Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Białko wołowe - czy jest lepsze niż białko serwatkowe?

Białko wołowe to stosunkowo nowy produkt na rynku suplementów, lecz z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród sportowców i osób rekreacyjnie uprawiających aktywność fizyczną. Jednak nadal ciężko mu przebić się wśród odżywek białkowych na bazie serwatki. Białko wołowe to suplement wysokiej jakości, charakteryzujący się dobrą przyswajalnością oraz składem aminokwasów. Jak jednak białko wołowe wypada na tle białka serwatkowego? Które z tych białek jest lepsze?
Białko wołowe - czy jest lepsze niż białko serwatkowe?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Białko wołowe - krótka charakterystyka

Białko wołowe to rodzaj białka pozyskiwany z mięsa wołowego poprzez technikę ultrakoncentracji lub hydrolizy, które pozwalają na pozbawienie białka tłuszczu oraz cholesterolu przy zachowaniu składu aminokwasów. To sprawia, że białko wołowe jest bardzo podobne do białka serwatki, lecz w odróżnieniu od niego nie zawiera laktozy, czyli cukru mlecznego.

Rodzaje białka wołowego

Odżywki białkowe oparte na białku wołowym zwykle dostępne są w dwóch formach:

  • izolat białka wołowego - zazwyczaj jest bardziej oczyszczony i zawiera mniejszą ilość tłuszczu oraz węglowodanów,

  • hydrolizat białka wołowego - ze względu na proces hydrolizy, który rozbija większe białka na mniejsze fragmenty, jest on najłatwiej trawiony przez organizm.

Białko wołowe w odżywkach białkowych - zalety i wady

Białko wołowe ma wiele bardzo istotnych zalet, ale podobnie jak wszystkie inne odżywki i suplementy posiada również swoje wady. Poznaj wszystkie zalety oraz wady białka wołowego zanim podejmiesz decyzję zakupową.

Jakie są zalety białka wołowego?

  • Białko wołowe pozbawione jest laktozy oraz białek mlecznych, przez co stanowi bardzo dobre źródło białka dla osób, które mają alergię na te składniki.

  • Białko wołowe posiada pełen profil aminokwasowy, który wspomaga procesy anaboliczne oraz utrzymanie masy mięśniowej, także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.

  • Dzięki białku wołowemu możesz odczuwać sytość na dłużej, co jest bardzo ważne dla kontroli masy ciała, a także zminimalizowania uczucia łaknienia.

  • Może pozytywnie wpływać na zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśniowej.

  • Białka wołowe mogą pomagać zwalczać patogeny i wspierać prawidłową pracę układu odpornościowego, a także sprzyjać zachowaniu odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

  • Korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne zachodzące po skończeniu intensywnej aktywności fizycznej.

Wady białka wołowego

  • Białko wołowe nie jest tak powszechnie dostępne w sklepach stacjonarnych wielkopowierzchniowych jak klasyczne białko serwatkowe. Mniejszy jest także wybór smaków.

  • Kosztuje więcej niż pozostałe odżywki białkowe dostępne na rynku suplementów.

  • Białko wołowe ma inną konsystencję niż białko serwatki, więc nie każdemu przypadnie do gustu.

Białko wołowe w ofercie bodypak.pl:

BioTech Beef Protein - 1816g
  • -20,00 pln

BioTech Beef Protein - 1816g

1 porcja / 3,00 pln
179,99 pln
Najniższa cena: 179,99 pln 
Amix Hydro Beef Protein - 1000g

Amix Hydro Beef Protein - 1000g

139,99 pln
Amix Anabolic Monster BEEF 90% - 1000g

Amix Anabolic Monster BEEF 90% - 1000g

139,99 pln

Korzyści ze stosowania białka wołowego dla osób aktywnych fizycznie

Zdecydowanie najważniejszą korzyścią ze stosowania białka wołowego dla osób aktywnych fizycznie będzie szybkie dostarczenie niezbędnych aminokwasów, aby wesprzeć proces budowania masy mięśniowej czy też redukcji tkanki tłuszczowej.

Dodatkową korzyścią jest to, że białko wołowe pozbawione jest laktozy, co stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które jej nie tolerują i poszukują odpowiedniej odżywki białkowej, która nie będzie stała na drodze do kształtowania wymarzonej sylwetki.

Jak stosować białko wołowe?

Białko wołowe można stosować w formie odżywki jako naturalne źródło białka w diecie i w szybki sposób spożyć do posiłku lub od razu po treningu, aby rozpocząć proces regeneracji potreningowej.

Białko wołowe można również dodawać do różnych potraw oraz napojów, takich jak np. smoothie, omlety, owsianki i wiele innych. Białko wołowe stanowi doskonałe uzupełnienie białka w diecie, zwłaszcza w okresie wzrostu masy mięśniowej, kiedy kaloryczność diety jest zdecydowanie wyższa i nieraz ciężko jest dostarczyć wszystkie kalorie z pożywienia. Wtedy na pomoc może przyjść białko wołowe, które w połączeniu np. z owsianką, owocami i orzechami dostarczy wszystkich makroskładników i będzie łatwe do spożycia.

Komu polecane jest białko wołowe?

Białko wołowe, podobnie jak białko serwatkowe, stanowi pełnowartościowe źródło białka. W porównaniu do białka serwatkowego ma odrobinę inne właściwości odżywcze oraz skład aminokwasowy. Jest ono szczególnie atrakcyjne dla osób, które szukają alternatywnych źródeł białka bez cukrów i białek mleka.

Białko wołowe oczywiście doskonale sprawdzi się u wszystkich sportowców, którzy chcą zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości białka w celu zwiększenia masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej.

Kto nie powinien stosować odżywki białkowej z białkiem wołowym?

Odżywka białkowa oparta na bazie białka wołowego nie jest polecana wegetarianom i weganom oraz osobom, które chcą ograniczyć w swojej diecie białko pochodzenia zwierzęcego. Nie powinna być również stosowana przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także osoby, u których występuje jakakolwiek nadwrażliwość lub alergia na składniki danej odżywki.

Białko wołowe czy białko serwatkowe - które jest lepsze?

Zarówno białka serwatkowe, jak i białka wołowe posiadają zalety i wady, które należy przeanalizować pod kątem tego, który rodzaj protein jest lepszy. Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Cena - tutaj zdecydowanie wygrywać będzie białko pochodzące z serwatki, gdyż jest ono zdecydowanie tańsze od białka wołowego.

  2. Dostępność w sklepach - z uwagi na różnorodność smaków i producentów, białko serwatkowe jest łatwiej dostępne w sklepach niż białko wołowe.

  3. Ilość aminokwasów w porcji - jeśli chodzi o najważniejsze dla sportowca aminokwasy, a więc leucynę, izoleucynę oraz walinę (BCAA), a także pozostałymi aminokwasami egzogennymi (czyli takimi, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować i muszą być dostarczone z pożywienia lub suplementacji) - tutaj może wygrać białko pochodzące z serwatki, ale nie zawsze. Wysokiej jakości białko z wołowiny ma pełen profil aminokwasów.

  4. Obecność alergenów - patrząc na fakt, iż w białku wołowym nie ma laktozy oraz białek mlecznych, pod kątem obecności alergenów lepszym wyborem jest białko wołowe. Zdarzają się białka serwatki, które nie zawierają cukru mlecznego, ale są droższe, a ich dostępność jest słaba.

  5. Smak - tutaj zdecydowanie wygrywa białko serwatkowe, które smakuje zdecydowanie lepiej niż białko wołowe. Zależy to jednak od indywidualnych preferencji, ponieważ niektórzy lubią smak białek z wołowiny.

Jak wybrać najlepsze białko wołowe?

Przy wyborze najlepszego białka wołowego warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów:

  • obecność wszelkich dodatków takich jak sztuczne słodziki czy konserwanty może powodować problemy żołądkowe, dlatego warto wybierać odżywki, które mają ich jak najmniej w swoim składzie,

  • obecność barwników - jeśli jesteś alergikiem, obecność barwników może powodować reakcje alergiczne,

  • czas produkcji - zawsze przed wyborem suplementu sprawdź jego datę ważności, czy nie jest przeterminowana lub czy nie ma bardzo krótkiego terminu ważności,

  • zawartość innych makroskładników w porcji - jeśli jesteś w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej to może zależeć Ci na odżywce białkowej, która w porcji zawiera jak najmniejszą ilość węglowodanów oraz tłuszczów - na szczęście większość, jeśli nie wszystkie odżywki na bazie białka wołowego, charakteryzują się niską zawartością tych dwóch makroskładników.

Zawsze warto jest czytać dokładnie etykiety oraz sprawdzać skład wszystkich odżywek białkowych, by mieć pewność tego, co dokładnie zawierają. Osoby z alergiami, ograniczeniami dietetycznymi czy też nietolerancjami pokarmowymi powinny szczególnie zwracać uwagę na skład produktu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym dietetykiem przed rozpoczęciem zastosowania nowej odżywki lub suplementu.

Przeczytaj także artykuł Hydrolizat białka serwatkowego - właściwości, zalety i wady

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię