy w naszym krwioobiegu. Zjawisko to wynika z faktu obecności chromu przy przemianach glukozy, a zatem substancji aktywnej biologicznie przy regulacji metabolizmu cukrów.
Chrom pomoże uregulować stężenie glukozy we krwi.
Chrom aktywnie wspiera wiele procesów związanych z przemianą materii. Już niewielki ubytek tego pierwiastka dostarczyć może poważnych skutków, które odbiją się na naszym stanie zdrowia. Odpowiednia, dobowa podaż chromu potrafi skutecznie uchronić dawkującego przed cukrzycą typu 2 oraz wspomóc regulację stężenia glukozy we krwi. Gdy organizm zawiera wystarczającą do prawidłowego funkcjonowania ilość omawianego pierwiastka, dużo lepiej wykorzystuje insulinę i dzięki temu stężenie glukozy we krwi u osób nie dość wrażliwych na insulinę osiąga odpowiedni wskaźnik. Poza tym chrom czuwa nad poziomem cholesterolu, łagodzi bóle głowy, uspokaja – warto więc dbać, by go nam nie zabrakło. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma chrom, jakie znalazł zastosowanie, jakie są objawy niedoboru i nadmiaru chromu i najlepsze źródła w żywności. W badaniach na grupie osób borykających się z problemami cukrzycy, która wywoływana jest niedostateczną produkcją insuliny, suplementacja diety chromem skutkowała zauważalnym zmniejszeniem poziomu glukozy z rana na czczo. Dlatego też wiemy, że chrom ułatwia wiązanie insuliny z jej receptorami.
Chrom, który polecamy:
Dlaczego więc suplementacja chromu jest tak ważna?
O chromie często wspomina się w ujęciu zaburzeń przemian metabolicznych węglowodanów. Liczne publikacje wskazywały związek między jego ilością, a rozwojem problemów gospodarki cukrzycowej. Dbałość o odpowiedni poziom wysycenia naszego organizmu chromem jest kluczowa aby móc odsunąć od siebie nieprawidłowości tolerancji glukozy, którymi będą hipoglikemia czy cukrzyca. Istotną informacją jest to, że jego Ilość w organizmie człowieka spada wraz z postępującym wiekiem. Osoby zmagające się z tymi zaburzeniami nie powinny zażywać chromu bez skonsultowania się ze specjalistą. Chrom czynnie wpływa na dawkę przyjmowanej insuliny lub podobnych środków stosowanych w procesie leczenia. Dlatego niezbędnym będzie zapoznać się z tak zwanym czynnikiem tolerancji glukozy (GFT – Glucose Tolerance Factor), który trafnie wspomaga proces prawidłowego metabolizowania glukozy oraz działania insuliny. Dla zobrazowania - dobowa dawka chromu dostarczanego wraz z pożywieniem powinna mieścić się w wartości do 200 µg na dobę, natomiast u osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami tolerancji glukozy zalecana, dobowa dawka to przedział od 400 do 600 µg. Warto nadmienić również o formie chromu, z którego korzystamy. Znaczące dla przyswajalności tego pierwiastka będzie dostarczanie go w postaci soli organicznej o wysokim stopniu utlenienia, tak zwany pikolinian chromu.
Podsumowując
Chrom to pierwiastek chemiczny o szerokim znaczeniu biologicznym. Przy zbyt ubogim dostarczaniu go wraz z codziennym żywieniem możemy łatwo doprowadzić do rozwoju stanów przedcukrzycowych, zaburzeń łaknienia, ciągłego znużenia, zmęczenia czy problemów gospodarki insulinowej. Na rynku dostępne są preparaty jednoskładnikowe, które pomogą zadbać o odpowiednie wsparcie dla organizmu. Regularne zażywanie chromu ułatwi nam utrzymanie stopnia insuliny na prawidłowym poziomie, dodatkowo ograniczy apetyt, zmniejszy odczucie łaknienia i chęć podjadania co przełoży się na efektywniejszą walkę z nadwagą.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię