Nowy rok. Nowe wyzwania! Rabat -10% od 159 zł KOD: NR10

Czym jest beta-alanina, jak działa i czy warto ją stosować?

Beta-alanina to suplement, który jest jednym z popularniejszych produktów dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Przynosi ona wiele korzyści dla funkcjonowania organizmu człowieka. Poznaj zalety stosowania beta-alaniny, dowiedz się, jakie są jej źródła, jak ją stosować, a także czy są jakieś przeciwwskazania oraz skutki uboczne stosowania omawianego suplementu.
Czym jest beta-alanina, jak działa i czy warto ją stosować?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czym jest beta-alanina?

Beta-alanina jest naturalnie występującym aminokwasem (może być syntetyzowany w wątrobie), który znany jest z tego, że pozytywnie wpływa na wydolność organizmu, a także wytrzymałość. Jest ona prekursorem karnozyny (związku, który składa się z dwóch aminokwasów - beta alaniny i l-histydyny) i pomaga stabilizować pH w mięśniach, zmniejszając uczucie zmęczenia podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Oznacza to, że omawiany suplement diety może pomóc w dłuższym i bardziej efektywnym treningu.

Źródła beta-alaniny

Beta-alanina jest naturalnie obecna w różnych produktach spożywczych. Oto kilka źródeł, z których można ją pozyskać:

  1. Mięso: beta-alanina występuje w wysokim stężeniu w mięsie - są to przede wszystkim białe i czerwone gatunki mięsa.

  2. Ryby i owoce morza: morskie ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela, a także krewetki zawierają beta-alaninę.

  3. Produkty mleczne: nabiał może dostarczyć beta-alaninę.

  4. Suplementy diety: beta-alanina jest dostępna również w formie suplementów diety, co może być korzystne dla osób z większym zapotrzebowaniem na ten aminokwas.

Jak działa beta-alanina?

Beta-alanina należy do grupy aminokwasów endogennych. Zwiększa ilość karnozyny w mięśniach szkieletowych, przez co obniża poziom kwasu mlekowego w mięśniach. Dzięki temu pozytywnie wpływa na wydolność tlenową organizmu, wspiera pracę mięśni i opóźnia wystąpienie uczucia zmęczenia w trakcie treningu, przyśpiesza proces regeneracji, a także działa jako przeciwutleniacz.

Korzyści ze stosowania beta-alaniny

Beta-alanina jest popularnym suplementem diety, który jest ceniony zwłaszcza przez sportowców oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia. Już nawet kilkutygodniowa suplementacja beta-alaniną może przynieść wiele korzyści:

  1. Poprawa wydolności fizycznej: beta-alanina zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, co pomaga neutralizować kwas mlekowy i opóźniać uczucie zmęczenia w trakcie wysiłku. To z kolei powoduje wzrost objętości treningowej i zwiększenie wydajności ćwiczeń.

  2. Regeneracja mięśni: przyspiesza regenerację mięśni po intensywnym wysiłku, zmniejsza ból mięśniowy poprzez mniejszą produkcję kwasu mlekowego i skraca czas potrzebny na pełną regenerację, a także pozytywnie wpływa na kurczliwość mięśni.

  3. Wzrost siły mięśniowej: suplementacja beta-alaniną wspiera rozwój wytrzymałości mięśni oraz siłę mięśni.

  4. Zmniejszenie stresu oksydacyjnego: beta-alanina działa także przeciwutleniająco, pomagając zwalczać wolne rodniki i zmniejszać stres oksydacyjny.

  5. Rozrost tkanki mięśniowej: beta alanina pośrednio wpływa na proces budowy masy mięśniowej poprzez wzrost wytrzymałości tkanki mięśniowej w trakcie treningu. Sprawia także, że poprawie ulega regeneracja powysiłkowa, która pozytywnie wpływa na masę mięśniową.

Beta-alanina w bodypak.pl:

Trec Endurance Beta-Alanine - 240 g

Trec Endurance Beta-Alanine - 240 g

1 porcja / 0,66 pln
34,99 pln
Trec Beta-Alanine 700 - 90 kaps.

Trec Beta-Alanine 700 - 90 kaps.

1 porcja / 1,07 pln
31,99 pln
Ostrovit Supreme Pure Beta-Alanine - 200 g

Ostrovit Supreme Pure Beta-Alanine - 200 g

1 porcja / 0,42 pln
34,99 pln
Olimp Beta-alanine Carno Rush Mega Tabs - 80 tabl.

Olimp Beta-alanine Carno Rush Mega Tabs - 80 tabl.

1 porcja / 1,54 pln
39,99 pln

Jak stosować suplementy diety zawierające beta-alaninę?

Suplementy z beta-alaniną najczęściej dostępne są w formie proszku rozpuszczanego w wodzie lub w postaci kapsułek. Zawsze należy stosować ją w zalecanych dawkach przez producenta.

Przyjmowanie beta-alaniny zazwyczaj polega na stosowaniu odpowiednich dawek w ciągu dnia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących jej stosowania.

Dawkowanie beta-alaniny opiera się na typowej porcji wynoszącej od 2 do 5 gramów dziennie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia parestezji, czyli niegroźnego zjawiska polegającego na mrowieniu skóry, możesz tę porcję podzielić na kilka mniejszych.

Beta-alaninę można przyjmować o dowolnej porze dnia. Nie jest konieczne przyjmowanie jej bezpośrednio przed sesjami treningowymi, ponieważ korzyści wynikają z długoterminowego wzrostu ilości karnozyny w tkance mięśniowej.

Z czym łączyć beta-alaninę?

Beta-alaninę można stosować w połączeniu z innymi suplementami, np. z kreatyną, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty w zakresie wydolności i regeneracji mięśni. Można ją także łączyć z argininą, która jest prekursorem tlenku azotu i pełni istotną rolę w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi do mięśni. Połączenie argininy z beta alaniną może ten efekt jeszcze polepszyć.

Komu polecana jest beta-alanina?

Beta-alanina to suplement przeznaczony głównie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Konkretniej, beta-alanina może być przydatna w przypadku takich grup osób jak:

  • sportowcy - beta-alanina jest często stosowana przez sportowców, ponieważ pomaga zwiększyć poziom karnozyny w tkance mięśniowej, co zmniejsza zmęczenie i poprawia wydolność podczas wysiłku fizycznego, a także ogranicza bolesność mięśni, a ta zaleta jest szczególnie doceniana przez osoby, które codziennie trenują,

  • osoby trenujące sporty siłowe - beta-alanina może również wspierać podczas długich i wyczerpujących treningów (np. kulturystyka, kolarstwo, sporty walki) poprawiając wydolność i zmniejszając zmęczenie podczas intensywnych sesji treningowych,

  • osoby starające się poprawić wydolność - beta-alanina może być polecana osobom, które chcą zwiększyć wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego, nawet jeśli nie trenują zbyt intensywnie.

Stosowanie beta-alaniny - przeciwwskazania

Tak jak w przypadku każdego suplementu, tak samo w przypadku beta-alaniny istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania:

  1. Nie jest polecana dzieciom i młodzieży - niestety nie ma wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego aminokwasu w tych grupach wiekowych.

  2. Osoby z chorobami przewlekłymi - w przypadku chorób takich jak cukrzyca, schorzenia serca czy problemy z nerkami, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji beta-alaniną, by sprawdzić, czy stosowane leki nie wejdą w interakcję z suplementem, a także czy w przypadku danej choroby jego stosowanie jest bezpieczne.

Skutki uboczne stosowania beta-alaniny

Najpopularniejszym skutkiem ubocznym stosowania beta-alaniny jest parestezja, a więc uczucie mrowienia - zwłaszcza w okolicach ramion oraz szyi. To odczucie jest naturalne, niegroźne i prędzej czy później przechodzi. Nie należy się tym martwić!

Podczas przyjmowania tego suplementu mogą pojawić się problemy żołądkowe. Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego Cię dotkną, możesz spróbować brać beta-alaninę częściej w ciągu dnia, ale w mniejszych porcjach - zarówno w dni treningowe jak i w dni nietreningowe.

Jeśli mimo wszystko skutki uboczne się utrzymują lub pojawiają pomimo zmiany sposobu suplementacji, odstaw produkt i skonsultuj się z lekarzem.

Suplementacja beta alaniną - podsumowanie

Pamiętaj, że suplementacja może przynieść wiele korzyści dla funkcjonowania organizmu - chociażby wzrost wytrzymałości, pośredni wpływ na wzrost beztłuszczowej masy ciała (masy mięśniowej) czy też zwiększone możliwości wysiłkowe organizmu. Warto jednak wspomnieć, że suplementacja jest jedynie dodatkiem do zróżnicowanej diety, a także odpowiedniego planu treningowego i dopiero po połączeniu tych wszystkich składowych można w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie za sobą suplementacja tym aminokwasem.

Przeczytaj także artykuł Plan treningowy na masę mięśniową dla początkujących

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię