Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Białka otrzymywane metodą CFM

Odżywki białkowe uzyskujemy najczęściej poprzez mikro oraz ultrafiltrację. Jedną z bardziej popularnych metod jest metoda CFM.
Białka otrzymywane metodą CFM
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Odżywki wysokobiałkowe powstają przy wykorzystaniu kilku technik, głównie mikro oraz ultrafiltracji, które pozwalają na zatężenie protein i oddzieleniu ich od zanieczyszczeń oraz laktozy. W obu przypadkach wykorzystywane są membrany o niewielkiej wielkości porów, które przepuszczają białka i zatrzymują niepotrzebne składniki serwatki. Różnicą między mikro i ultra filtracją jest właśnie rozmiar wspomnianych porów (odpowiednio 0.1 – 10 µm dla ultrafiltracji oraz 0.001 – 0.1 µm dla mikrofiltracji). Proces produkcji koncentratu białek serwatki składa się jedynie z procesu ultrafiltracji, natomiast aby otrzymać izolat niezbędny będzie dodatkowy etap, a konkretnie mikrofiltracja, która pozwala na maksymalne zatężenie białka. Izolat oczywiście charakteryzuje się minimum 90% zawartością protein, brakiem zanieczyszczeń (w tym laktozy) oraz śladową ilością tłuszczu. Oczywiście jest też droższy niż koncentrat białek serwatki.

Białka, które otrzymywane są metodą CFM

.

Mikro-filtracja w przepływie krzyżowym (CFM - Cross-Flow Microfiltration) jest najlepszą metodą otrzymywania izolatu białek serwatki, ponieważ dzięki jej prowadzeniu w obniżonej temperaturze nie dochodzi do denaturacji struktur białek (co pozwala na zachowanie ich maksymalnej wartości biologicznej). Olbrzymią zaletą jest brak wykorzystania dodatkowych związków chemicznych mogących obniżyć jakość otrzymywanego produktu.

IZOLAT BIAŁKA SERWATKI CFM – BIAŁKO DOSKONAŁE

Izolat białka serwatki otrzymywany metodą CFM jest faktycznie najdoskonalszym produktem jaki na ten moment można wyprodukować. Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością protein (tym samym koncentracja aminokwasów BCAA oraz EAA jest niezwykle wysoka), których struktury nie zostały w żaden sposób zdenaturowane. Izolaty są też najlepszym wyborem dla osób mających problemy z trawieniem cukru mlecznego (laktozy), bowiem nie powinny takowego zawierać (ewentualnie będą to ilości śladowe). Warto podkreślić ich wartość biologiczną szacowaną aż na poziomie BV=159. Najwyższa jakość WPI odzwierciedla się w jej aminogramie, który jest niemal identyczny ze wzorcowym profilem aminokwasowym białka ludzkiego. Gwarantuje to dostępność do wszystkich niezbędnych aminokwasów do sprawnej regeneracji oraz rozwoju tkanek organizmu sportowca.

Białka otrzymywane metodą CFM

SCHEMAT MIKROFILTRACJI CFM

TROCHĘ TECHNIKALIÓW - CZYM JEST CFM

Angielski skrót CFM pochodzi od określenia Cross Flow Microfiltration – innymi słowy jest to mikrofiltracja prowadzona w przepływie krzyżowym. Pod względem technicznym jest to proces niemalże idealny. Polega on na rozdziale cząsteczek znajdujących się w fazie koloidalnej wykorzystujący różnicę ciśnień po obu stronach membrany (filtrowany roztwór jest w ruchu). Wielkość porów w wykorzystywanej membranie oscyluje pomiędzy 0.001 – 0.1 µm. Proces prowadzony jest w obniżonej temperaturze, dzięki czemu w żaden sposób nie dochodzi do denaturacji struktur białkowych, takich jak: alfa-laktoalbuminy oraz glikomakropeptydy wywierające pozytywny wpływ na układ immunologiczny.
Poziom skomplikowania procesu oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków, by mógł zostać przeprowadzony, sprawia że koszty produkcji izolatu białek serwatki rośnie, zatem też i cena ostateczna konkretnej odżywki białkowej. Pozytywnym aspektem jest fakt najwyższej jakości i wartości biologicznej, która rekompensuje poniesione koszty zakupu. Izolat białek serwatki (WPI) jest jednym z najlepszych źródeł pełnowartościowych protein w diecie każdego sportowca.

CIEKAWOSTKA: Odżywka bazująca na surowcu pozyskiwanym metodą mikrofiltracji w przepływie krzyżowym (CFM) charakteryzuje się wyższą zawartością alfa-laktoalbuminy (ok 50%) oraz niższą beta-laktoalbuminy. Izolat otrzymywany metodą wymiany jonowej (IE - ion exchange) charakteryzuje się odwrotnym stosunkiem.

Białka otrzymywane metodą CFM

Białka otrzymywane metodą CFM

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię