Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Adaptogeny na pamięć i koncentrację

Kilka propozycji jak za pomocą suplementacji poprawić swoją pamięć i koncentrację.
Adaptogeny na pamięć i koncentrację
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Przedstawiamy kilka propozycji jak za pomocą suplementacji poprawić swoją pamięć i koncentrację.

Zdarza Ci się zapominać o ważnych sprawach? Często nie możesz pozbierać swoich myśli? Gdy masz zrealizować powierzone zadanie odbiegasz myślami całkowicie gdzie indziej? Ponadto często wykonujesz pracę umysłową, praca nad nowymi projektami to dla Ciebie chleb powszedni, jesteś zapracowanym rodzicem i musisz pamiętać o wykonaniu wielu niezbędnych czynności w trakcie dnia lub studentem, więc kwestie dotyczące wytężonych przygotowań do egzaminów nie są Ci obce?

Jeśli na powyższe pytania odpowiadasz twierdząco, być może oprócz dobrze dopasowanej diety potrzebujesz odpowiednio zaplanowanej suplementacji adaptogenami, aby wesprzeć procesy myślowe i zapamiętywania.

Czym są adaptogeny? Według jednej z najwcześniej sformułowanych definicji są to substancje odżywcze korzystnie wpływające na regulację odpowiedzi organizmu na stres fizyczny, biologiczny i chemiczny, normalizują wszelkie funkcje fizjologiczne, wyrównują gospodarkę hormonalną, zapobiegają niepożądanym fluktuacjom w pracy układu nerwowego, krwionośnego oraz mięśniowego.

Przegląd substancji wspierających na pamięć i koncentrację:

1. Ashwagandha – wpływa korzystnie na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego między innymi poprzez poprawę neuroplatyczności, która stanowi podstawowy mechanizm regeneracji tego układu. Stymuluje wytwarzanie nowych komórek nerwowych, co przekłada się korzystnie na wzrost efektywności uczenia się, wspiera lepsze zapamiętywanie, intensyfikuje przyswajanie nowej wiedzy.  Mobilizuje neurony do  produkcji neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego należącego do grupy czynników wzrostu nerwów. Ponadto powoduje, iż wszelkie procesy myślowe zachodzą z większą wydajnością. Wyhamowuje procesy neurodegeneracji, dzięki czemu pomaga cieszyć sprawnością umysłu przez dłuższy czas.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu 5% - 200 – 500mg dziennie
Łączenie: Żeń-szeń, Brahmi

2. Brahmi (Bacopa Monnieri) – oddziałuje na podwyższenie stopnia dostępności neurotransmitera, który odpowiada za sprawność przetwarzania informacji – acetylocholiny, co zawdzięcza hamującemu działaniu na acetylocholinoesterazę, a więc enzym ją degradujący, czego rezultatem jest uwydatnienie koncentracji uwagi oraz funkcji kognitywnych. Uaktywnia namnażanie dendrytów oraz wzmaga przepływ impulsów nerwowych, co sprzyja wydajnej nauce. Korzyścią jej działania jest także dynamizowanie przepływu krwi w mózgu. Posiada właściwości neuroprotekcyjne, chelatowania metali ciężkich, pobudza do działania enzymy o działaniu przeciwutleniającym.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu o zawartości 50% bakozydów - 200 – 300mg dziennie
Łączenie: EGCG, Soplówka, Cytykolina

3. Dziurawiec – normalizuje poziom glutationu – neuroprzekaźnika niezbędnego do właściwego przekazywania informacji do mózgu. Stanowi ochronę komórek mózgowych przed niszczycielskim działaniem beta-amyloidu. Podnosi poziom dopaminy i noradrenaliny, czemu zawdzięczamy zwiększony poziom energii oraz motywacji do pracy. Pomaga w uporaniu się z ciągłym odkładaniem wypełniania obowiązków „na później”. Wpływa na zwiększanie możliwości wykonywania kilku czynności naraz oraz pomaga w utrzymywaniu koncentracji w ryzach. Uefektywnia pracę mitochondriów w komórkach nerwowych, co daje efekt wzmożonej produkcji energii oraz zwiększa pamięć roboczą.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu zawierającego 0,3% hipercyny - 200 – 300mg do 3 razy na dobę
Łączenie: L-DOPA, Różeniec, Miłorząb, Gotu Kola

4. Gotu Kola – wpływa na wzrost aktywności czynnika wzrostu nerwów (NGF) oraz BDNF – cząsteczek, które nadzorują powstawanie i właściwe funkcjonowanie neuronów. Proces produkcji nowych komórek nerwowych oraz powstawania pomiędzy nimi połączeń stanowi podstawę procesu neuroplastyczności, co w dalszej kolejności przekłada się na istotny wzrost funkcji poznawczych oraz zwiększenia ilości i szybkości przyswajanych informacji. Oddziałuje pozytywnie na poprawę nastroju, podwyższa poziom acetylocholiny, dzięki czemu wspiera proces uczenia się.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu 20% - 75 – 300mg dziennie
Łączenie: Cytryniec, Żeń-szeń, Ashwagandha, Kurkuma

5. Hupercyna A – stanowi jedną z najmocniej podwyższających stężenie acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym substancji, co wynika ze zdolności do przekroczenia bariery krew-mózg oraz z bardzo wysokiej bioprzyswajalności. Oprócz tego zalicza się do najskuteczniej działających inhibitorów acetylocholinesterazy – enzymu rozkładającego wspomniany neuroprzekaźnik. Sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu faktów oraz dosyć prostemu przypominaniu sobie nauczonych treści. Zwiększa zdolność przyswajania znaczącej ilości informacji oraz umożliwia należytą koncentrację dzięki stymulowaniu procesu neurogenezy na obszarze hipokampu, który odpowiada za pamięć długotrwałą.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu 1% - 5 – 20mg
Łączenie: ALCAR, Alpha-GPC, Winpocetyna, Gotu-Kola

6. Różeniec górski - osłabia działanie enzymów – COMT, MAO-A, MAO-B, które są odpowiedzialne za degradację neurotransmiterów monoaminowych, a to przekłada się na wzrost ich stężenia, w szczególności dopaminy i serotoniny, a następnie na wsparcie procesów memoryzacji, skrócenie czasu potrzebnego do nauczenia się nowych treści, wzmocnienie funkcji poznawczych, poprawę percepcji oraz przedłużenie czasu skupienia w zadaniach wymagających koncentracji.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu 4% - 200 – 600mg dziennie
Łączenie: Magnolia, Gotu-Kola

7. Lion’s mane – stymuluje wytwarzanie czynnika wzrostu nerwów, za czym idzie wytwarzanie nowych komórek nerwowych i zwiększanie plastyczności mózgu. Wpływa na podwyższenie wydajności jego pracy, zapamiętywanie większej ilości danych, usprawnienie funkcji kognitywnych, skuteczne uczenie się nowych rzeczy. Oddziałuje na wytwarzanie mieliny, przez co przyczynia się do płynnego przewodzenia impulsów nerwowych oraz usprawnienie procesów myślowych. Normalizuje pracę całego układu nerwowego, wynosi intelekt na wyższy poziom oraz wpływa na zwiększone tempo pracy mózgu.
Rekomendowana dawka: w przypadku ekstraktu 30% - 500 – 3000mg dziennie
Łączenie: Żeń-szeń, Gotu kola, DMAE, Miłorząb.

Bibliografia:
1. http://pl.swissherbal.eu/sklep/ashwagandha/
2. http://neuroexpert.org/wiki/ashwagandha-withania-somnifera/
3. http://pl.swissherbal.eu/sklep/brahmi/
4. http://neuroexpert.org/wiki/brahmi-bacopa-monnieri/
5. http://pl.swissherbal.eu/sklep/dziurawiec-hypericum-perforatum/
6. http://neuroexpert.org/wiki/dziurawiec-hypericum-perforatum/
7. http://pl.swissherbal.eu/sklep/gotu-kola/
8. http://neuroexpert.org/wiki/gotu-kola/
9. http://pl.swissherbal.eu/sklep/hupercyna/
10. http://neuroexpert.org/wiki/hupercyna-a-huperzia-serrata/
11. http://pl.swissherbal.eu/sklep/rhodiola/
12. http://neuroexpert.org/wiki/rhodiola-rosea/
13. http://pl.swissherbal.eu/sklep/hericium/
14. http://neuroexpert.org/wiki/soplowka-jezowata-hericium-erinaceus/

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię