Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Czym dokładnie są „izotoniczne napoje dla sportowców”

Na rynku pojawia się coraz więcej izotonicznych napojów dla sportowców, przeznaczonych głównie dla osób aktywnych fizycznie. Co sprawia, że ​​firmy przypisują im tak wiele superlatyw? W czym są lepsze od zwykłej wody mineralnej i kiedy najlepiej je pić? Napoje dla sportowców powinny dostarczać organizmowi niezbędnych składników mineralnych, odbudowywać zapasy węglowodanów i zapobiegać utracie wody podczas wysiłku. Jest to możliwe dzięki szczegól
Czym dokładnie są „izotoniczne napoje dla sportowców”
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Na rynku pojawia się coraz więcej izotonicznych napojów dla sportowców, przeznaczonych głównie dla osób aktywnych fizycznie. Co sprawia, że firmy przypisują im tak wiele superlatyw? W czym są lepsze od zwykłej wody mineralnej i kiedy najlepiej je pić?

Napoje dla sportowców powinny dostarczać organizmowi niezbędnych składników mineralnych, odbudowywać zapasy węglowodanów i zapobiegać utracie wody podczas wysiłku. Jest to możliwe dzięki szczególnemu składowi napoju i odpowiedniej osmolarności.

Czym dokładnie są „izotoniczne napoje dla sportowców”

Czy jest osmolarność?

Osmolarność odnosi się do liczby cząsteczek zawartych w płynie. To właśnie osmolarność wpływa na szybkość opróżniania żołądka i wchłaniania płynów. I tu właśnie kluczową rolę odgrywają najsłynniejsze izotoniczne napoje dla sportowców – bo ich osmolarność jest zbliżona do osmolarności płynów ustrojowych. Jakie to daje korzyści? Przede wszystkim szybsze wchłanianie w porównaniu z innymi napojami, a do tego nie tylko nawilżenie, ale także utrzymanie poziomu wody i minerałów na odpowiednim poziomie!!

Co składa się na napój izotoniczny?

  • WODA - główny składnik napojów izotonicznych; w dużej mierze wpływa na nawodnienie, ale nie dostarcza energii;
  • WĘGLOWODANY - lekkostrawne (takie jak glukoza, fruktoza i sacharoza), dobre źródło energii, opóźnia pojawienie się zmęczenia;
  • ELEKTROLITY – to przede wszystkim sód, który ma najlepiej udokumentowane naukowo korzyści fizjologiczne. Dzięki zdolności do wiązania wody utrzymuje odpowiednią objętość krwi, zapobiega odwodnieniu oraz przyspiesza przywracanie równowagi płynowej w okresie potreningowym. Pozostałe elektrolity to magnez, wapń i potas, które dbają o układ mięśniowy i nerwowy.

Rekomendacje Bodypak dla Ciebie:

Trec Endurance Isotonic Sport - 400g

Trec Endurance Isotonic Sport - 400g

1 porcja / 3,00 pln
29,99 pln

Tylko woda?

Wiele osób decyduje się na zabranie ze sobą na trening zwykłej wody mineralnej. Czy to właściwa rzecz? Czy sama woda pitna może uchronić nas przed niepożądanymi skutkami odwodnienia? Oczywiście! W przypadku treningu trwającego do godziny woda mineralna jest najbardziej optymalnym napojem. Spożywanie napojów wzbogaconych węglowodanami i elektrolitami jest bardziej wskazane, gdy intensywnie ćwiczymy – zwykle dłużej niż godzinę – ponieważ uzupełniają płyny i dodają energii.

Warto czytać skład

Niestety gotowe napoje izotoniczne dostępne w sklepach to w większości mieszanki chemiczne, często zawierające duże ilości barwników, konserwantów, aromatów i często sztucznych słodzików! Dlatego najlepszymi zdrowymi izotonicznymi napojami dla sportowców są te, które możesz przygotować samodzielnie w domu lub te, których skład opiera się na elementach zawartych powyżej w poście.

Domowy izotonik:

Składniki:

  • 500 ml wody mineralnej
  • Sok z połowy cytryny
  • 2 łyżki miodu
  • Szczypta soli

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitego płynu i pić w trakcie treningu lub bezpośrednio po zakończeniu aktywności fizycznej.

Inny pomysł:
  • 200 ml soku z owocu (np. ananas)
  • 400 ml zimnej wody
  • szczypta soli

Podsumowując

Napoje izotoniczne zawierają podobne stężenia soli i cukru jak w ludzkim ciele.
- Szybko uzupełniają płyny utracone w wyniku pocenia się i dostarczają zastrzyk węglowodanów.
- Preferowany wybór dla większości sportowców, w tym biegaczy średnio- i długodystansowych lub osób uprawiających sporty zespołowe.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię