BLACK SALE Rabaty do -36% -> Sprawdź produkty

Agmatyna – krewna L-argininy o wielokierunkowym działaniu?

Co to jest agmatyna? Jakie wykazuje działanie? Jak wpływa na pompę mięśniową? To i wiele więcej znajdziesz w artykule autorstwa Bartosza Sikorskiego.
Agmatyna – krewna L-argininy o wielokierunkowym działaniu?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Co to jest agmatyna? Jakie wykazuje działanie? Jak wpływa na pompę mięśniową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Agmatyna to amina biogenna powstająca w ustroju człowieka w wyniku procesu dekarboksylacji aminokwasu argnininy, którego przebieg możliwy jest przy udziale enzymu – dekarboksylazy acetooctanowej (ADC) w obecności odpowiednich bakterii jelitowych. Najprawdopodobniej magazynowana jest w komórkach nerwowych mózgu i uwalniania w momencie ich aktywacji. Obecna w niektórych produktach spożywczych takich jak – palona lub zielona kawa, sok z kiszonej kapusty, sos sojowy, jednak w nieznacznych ilościach. Stosowana jako składnik stacków przedtreningowych.

Kierunki działania

Efekt pompy mięśniowej:
Agmatyna zawiaduje funkcjonowaniem syntazy tlenku azotu (NOS) – enzymu odpowiedzialnego za powstawanie tlenku azotu, którego wzrost w ustroju wpływa korzystnie na rozszerzanie naczyń krwionośnych, efektem czego pojawia się pożądany przez wielu zwolenników sportów sylwetkowych efekt pompy mięśniowej.

Optymalizacja poziomu katecholamin:
Agmatyna poprzez zdolność oddziaływania na receptory alfa-2-adrenergiczne wykazuje zdolność do udziału w optymalizacji poziomu neurotransmiterów - adrenaliny, noradrenaliny oraz dopaminy.

Uwrażliwienie tkanek na insulinę:
Agmatyna posiada powinowactwo do receptorów imidazolowych oraz zdolność ich aktywacji, dzięki czemu zwiększa wydzielanie beta-endorfin, które promują efektywniejsze dostarczenie glukozy do komórek mięśniowych, co pozwala na zmniejszenie stężenia cukru w krwiobiegu.

Poprawa funkcji kognitywnych:
Działanie agmatyny, według niektórych badań, każe zaliczyć ją do grupy neurotransmiterów, ponieważ potrafi zwiększać aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych zarówno za zdolność do koncentracji, jak również pełnienie funkcji wykonawczych czy doskonalenie pamięci krótko- i długotrwałej.

Porzucanie nałogów:
Agmatyna może być stosowana jako jeden z czynników przyczyniających się do sukcesu terapii w trakcie procesu wychodzenia z nałogów. W przypadku uzależnienia od nikotyny czyni to poprzez oddziaływanie na receptory alfa-2-adrenergiczne, zaś przy problemach alkoholizmu działając jako antagonista receptorów NMDA, niwelując objawy zespołu odstawiennego.

Odpowiedź na stres:
Wzrost enzymu ADC odpowiedzialnego za wytwarzanie agmatyny jest ewidentnie zauważalny w przypadku sytuacji stresowych, co daje informacje, iż stanowi to naturalną odpowiedź obronną organizmu. Agmatyna odpowiada za wzrost aktywności komórek nerwowych tych rejonów mózgu, które umożliwiają radzenie sobie ze stresem czy niepokojem.

Przywrócenie wrażliwości na stymulanty:
Stanowiąc antagonistę receptora N-metylo-D-asparaginowego w układzie glutaminergicznym, agmatyna wspiera podniesienie poziomu neuroprzekaźników, których stężenie zdecydowanie maleje wskutek nadmiernej pobudliwości powstającej w wyniku przewlekłej suplementacji danych środków pobudzających.

Wydajniejsze odżywienie tkanek:
Agmatyna wnosi swój wkład w procesy zwiększonej produkcji tlenku azotu, co przekłada się na rozszerzanie naczyń krwionośnych, wzmożony przepływ krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze, a to skutkuje zwiększeniem zdolności organizmu do wysiłku fizycznego.

Możliwe efekty uboczne stosowania:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • biegunki i mdłości,
  • zmniejszenie poziomu dopaminy w ustroju.

Podsumowanie

Agmatyna może korzystnie oddziaływać na liczne procesy zachodzące w ustroju. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż badania dotyczące suplementacji agmatyną były jak dotąd prowadzone w głównej mierze na modelach zwierzęcych, a więc musi minąć jeszcze trochę czasu, zanim potwierdzone zostaną wszelkie doniesienia na temat znacznego potencjału prozdrowotnego i sprzyjającego wpływu na uzyskanie optymalnych osiągnięć treningowych, jaki krewna argininy wykazuje pod kątem organizmu człowieka.

Bibliografia:

  1. Reis DJ, Regunathan S. Is agmatine a novel neurotransmitter in brain?Trends Pharmacol Sci. 2000;21(5):187-193.5.
  2. https://www.tigerfitness.com/articles/post/guide-agmatine-sulfate-supplements/

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię