Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Czy syntetyczne witaminy przyswajają się gorzej od naturalnych?

Wiele razy słyszymy, że syntetyczne witaminy wchłaniają się gorzej i są mniej wartościowe. Czy tak jest naprawdę?
Czy syntetyczne witaminy przyswajają się gorzej od naturalnych?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Wiadomo nie od dziś, że wszystko co „naturalne” jest lepsze. Żyjemy jednak w czasach, w których prawie wszystkie produkty spożywcze są „pryskane” bądź mocno przetworzone, co sprawia, że ich wartość odżywcza maleje. Możemy co raz częściej spotkać się z wieloma suplementami diety, które ewentualne braki w diecie mogą uzupełnić i tutaj powstaje pytanie – czy syntetyczne witaminy przyswajają się gorzej od naturalnych?

Na początek należy wskazać czym są witaminy i do czego nam są potrzebne. Zwiększają one możliwości obronne naszego organizmu, a także regulują procesy metaboliczne, wpływają na wydzielanie enzymów, a także biorą udział w budowie materiału genetycznego. Rozróżniamy witaminy rozpuszczalne w wodzie, do których zaliczamy witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także rozpuszczalne w tłuszczach – wit. A,D,E i K.

Co więc jest lepsze – syntetyczne, czy naturalne?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba zastanowić się nad samą budową witamin naturalnych i syntetycznych. Witaminy naturalne posiadają cechy fizjochemiczne decydujące o ich lepszym wchłanianiu. Nie posiadają krystalicznej struktury tak jak witaminy syntetyczne i spożywane są z innymi elementami zwiększającymi ich biodostępność. Jednak, czy można stwierdzić, że witaminy syntetyczne przyswajają się gorzej od naturalnych? Co w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witamin z pożywienia lub w przypadku, gdy jesteśmy sportowcami i nasza ilość potrzebnych witamin się zwiększa? Nie ma jednoznacznych dowodów na to aby stwierdzić, że witaminy syntetyczne przyswajają się gorzej.

Nie ulega jednak wątpliwości, że suplement może się dłużej wchłaniać z uwagi na występowanie białej otoczki, która w późniejszym etapie jest wchłaniania jest rozpuszczana. Wiele osób oczywiście może się zastanawiać, czy witaminy syntetyczne są bezpieczne dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, że wszystkie suplementy poddawane są ścisłym regulacjom i badaniom, tak więc, czy mielibyśmy dostęp do produktów, które szkodziłyby zdrowiu? Oczywiście jak we wszystkim – ważny jest umiar, gdyż możemy przedawkować witaminy. Wiele osób nie jest tak naprawdę świadomych tego, że budowa witamin naturalnych i syntetycznych nie różni się bardzo od siebie, więc dla organizmu nie ma większego znaczenia jakie witaminy przyjmujemy.

Bez wątpienia – podstawowym źródłem witamin w naszej diecie powinna być żywność, lecz nie wyklucza to jednak stosowania suplementów diety, gdyż są one potrzebne aby uzupełnić niedobory w diecie. To jednak powinno być klasyfikowane indywidualnie, gdyż nie jesteśmy tacy sami – jedni wyczynowo uprawiają sport i już z tego faktu będą potrzebować więcej witamin niż „przeciętny Kowalski”, drudzy natomiast mogą prowadzić normalne życie i potrzebować zdecydowanie mniejszej ilości witamin.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię