Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Aminokwasy część V – teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA

Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Aminokwasy część V – teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Ostatnia część serii artykułów omawiających zastosowanie poszczególnych aminokwasów została poświęcona opisowi być może tych nieco mniej popularnych, aczkolwiek również chętnie wykorzystywanych przez osoby dbające o rozwój swojej sylwetki. Co może zaoferować tauryna osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej? Jakie korzyści płyną z suplementacji kwasu gamma-aminomasłowego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań staną się jasne po przeczytaniu dalszej części materiału...

L-Teanina

Aminokwas, którego źródłem jest zielona herbata, wykazujący działanie adaptogenne. Pomaga przejść w stan odprężenia po zakończeniu intensywnego treningu bez uczucia ospałości, co czyni na drodze stymulacji wzrostu poziomu dwóch neurotransmiterów – dopaminy i serotoniny. Może okazać się pomocna dla osób miewających problemy z zasypianiem, poprawia jakość snu, wpływa na wzrost kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), uczestniczy w kontrolowaniu odpowiedzi organizmu na stres, zwiększa zdolność koncentracji. Jej zastosowanie w połączeniu z kofeiną jest wykorzystywane w celu podniesienia poziomu koncentracji.

L-Tyrozyna

Aminokwas stanowiący substancje wyjściową do syntezy trzech bardzo istotnych neurotransmiterów z grupy katecholamin – adrenaliny, noradrenaliny oraz dopaminy, a dzięki temu zapobiega znacznemu uszczupleniu ich zasobów, co jest oczywiście niepożądane, ponieważ spadek ich poziomu powoduje m.in. zwiększone odczucie zmęczenia mięśni, dlatego też może być szczególnie pomocna jako substancja wspierająca w trakcie wymagających treningów wytrzymałościowych. L-Tyrozyna jest wykorzystywana w celu poprawy tolerancji organizmu na bodźce stresowe, a także ze względu na pozytywny wpływ jaki wywiera na funkcje kognitywne związane z pamięcią roboczą, która odpowiada za utrzymywanie informacji w pamięci oraz ich aktualizowanie. Oprócz tego jest ona również prekursorem hormonów tarczycy.

L-karnityna

Aminokwas powstający w wyniku połączenia dwóch innych – metioniny i lizyny. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, a jej dostateczni wysoka obecność mięśnia zabezpiecza rezerwy glikogenu, ponieważ ułatwia pozyskiwanie energii z tłuszczów, co ma szczególne znaczenie w przypadku wysiłków o charakterze aerobowym. Oprócz tego angażuje się w przemiany aminokwasów rozgałęzionych, które stanowią materiał budulcowy oraz źródło energii po przejściu przez proces glukoneogenezy. L-karnityna wspiera detoksykację w wyniku przyłączania szkodliwych metabolitów i ułatwia usunięcie ich z organizmu oraz pełni funkcję antyoksydantu zmniejszając ilość uszkodzeń wolnorodnikowych.

Tauryna

Aminokwas niewchodzący w skład puli białkowej pobudzający produkcję oraz uwalnianie insuliny, jednak w sposób odmienny niż glukoza, nie powodując, a wręcz zabezpieczając przed wystąpieniem insulinooporności poprzez regenerację receptorów insulinowych, zmniejszając wrażliwość tkanki tłuszczowej, a zwiększając tkanki mięśniowej na działanie insuliny. Pomaga w odpowiednim wykorzystaniu rezerw energetycznych, dzięki usprawnieniu trawienia tłuszczów. Oprócz tego jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, optymalizuje poziom ciśnienia tętniczego krwi, wpływa na delikatne pobudzenie organizmu. Działanie dotyczące ograniczania ilości reakcji rozpadu polega na stabilizacji organelli komórkowych – lizosomów, które pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego, na wskutek naruszenia błon komórkowych, uwalniają enzymy kataboliczne. Co więcej, dzięki oddziaływaniu na wydzielanie insuliny, wpływa na uefektywnienie transportu oraz gromadzenia kreatyny w tkance mięśniowej.

GABA

Kwas gamma-aminomasłowy to neurotransmiter hamujący w ośrodkowym układzie nerwowym, który wpływa korzystnie na jakość snu, przyczyniając się do skutecznej regeneracji. Oddziałuje na wzrost poziomu hormonu wzrostu (GH), co promuje procesy syntezy białek mięśniowych, a więc również rozbudowę masy mięśniowej. Powoduje zwiększenie wydzielania insuliny – stan pożądany w okresie potreningowym w celu jak najefektywniejszej dystrybucji glukozy do mięśni i uzupełnienia glikogenu mięśniowego. Bierze udział w regulacji odpowiedzi organizmu na stres, poprzez wyciszanie nadmiernej ilości impulsów nerwowych oraz obniżanie poziomu kortyzolu.

POLECAMY:

Scitec Taurine - 90 kaps.

Scitec Taurine - 90 kaps.

27,99 pln

Pierwsza część artykułu z serii "o aminokwasach..." (BCAA i EAA) dostępna tutaj: KLIKNIJ
Druga część artykułu z serii "o aminokwasach..." (beta-alanina, glutamina, ornityna) dostępna tutaj: KLIKNIJ
Trzecia część artykułu z serii "o aminokwasach..." (arginina i cytrulina) dostępna tutaj: KLIKNIJ
Czwarta część artykułu z serii "o aminokwasach..." (leucyna i HMB) dostępna tutaj: KLIKNIJ

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię