Dobierz suplementy dopasowane do Ciebie

Dlaczego kreatyna na mnie nie działa?

Od jakiegoś czasu regularnie stosujesz kreatynę, ale nie zauważasz żadnej różnicy? Czekasz na większą siłę mięśni, wzrost masy mięśniowej i lepszą regenerację, a żaden z tych rezultatów nie jest dostrzegalny? Niezależnie od tego, czy stosujesz monohydrat kreatyny, jabłczan czy jeszcze inną formę kreatyny, takie zmiany powinny się pojawić. Dowiedz się, dlaczego przyjmowanie kreatyny nie przynosi żadnych efektów.
Dlaczego kreatyna na mnie nie działa?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Na czym polega działanie kreatyny?

Wpływ suplementacji kreatyną na organizm osoby trenującej został bardzo dogłębnie przebadany. Jest to jeden z najlepiej przestudiowanych suplementów. Kreatyna przede wszystkim zwiększa wydolność fizyczną w przypadku krótkich, następujących po sobie ćwiczeń fizycznych. Jak można się domyślić, chodzi przede wszystkim o trening siłowy, ale także np. o sprint. Kreatyna pomaga także w regeneracji mięśni.

Naukowcy wciąż dociekają, jakich efektów stosowania kreatyny można się jeszcze spodziewać. Jak wynika z badań naukowych, kreatyna wpływa pozytywnie na siłę mięśni osób starszych. Co więcej, przypuszcza się, że kreatyna ma działanie neuroprotekcyjne (chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi) i może pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze.

Przyczyny braku efektów stosowania kreatyny

Niemalże każda świadomie trenująca osoba ma jakiś cel i zgodnie z nim dostosowuje swoją suplementację, by osiągnąć wymarzone efekty. Bywa jednak, że pomimo usilnych starań efekty treningów są znikome, nawet mimo stosowania kreatyny i innych suplementów. Jakie mogą być tego przyczyny i jak rozwiązać ten problem?

Nieodpowiednia dawka kreatyny lub nieprawidłowy sposób użycia

Brak efektów suplementacji kreatyną może być spowodowany nieprawidłowym sposobem użycia danego suplementu. Przede wszystkim złym pomysłem jest indywidualne dobieranie dawki dziennej - nie bez powodu na etykiecie produktu umieszczone są zalecenia dotyczące dawkowania! Stosowanie się do zaleceń pozwala nie tylko na bezpieczną, ale też skuteczną suplementację.

Jeśli jednak nadal nie zauważasz żadnych rezultatów, spróbuj zmienić nieco plan suplementacji kreatyną. Przez 1-2 tygodnie przyjmuj mniejsze dzienne dawki kreatyny niż dotychczas, a następnie spróbuj wrócić do wcześniejszego dawkowania.

Kreatyna dla Ciebie:

Trec Boogie Creatine - 300g

Trec Boogie Creatine - 300g

49,99 pln
Trec CM3 - 360 kaps.
  • HIT

Trec CM3 - 360 kaps.

1 porcja / 1,50 pln
89,99 pln
Universal Animal Creatine - 500g
  • -15,00 pln

Universal Animal Creatine - 500g

1 porcja / 0,95 pln
94,99 pln
Najniższa cena: 94,99 pln 
6PAK Nutrition Creatine - 120 kaps.

6PAK Nutrition Creatine - 120 kaps.

1 porcja / 1,17 pln
34,99 pln

Nieprawidłowo rozplanowana suplementacja

Efekty stosowania kreatyny występują przy codziennym przyjmowaniu przynajmniej 3 g suplementu. Jeśli stosujesz np. przedtreningówki lub inne produkty, które w swoim składzie oprócz kreatyny mają wiele innych składników, dawka kreatyny w jednej porcji Twojego suplementu może nie być wystarczająca, by osiągnięcie zamierzonych efektów było możliwe.

Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu włączenie do suplementacji produktu stricte kreatynowego, który będzie w stanie pokryć Twoje zapotrzebowanie na kreatynę.

Niewłaściwa dieta i nawodnienie a brak efektów suplementacji kreatyny

Podczas suplementacji kreatyny nie można zapominać o zbilansowanej diecie i nawodnieniu. Aby przyjmowane suplementy mogły zostać wykorzystane, należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość makroskładników, witamin, minerałów itd. Co więcej, jeśli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, musisz uwzględnić nadwyżkę kaloryczną, czyli spożywanie większej ilości kalorii niż spala Twój organizm.

Niezwykle istotną kwestią jest nawodnienie, szczególnie w trakcie wysiłku. Zbyt mała podaż płynów podczas treningu zmniejsza wydolność fizyczną, co może sprawiać wrażenie braku efektów suplementacji.

Niskiej jakości treningi i niedostateczna regeneracja

Przez niskiej jakości trening rozumiane są różne błędy - monotonia, zbyt małe obciążenie w stosunku do możliwości, zbyt częsty i/lub intensywny trening przy jednoczesnym doprowadzaniu do deficytu kalorycznego, w skrajnych przypadkach nawet przetrenowanie organizmu. Wszystko to składa się na trening, który nie przyniesie efektów, a już tym bardziej nie stworzy kreatynie warunków do odpowiedniego działania.

Brak odpowiedniej regeneracji również może przyczynić się do braku efektów stosowania kreatyny. Jeśli śpisz za krótko i/lub jakość snu pozostawia wiele do życzenia, rezultaty przyjmowania tego suplementu mogą nie być widoczne.

Wygórowane oczekiwania wobec działania kreatyny

Oczekiwania wobec efektów działania kreatyny bywają niestety nierealne. Należy zawsze pamiętać, że żaden suplement diety nie wykona pracy za Ciebie. Jeśli chcesz osiągnąć swój cel sylwetkowy, stosowanie kreatyny nie zagwarantuje Ci wymarzonej formy bez żadnego wysiłku. Na ten sukces składają się dwie podstawowe kwestie - odpowiednia aktywność fizyczna i prawidłowo zbilansowana dieta.

Wiele osób sugeruje się także wpływem suplementacji kreatyną, jaki widzą ich znajomi. Warto jednak pamiętać, że to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie zadziała na drugą i odwrotnie. Poczucie braków efektów suplementacji może być jedynie złudzeniem spowodowanym porównywaniem się do innych, a przecież każdy organizm funkcjonuje inaczej.

Jeśli żyjesz przekonaniem, że kreatyna zwiększa masę mięśniową, nic dziwnego, że nie widzisz oczekiwanych rezultatów. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, która następnie pozwala na cięższe treningi, które z kolei stanowią lepszy bodziec do wzrostu masy mięśniowej.

Co więcej, efekty działania kreatyny nie muszą wcale być spektakularne i nie pojawią się z dnia na dzień. Potrzeba dłuższego czasu, aby przyjmowanie kreatyny zaczęło przynosić rezultaty. Uzbrój się w cierpliwość i bądź wyrozumiały wobec siebie!

Kwestia indywidualnej odpowiedzi organizmu

Z wieloletnich badań i obserwacji wynika, że niewielki procent osób stosujących kreatynę nie zauważy żadnych efektów jej przyjmowania. Przyczyny takiej oporności organizmu nie są do końca znane, ale mogą mieć swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych.

Warto jednak przypomnieć, że wzrost masy mięśniowej jest pośrednim skutkiem stosowania kreatyny, a rozwój muskulatury zależy od wielu innych czynników. Jeśli nie widzisz żadnych wizualnych zmian w sylwetce, może być tak, że wsparcie organizmu kreatyną w Twoim przypadku daje większą siłę mięśni i zwiększoną wydolność fizyczną, ale bez wyraźnej rozbudowy mięśni.

Przeczytaj także artykuł Jabłczan kreatyny czy monohydrat kreatyny - co wybrać?

Artykuł został pierwotnie opublikowany 09.01.2017 r. oraz został zaktualizowany 28.03.2025 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.

Grupa specjalistów z zakresu suplementacji.

Zostaw opinię

Wczytywanie SuppMatch