Benfotiamina i sulbutiamina – pochodne witaminy B1

Według najnowszych prognoz PMR Market Experts na lata 2020-2025 sprzedaż suplementów diety w Polsce notować będzie tendencję zwyżkową, zaś badania przeprowadzone przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research z 2017 roku przekazały dane, iż blisko 72% Polaków korzysta z różnorakich suplementów diety.
Benfotiamina i sulbutiamina – pochodne witaminy B1
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Według najnowszych prognoz PMR Market Experts na lata 2020-2025 sprzedaż suplementów diety w Polsce notować będzie tendencję zwyżkową, zaś badania przeprowadzone przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research z 2017 roku przekazały dane, iż blisko 72% Polaków korzysta z różnorakich suplementów diety.

Czy można się temu dziwić, skoro żyjemy w czasach, gdy wymagamy od siebie coraz więcej, a wszelkie poprzeczki osiągnięć windujemy bardzo wysoko? Chyba niekoniecznie, bo koniec końców jesteśmy tylko ludźmi i często odczuwamy skutki intensywnej pracy, co przyczyniać się może do tego, że głównym motywem zakupu suplementów, bo aż 55,4% głosów respondentów, staje się chęć wzmocnienia organizmu, a do grupy substancji, które mogą w tej dziedzinie pomocne zaliczyć możemy benfotiaminę oraz sulbutiaminę.

Czym one są i w czym mogą Ci pomóc?

Benfotiamina to syntetyczna forma tiaminy, czyli witaminy B1, ale rozpuszczalna w tłuszczach, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej biodostępna - aż pięć razy skuteczniej podnosi poziom tiaminy we krwi niż jej klasyczna forma. Główną zaletą jej stosowania jest zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu zaawansowanych produktów glikacji na organizm oraz ochrona mózgu przed uszkodzeniami.
Obszary działania i korzyści związane z suplementacją:

1) Działanie przeciwglikacyjne w cukrzycy

Benfotiamina działa jako blokada na drodze powstawania końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGEs), które powstają w przypadku długotrwale podniesionego poziomu cukru we krwi. Związki te mogą prowadzić do wystąpienia powikłań cukrzycowych w postaci retinopatii i nefropatii, ale także reumatoidalnego zapalenia stawów czy choroby Alzheimera.

2) Przemiany energetyczne

Benfotiamina nasila metabolizm glukozy i reguluje jej przemiany w organizmie, stymuluje pracę pieców energetycznych organizmu – mitochondriów, bierze także udział w powstawaniu NADPH w przebieg szlaku pentozofosforanowego, związku wykorzystywanego w wielu reakcjach redukcji z zakresu syntezy cholesterolu, metabolizmu węglowodanów czy związków azotowych.

3) Kondycja mózgu

Benfotiamina może działać ochronnie względem mózgu i przeciwdziałać wystąpieniu uszkodzeń w jego obrębie. Warto odnotować pozytywny wpływ na funkcje poznawcze oraz zmniejszenie odczuwania lęków.

4) Przeciwdziałanie negatywnym skutkom spożycia alkoholu

Badania sugerują, iż benfotiamina może potencjalnie działać ochronnie względem wątroby wśród osób nadużywających alkoholu. Nie jest wykluczone wsparcie ze strony tej witaminy stanu psychicznego alkoholików, u których często występują niedobory tiaminy mogące przekładać się na obniżone samopoczucie.
Sulbutiamina stanowi połączenie dwóch cząsteczek tiaminy, co przekłada się na zdolność tego związku do swobodnego pokonywania bariery krew-mózg, a to pozwala w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Zalet jej stosowania jest wiele, ponieważ skraca czas niezbędny do regeneracji organizmu, wpływa na wzrost motywacji, a jako jeden ze środków nootropowych poprawia funkcje kognitywne.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

Trec Vit. B Complex - 60 kaps.

Trec Vit. B Complex - 60 kaps.

1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln

Obszary działania i korzyści związane z suplementacją:

1) Układ nerwowy i gospodarka neuroprzekaźników

Sulbutiamina powoduje wzrost ilości receptorów dla dopaminy (D1), dzięki czemu w wyniku jej suplementacji odnotowuje się zwiększoną aktywność tego neurotransmitera pobudzającego w korze przedczołowej i zakręcie obręczy, która jest bardzo istotna pod kątem poprawności przebiegu procesów poznawczych.
Wyższy poziom dopaminy wiąże się oczywiście z odczuwaniem szczęścia, ale przekłada się oprócz tego na podniesiony poziom motywacji do działania, lepszą zdolność koncentracji, zapamiętywania, a więc także uczenia się oraz poprawę kognicji.
Sulbutiamina może podwyższać poziom glutaminianu w obszarze kory przedczołowej, co z kolei pomaga w podniesieniu zdolności do organizacji działań i ułatwia podejmowanie decyzji, zaś za pośrednictwem uzupełniania zasobów tiaminy, która stanowi kofaktor w procesie syntezy acetylocholiny, pozwala na skuteczną naukę nowych rzeczy oraz zdolność odtwarzania informacji.
Oprócz tego sulbutiamina świetnie spisuje się jako substancja o właściwościach neuroprotekcyjnych, minimalizując powstawanie uszkodzeń mózgu w momencie niedotlenienia lub niedostatecznej podaży glukozy.

2) Osiągnięcia treningowe i wyniki sportowe

Przyjmowanie sulbutiaminy może owocować także polepszeniem wyników sportowych. Wynika to z faktu, iż wykazuje działanie pobudzające, umożliwia osiągnięcie jasności umysłu, zapewnia efektywniejsze dotlenianie tkanek, przyczynia się poprawy wytrzymałości organizmu oraz skraca czas regeneracji.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię