Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Czy warto suplementować się aminokwasami?

Kilka słów na temat suplementacji aminokwasami w ciągu dnia.
Czy warto suplementować się aminokwasami?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Tkanka mięśniowa u każdego człowieka zbudowana jest z aminokwasów, więc oczywisty jest ich korzystny wpływ na naszą sylwetkę zarówno podczas budowy masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej. W tym artykule postaram się pokrótce przybliżyć dlaczego warto sięgnąć po suplementacje tymi produktami.


Czym są aminokwasy?

Jak już na wstępie wspomniałem nasze mięśnie zbudowane są z białek. Białka z kolei to poszczególne aminokwasy. Pełna ich gama składa się z 23 aminokwasów. Rozróżniamy dwa rodzaje aminokwasów: endogenne – czyli takie, które organizm potrafi sam syntezować i nie jest konieczne ich dostarczenie z zewnątrz, oraz aminokwasy egzogenne – czyli takie, które koniecznie musimy dostarczyć wraz z pożywieniem, ponieważ nie są one samodzielnie wytwarzane przez organizm człowieka.

Stosowanie aminokwasów w praktyce:

Bardzo często sięgamy po aminokwasy w tzw. formie aminokwasów „całodziennych” ze względu na uzupełnienie braków w naszej diecie. Służą do tego także odżywki białkowe, jednakże aminokwasy w formie tabletek czy kapsułek są również bardzo dobrym uzupełnieniem w ciągu dnia. Ciężko jest jednak dostarczyć odpowiednią ilość białka w danym posiłku tylko i wyłącznie z produktu w kapsułkach. Musielibyśmy ich połknąć bardzo dużą ilość, co dla wielu może okazać się bardzo uciążliwe.
Produkty spożywcze, które zawierają w składzie większe ilości białka, zazwyczaj możemy podzielić na produkty o pełnym oraz niepełnym profilu aminokwasowym. Pełny profil aminokwasowy zawierają zazwyczaj produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja, sery), natomiast niepełny profil to przeważnie produkty pochodzenia roślinnego (orzechy, nasiona, niektóre produkty zbożowe). Co się dzieje, kiedy spożywamy produkty o niepełnym profilu aminokwasowym? Zazwyczaj nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, ponieważ nie został dostarczony budulec (czyli białko) o pełnym profilu aminokwasowym. Wówczas z pomocą przychodzą właśnie produkty nazwane mianem „aminokwasów całodziennych”. Wystarczy jedna porcja takiego produktu stosowana do posiłku, który opiera się o produkt pochodzenia roślinnego, a dzięki temu uzupełnimy jego profil aminokwasowy, a nasz organizm otrzyma podstawę do prawidłowego przeprowadzenia przeprowadzenia procesów regeneracyjnych.

Główne zalety stosowania aminokwasów całodziennych:

  • uzupełnienie diety w pełnowartościowe proteiny – jak wcześniej zostało wspomniane aminokwasy stanowią odpowiednie uzupełnienie w diecie poszczególnych posiłków lub w wyjątkowych okolicznościach mogą służyć jako zamiennik produktów białkowych w ciągu dnia;
  • wykazują bardzo szybką wchłanialność – przyjmując aminokwasy całodzienne w formie proszku, tabletek lub kapsułek w bardzo szybki sposób odżywimy nasze mięśnie dzięki czemu nasz organizm otrzyma odpowiednie źródło protein do przeprowadzenia procesów regeneracyjnych;
  • działają antykatabolicznie – podczas długotrwałego wysiłku fizycznego nasze mięśnie narażone są na katabolizm, czyli rozpad białek mięśniowych i wykorzystanie ich jako źródła energii. Dzięki zastosowaniu aminokwasów uzyskujemy większe prawdopodobieństwo uniknięcia tego zjawiska.

Podsumowanie:

Stosowanie aminokwasów u osób aktywnych fizycznie powinno stanowić nieodłączny element suplementacji każdej osoby, która dba o swoją sylwetkę. Bardzo często stawiamy na produkty o zupełnie innym działaniu, jak gainer lub kreatyna, jednocześnie zapominając o najważniejszym elemencie, jakim jest budulec naszych mięśni, czyli właśnie o aminokwasach.

Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasję łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, które fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego, co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie. ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

Zostaw opinię