SPRAWDŹ Jesienne Obniżki Produktów TREC

DAA (kwas D-asparaginowy) - właściwości i cel stosowania

Kwas D-asparaginowy, znany również jako DAA, to substancja, która wspiera produkcję testosteronu w organizmie i z roku na rok zyskuje co raz większą popularność - zwłaszcza u osób chcących budować mięśnie, bądź zadbać o swoje zdrowie hormonalne. W niniejszym artykule dowiesz się jakie są właściwości DAA, jaki ma wpływ na produkcję testosteronu i wiele innych ciekawych rzeczy na temat kwasu D-asparaginowego.
DAA (kwas D-asparaginowy) - właściwości i cel stosowania
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Właściwości kwasu D-asparaginowego

Kwas D-asparaginowy zaliczany jest do grupy aminokwasów endogennych, a więc takich, które organizm jest w stanie sam wyprodukować. Kwas ten ma duży wpływ na układ hormonalny. Często uznawany jest za booster testosteronu i coraz chętniej sięgają po niego mężczyźni borykający się z obniżonym poziomem testosteronu.

DAA pozytywnie wpływa na budowę masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej, a także na libido, długość stosunku czy też jakość doznań seksualnych. Kwas d-asparaginowy wykazuje właściwości poprawiające płodność dzięki temu, że plemniki są bardziej ruchliwe oraz silniejsze. Posiada właściwości detoksykacyjne - ma zdolności do rozkładania amoniaku i dzięki temu przyczynia się do ochrony układu nerwowego przed jego negatywnym wpływem. DAA pozytywnie wpływa na proces uczenia się, zapamiętywania czy też koncentrację.

Kwas asparaginowy - źródła pokarmowe

Kwas asparaginowy można znaleźć w poniższych produktach żywnościowych:

  • szparagi,

  • ziemniaki,

  • rośliny strączkowe,

  • ryby i owoce morza,

  • nabiał,

  • nasiona oraz orzechy,

  • aspartam.

Działanie kwasu D-asparaginowego

Kwas D-asparaginowy kojarzony jest w większości przypadków z pozytywnym działaniem u osób, które borykają się z niskim poziomem testosteronu, który prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla działania całego organizmu. Bierze on udział także w wielu procesach biochemicznych i stanowi funkcję neuroprzekaźnika. Bierze także udział w procesie syntezy dopaminy, od której w dużej mierze zależy nastrój, poziom szczęścia czy też poziom motywacji oraz energii w ciągu dnia.

Kwas DAA jest również wykorzystywany do syntezy neuroprzekaźnika GABA, który jest bardzo istotny, jeśli chodzi o sen oraz łagodzenie negatywnych skutków stresu. Wpływa także na zwiększone wydzielanie hormonu uwalniającego gonadotropiny, który z kolei wpływa pobudzająco na przysadkę mózgową produkującą hormon luteinizujący - LH.

Wpływ DAA na produkcję testosteronu

Podstawowym działaniem DAA jest wpływ na produkcję hormonów płciowych, a najbardziej kojarzony jest ze zwiększeniem poziomu testosteronu. Kwas D-asparaginowy jest endogennym aminokwasem, który występuje naturalnie w organizmie człowieka i w głównej mierze jest zmagazynowany w podwzgórzu, przysadce mózgowej oraz mózgu. Jaki zatem wpływ na poziom testosteronu ma DAA?

Kwas D-asparaginowy wspomaga produkcję hormonu luteinizującego (LH), który pobudza produkcję testosteronu w jądrach oraz hormon wzrostu, który pobudza w wątrobie oraz mięśniach produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu typu 1 (IGF-1), który jest silnym anabolikiem.

Suplementy diety z DAA w ofercie bodypak.pl:

Trec DAA Ultra - 120 kaps.

Trec DAA Ultra - 120 kaps.

1 porcja / 0,50 pln
59,99 pln
Megabol DAA-Stin - 90g

Megabol DAA-Stin - 90g

19,99 pln

Cel stosowania kwasu D-asparaginowego w sporcie

Kwas D-asparaginowy poprzez swoją odmienną budowę chemiczną wykazuje wiele pozytywnych cech działania i znajduje swoje zastosowanie u sportowców. Przede wszystkim DAA może przyczynić się do wzrostu masy mięśniowej, wspomóc budowanie siły oraz wytrzymałości mięśniowej. W sportach sylwetkowych może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej i uzyskanie umięśnionej sylwetki.

DAA wspiera także regenerację organizmu po intensywnych treningach lub zawodach, dzięki czemu szybciej można dojść do pełni sił na kolejną jednostkę treningową.

Jak prawidłowo stosować DAA?

Suplementacja DAA zakłada przyjmowanie suplementu dwa razy dziennie. W dni treningowe najlepiej przed treningiem oraz przed snem, aby nasilić regenerację potreningową oraz złagodzić skutki długiego pobudzenia układu nerwowego przez intensywne ćwiczenia, natomiast w dni wolne od treningu - pierwsza dawka zaraz po przebudzeniu, a druga również przed snem.

Warto jednak mieć na uwadze, że sposób użycia może różnić się w zależności od produktu, więc najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

Dawkowanie kwasu D-asparaginowego

Suplementacja DAA skierowana jest przede wszystkim do osób dorosłych, u których dochodzi do spadku poziomu testosteronu. Przyjmowanie DAA powinno się odbywać zarówno w dni, w których wykonuje się trening oporowy, jak i w dni nietreningowe w identycznych dawkach, a dzienna dawka wynosi zwykle od 1,5 g do 6 g.

Suplementacja kwasem D-asparaginowym - przeciwwskazania

W przypadku suplementacji kwasem D-asparaginowym - jak i w przypadku innych suplementów - warto wpierw się zastanowić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Warto skonsultować się z lekarzem, zanim zakupisz jakikolwiek suplement diety z DAA.

Jakie są przeciwwskazania do suplementacji DAA?

  • przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego,

  • hormonalne terapie zastępcze,

  • ciąża oraz karmienie piersią,

  • problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek oraz wątroby,

  • choroby zaburzające gospodarkę hormonalną,

  • reakcje alergiczne oraz nadwrażliwość na podawany suplement diety,

  • osoby będące w fazie dorastania.

Czy stosowanie DAA jest bezpieczne dla zdrowia?

Mimo, że DAA należy do bezpiecznych suplementów diety, to przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko związane z suplementacją DAA. Zawsze należy przestrzegać zalecanych przez producenta dawek suplementu, aby również upewnić się, że nie wystąpią żadne dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem.

Do potencjalnych niebezpieczeństw należą:

  • nadmiar azotu - kwas asparaginowy jest źródłem azotu w organizmie człowieka, a jego nadmierne spożycie może stanowić problem u osób, które mają problemy z nerkami lub wątrobą i wydalaniem nadmiaru amoniaku z organizmu,

  • alergie - mogą pojawić się dolegliwości związane z reakcją alergiczną na kwas asparaginowy lub produkty, które go zawierają,

  • interakcje z lekami, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań w tym zakresie,

  • problemy z układem pokarmowym - nadmiar kwasu asparaginowego może prowadzić do problemów z układem pokarmowym, np. biegunek czy wzdęć.

Skutki uboczne stosowania kwasu D-asparaginowego

Sama suplementacja kwasem D-asparaginowym wiąże się z ingerowaniem w gospodarkę hormonalną i może ona powodować pewne skutki uboczne:

  • pogorszenie samopoczucia,

  • bóle głowy,

  • problemy ze snem,

  • pogorszenie koncentracji.

W przypadku wystąpienia któregoś z objawów należy niezwłocznie zaprzestać przyjmowania suplementu.

Z czym warto łączyć DAA?

Kwas d-asparaginowy często kojarzony jest z Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny), który może wzmocnić działanie DAA, a co za tym idzie - przynieść jeszcze lepsze efekty w postaci większej ilości testosteronu. DAA często łączone jest również z:

Połącz DAA z:

Trec Tribulon 200 - 90 kaps.
  • -15%

Trec Tribulon 200 - 90 kaps.

1 porcja / 0,47 pln
42,49 pln
Najniższa cena: 49,99 pln -15%
6PAK Nutrition Effective Line Zinc - 120 kaps.

6PAK Nutrition Effective Line Zinc - 120 kaps.

1 porcja / 0,14 pln
16,99 pln
Trec Ashwagandha Ultra - 60 tabl.

Trec Ashwagandha Ultra - 60 tabl.

1 porcja / 0,25 pln
59,99 pln

Czy kobiety mogą stosować suplementy diety z DAA?

Mimo, że suplementacja DAA w większości przypadków kojarzona jest z mężczyznami, kobietom kwas d-asparaginowy również jest polecany, oczywiście wykluczając wcześniej wszelkiego rodzaju przeciwwskazania. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować suplementów z tym aminokwasem.

Wracając jednak do tego, czy kobiety mogą stosować suplementy diety z DAA - tak, mogą. Kwas d-asparaginowy wspiera produkcję hormonu luteinizującego, który uwalniany jest w podwzgórzu, a co za tym idzie poprawia się produkcja progesteronu - ważnego hormonu płciowego dla kobiet. Niski poziom hormonu może powodować m.in. zmniejszoną gęstość kości czy też uderzenia gorąca. Kwas d-asparaginowy pomaga także w procesie dojrzewania jajeczek, a także poprawia ogólne zdrowie reprodukcyjne kobiet.

Kwas d-asparaginowy (DAA) jest suplementem, który z pewnością jest godny zainteresowania i stosowania na co dzień. Należy jednak pamiętać, że to, co może tak samo przynieść korzyści dla zdrowia, może stać się niekorzystne w przypadku niewłaściwego stosowania. Z uwagi na skutki uboczne DAA, które mogą wystąpić, przed rozpoczęciem suplementacji koniecznie należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby suplementacja przynosiła same pozytywne rezultaty jego stosowania.

Sprawdź także artykuł Boostery testosteronu - fakty i mity

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię