Ashwagandha - jak stosować, działanie, dawkowanie
Czym jest Ashwagandha?
Ashwagandha (inaczej withania somnifera, witania ospała, indyjski żeń-szeń) to jeden z najpopularniejszych adaptogenów, czyli roślin, których ekstrakty przyczyniają się do widocznej poprawy witalności oraz pomagają przystosować się do warunków stresowych. Ashwagandha od ponad dwóch tysięcy lat jest wykorzystywana w medycynie hinduskiej jako środek wspomagający procesy zdrowienia przy wszelkich dolegliwościach i stanach chorobowych.
Właściwości Ashwagandhy
Witanię ospałą zalicza się do roślin z gatunku psiankowatych. Głównym miejscem występowania Ashwagandhy jest Półwysep Indyjski, tereny Bliskiego Wschodu oraz Azja Środkowa. W produkcji suplementów diety wykorzystuje się przede wszystkim ekstrakt z korzenia i owoce Ashwagandhy.
Dotychczas udało się zidentyfikować około 35 składników chemicznych w Ashwagandzie, w tym grupę witanolidów. Witanolidy to związki chemiczny wykazujące dużą aktywność biologiczną. Zauważa się przeciwbakteryjne działanie tych związków.
Działanie Ashwagandhy
Stosowanie Ashwagandhy to dobry pomysł dla osób, które chcą holistycznie podejść do dbałości o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. A więc na co pomaga Ashwagandha?
-
Może obniżać poziom glukozy we krwi poprzez oddziaływanie na wrażliwość insulinową oraz regulację wydzielania insuliny.
-
Posiada właściwości mogące redukować poziom kortyzolu wśród osób, które chronicznie są narażone na stres organizmu.
-
Pomaga złagodzić stres i niepokój poprzez hamowanie szlaku bodźców stresowych, co możliwe jest dzięki regulacji pracy przekaźników chemicznych w układzie nerwowym.
-
Wpływa korzystnie na podniesienie poziomu testosteronu oraz płodność u mężczyzn.
-
Pomaga w adaptacji do ciężkich i intensywnych treningów.
-
Może wspomagać profilaktykę cukrzycy - ekstrakty z korzenia witanii ospałej oraz jej liści normalizują poziom cukru w moczu.
-
Może stymulować proces neurogenezy, dzięki czemu wpływa korzystnie na procesy przyswajania nowych informacji oraz zapamiętywanie.
-
Wykazuje działanie przeciwutleniające - nasila działanie enzymów antyoksydacyjnych, a więc chroni przed negatywnymi skutkami nadmiernego stresu oksydacyjnego.
-
Może działać antygrzybiczo i antybakteryjnie.
-
Witaferyna A oraz witanon, które występują w Ashwagandzie, mogą być cennym uzupełnieniem leczenia przeciwnowotworowego, ponieważ wyciąg z liści Ashwagandhy wspomaga niszczenie komórek rakowych.
Jak widać, potencjalne działanie Ashwagandhy jest bardzo szerokie, wielopoziomowe i może obejmować wiele obszarów. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że witania ospała nie wyleczy żadnej choroby i nie zniweluje wszelkich problemów zdrowotnych - od tego są konsultacje z lekarzem i leki. Suplementy zawierające Ashwagandhę mogą jednak stanowić element profilaktyki lub uzupełnienie leczenia danej choroby.
Przeczytaj także artykuł: Melatonina vs ashwaghanda? Co wybrać na lepszy sen?
Ashwagandha - stosowanie i dawkowanie
W przypadku 5% ekstraktu Ashwagandhy zaleca się stosowanie jej w dawkach około 300-500 mg na dobę, przy czym jeżeli zależy Ci na należytej nocnej regeneracji, przyjmuj Ashwagandhę w godzinach wieczornych.
Pamiętaj jednak, że suplementy i wyroby medyczne mają swoje indywidualne zalecenia co do dawkowania, więc najbardziej rzetelne informacje pozyskasz prosto z etykiety produktu, który chcesz stosować.
Bardzo często słyszy się opinię, że Ashwagandhę, tak samo jak inne adaptogeny, należy stosować przez okres około trzech miesięcy, po czym należy zrobić miesięczną przerwę, aby organizm nie uodpornił się na działanie Ashwagandhy. Nie jest to zły pomysł, natomiast jeśli przekroczysz 3-miesięczny okres stosowania, nie powinny wystąpić żadne negatywne skutki.
Ashwagandha - kiedy zaczyna działać?
Suplementy diety zawierające Ashwagandhę nie działają od razu. To ważne, by nie oczekiwać po takich produktach natychmiastowych efektów. Zanim odczujesz jej pozytywny wpływ, musisz regularnie stosować Ashwagandhę przez co najmniej 4 tygodnie, a po około 8 tygodniach to działanie jeszcze się wzmocni.
Ashwagandha w BODYPAK:
Stackowanie, czyli z czym najlepiej łączyć Ashwagandhę
Ashwagandhę można łączyć z innymi składnikami aktywnymi, by osiągnąć pożądany efekt.
Na libido i pozytywny wpływ na wydolność fizyczną:
-
Ashwagandha + buzdyganek,
-
Ashwagandha + cordyceps sinesis.
Promowanie powstawania nowych komórek nerwowych:
-
Ashwagandha + Brahmi,
-
Ashwagandha + żeń-szeń.
Działanie redukujące stres i lęk:
-
Ashwagandha + Brahmi,
-
Ashwagandha + Męczennica.
Przeciwdziałanie wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych:
-
Ashwagandha + Ginkgo Biloba,
-
Ashwagandha + Gotu Kola.
Miej jednak na uwadze, że organizm nigdy nie pozostaje obojętny na takie połączenia i warto skonsultować się ze specjalistą, zanim wdrożysz jakiekolwiek stacki adaptogenów czy suplementów diety.
Ashwagandha - przeciwwskazania do stosowania
Stosowanie suplementów diety z Ashwagandhą jest raczej bezpieczne, ale nie każdy powinien je przyjmować. Przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zrezygnować z suplementacji Ashwagandhy. Absolutnie nie zaleca się podawania takich suplementów dzieciom.
Co więcej, osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane, cukrzyca) oraz nadczynnością tarczycy nie powinny stosować Ashwagandhy.
Najlepszym, co można zrobić przed rozpoczęciem suplementacji Ashwagandhą, jest konsultacja z lekarzem, który zidentyfikuje ewentualne przeciwwskazania.
Podsumowanie
Suplementacja Ashwagandhy będzie wpływała na organizm poprzez wsparcie organizmu w radzeniu sobie ze stresem, oddziaływanie na utrzymanie balansu emocjonalnego, wspomaganie procesów zapamiętywania, działanie antyoksydacyjne, zwiększanie witalności.
Choć Ashwagandha jest bezpiecznym do stosowania składnikiem, rozsądnie jest skonsultować się uprzednio ze specjalistą, a dopiero po takiej konsultacji wdrożyć suplementację.
Bibliografia
-
Dr J. Axe. Ashwagandha Benefits for the Brain, Thyroid, Muscles & More. 2024.
-
M. Połumackanycz, A. Forencewicz, M. Wesołowski, A. Viapiana. Ashwagandha (Withania somnifera L.) – roślina o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych. Botanika Farmaceutyczna. 2020.
-
https://www.youtube.com/watch?v=pyEMlvYkQcE
-
https://mothersprotect.com/produkt/ashwagandha
-
http://dietomotywatory.pl/2017/02/02/suplementy-bez-tajemnic-2-ashwagandha-nie-tylko-adaptogen
-
http://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#section3
-
http://pl.swissherbal.eu/sklep/ashwagandha
Artykuł został pierwotnie opublikowany 02.10.2017 oraz został zaktualizowany 12.02.2024 zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię