Afrykańskie mango – działanie i zastosowanie
Czego dowiesz się w tym artykule?
- czym jest afrykańskie mango,
- jaką posiada wartość odżywczą,
- poznasz jego mocne i słabe strony,
- słów kilka na temat dawki.
Czym jest afrykańskie mango?
Irvingia Gabonensis to suplement diety pozyskiwany z nasion owoców mango afrykańskiego rosnącego powszechnie na terenach Afryki Wschodniej. Znany jest głównie ze względu na potencjalne działanie wspierające redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej, jednak oprócz tego posiada inne walory, wpływając między innymi na stabilizację gospodarki cukrowej. Interesujący jest fakt, iż zastosowanie w różnych celach, oprócz nasion, które mogą być spożywane w formie nieprzetworzonej, stosowane do produkcji suplementów, znajdują również inne fragmenty tej rośliny – mięsista część owocu jest konsumowana dla orzeźwienia i wykorzystywana do przygotowania soków, dżemów czy wina, zaś korzeń i liście są stosowane do produkcji tradycyjnych produktów leczniczych.
Wartość odżywcza afrykańskiego mango
Owoc mango afrykańskiego nie niesie za sobą dużej wartości energetycznej – 86 kcal. W głównej mierze składa się z wody, zresztą jak większość owoców. Zawiera około 18 g węglowodanów, znikome ilości białka i tłuszczu w 100 g, pokrywa ponad 50% zapotrzebowania na witaminę C. Nasiona stanowią ponadto źródło składników witaminowo-mineralnych. Znajdziemy w nich wapń, magnez, potas, sód, żelazo czy fosfor.
Właściwości i zastosowanie afrykańskiego mango
- Stabilizacja poziomu glukozy we krwi – dzięki znaczącej zawartości frakcji rozpuszczalnej błonnika pokarmowego, Irvingia Gabonensis opóźnia czas opróżniania żołądka, zapewniając stopniowe uwalnianie cukru do krwiobiegu.
- Regulacja poziomu cholesterolu – poprzez wiązanie i eliminowanie wraz ze stolcem soli kwasów żółciowych, wpływa na zwiększoną konwersję cholesterolu do tychże substancji w celu uzupełnienia braków, co przekłada się na optymalizację jego stężenia.
- Funkcja antyoksydacyjna – działanie zapobiegające zniszczeniom w organizmie wywoływanym przez nadmiar wolnych rodników wynika z obecności alkaloidów, antocyjanów, alkaloidów, flawonoidów, tanin.
- Zapobieganie gromadzeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej – przeciwdziałanie wystąpieniu otyłości opiera się o kilka mechanizmów działania – zmniejszanie aktywności białka PPARy, które sprzyja zyskiwaniu na wadze, promowanie wzrostu hormonu – adiponektyny, biorącej udział w metabolizmie tłuszczów oraz regulowaniu poziomu glukozy, a także cofaniu odwracaniu stanu leptynooporności.
- Działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne – obecność kwasu elagowego i terpenoidów pozwala na przeciwdziałanie adhezji mikroorganizmów oraz aktywacji ich enzymów.
Czy są jakieś wady afrykańskiego mango?
Mango afrykańskie posiada bez wątpienia szereg zalet, ale na wskutek suplementacji u niektórych osób mogą pojawić się niepożądane reakcje, przy czym trzeba zaznaczyć, iż jest to kwestia bardzo indywidualna, a zaliczymy do nich: wzrost częstotliwości wypróżnień, nadmierne gazy, mdłości, niestrawność, bóle głowy, problemy ze snem.
Dawkowanie afrykańskiego mango
Nie została dotychczas jednoznacznie określona efektywna w działaniu ilość mango afrykańskiego, wyznaczono natomiast zakres referencyjny na poziomie 150-3200 mg. Indywidualnie dobrane ilości suplementu powinny być przyjmowane w przerwach pomiędzy posiłkami, biorąc przy tym pod uwagę, iż należy rozpoczynać od mniejszych dawek, ze względu na niewystarczające ilości badań oraz stosunkowo wysoką zawartość błonnika pokarmowego.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię