5 „tipów” przydatnych podczas masy
Spis treści
- definicja
- wskazówki
Definicja
Okres masowy to okres, który odpowiednio poprowadzony i dobrze przepracowany da nam ogromne benefity w postaci przyrostu beztłuszczowej masy ciała. Oczywiste jest, że podczas surplusu energetycznego – prócz budowy mięśni, organizm odkłada tez pewien procent tkanki tłuszczowej. Rzecz w tym, aby przyrost tkanki mięśniowej był znacznie większy aniżeli tkanki tłuszczowej. Okres budowanie jest okresem długim, wymagającym cierpliwości, pracy i zaangażowania.
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
Wskazówki:
Poniżej pięć podstawowych wskazówek okresu „masowego".
początek etapu masowego
Ważne jest niski poziom body fat (tkanka tłuszczowa) z jakiego „wchodzimy” w ten etap. Im bardziej przysłowiowo zalani jesteśmy (im wyższy % tkanki tłuszczowej) – tym gorzej będzie przeprowadzana masa. Grunt, to dobry fundament pod długi proces budowy mięśni. Przy niskim otłuszczeniu mamy mniejsze prawdopodobieństwo na odkładanie się tkanki tłuszczowej aniżeli w przypadku wysokiego poziomu BF. Najczęściej etap masy jest poprzedzony etapem redukcji.
surplus kaloryczny
Co zapewne nikogo nie dziwi. Aby budować – dostarczamy nadwyżkę energii. Nie skąpimy takich makroskładników – jak węglowodany. Jednakże często, w przypadku zwiększonej podaży jedzenia – albo zaczynają się problemy z układem trawiennym, albo po prostu nie „przejadamy” wyliczonego zapotrzebowania. Tutaj pomocne staje się komponowanie posiłków w wersji płynnej lub półpłynnej (np. wysokokaloryczne shake w okresie potreningowym), a jeżeli ciężko trenujemy i pozwala Nam na to poziom tkanki tłuszczowej – wprowadzenie produktów rekreacyjnych (żelki, płatki itp.). Innym sposobem są gotowe mieszanki w postaci gainerów. Często pomijanym makroskładnikiem jest tłuszcz – natomiast zdrowe kwasy tłuszczowe mogą być równie dobrym źródłem energii co węglowodany. Pamiętajmy, że tłuszcze biorą udział w syntezie takich hormonów jak chociażby testosteron (o jego pozytywnym wpływie na tkankę mięśniową w kolejnym punkcie). Grunt, to brak monotonności – która w okresie masowym nie powinna mieć miejsca.
co do powyższego – można sięgnąć po suplementację, która ułatwi trawienie i zapewni poposiłkowy komfort. Tutaj można pokusić się o takie suplementy jak chociażby maślan sodu czy enzymy trawienne. Jest to jednak opcja polecana przy dość dużym dyskomforcie podczas trawienia.
Sen
Regeneracja to najważniejszy elementów budowania dobrej jakościowo masy mięśniowej. Bez odpowiedniej regeneracji – tracony jest czas na odbudowę mięśnia. Tym samym spada efektywność wykonywanego treningu, jakość czy intensywność – co przedkłada się na treningowe osiągi i dalej – budowanie masy mięśniowej. Tutaj warto zaznaczyć, iż brak do 8h snu powoduje spadek testosteronu (hormonu odpowiedzialnego za procesy anaboliczne) – który jest kluczowym hormonem w przypadku budowy mięśni.
Ciężki trening.
Dobrze skomponowany plan treningowy, skupienie, trening który lubimy (dość istotna kwestia) jak i częstotliwość. To w skrócie – składowe podwaliny budowania masy mięśniowej. Ważne jest, by mieć świadomość iż na masie nie dokonamy spektakularnych osiągnięć co do każdej części ciała. Skupienie się na priorytetach np. klatka, tylna taśma (kończyny dolne), inne – pozwoli na dopracowaniu tych elementów w najmniejszym szczególe. Warto jest wówczas rozłożyć sobie dana partię co najmniej na dwa dni treningowe. Co więcej, ciężar – 70-80% ciężaru maksymalnego to doby bodziec do wzrostu.
Produkty, które mogą Cię zainteresować :
Zobacz także: 5 TIPÓW przydatnych podczas redukcji
Bibliografia:
Nedeltcheva, A. V., Kilkus, J. M., Imperial, J., Schoeller, D. A., & Penev, P. D. (2010). Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Annals of Internal Medicine, 153(7), 435.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię