5 najważniejszych korzyści stosowania BCAA
Rozgałęzione aminokwasy BCAA to podstawa suplementacji każdego sportowca. Większość zawodników poleca ich stosowanie, ponieważ stała ich suplementacja niesie ze sobą wiele zalet. Tak więc jakie dokładnie korzyści uzyskamy regularnie je stosując?
1. Działają antykatabolicznie.
Katabolizm mięśniowy to nic innego jak czerpanie energii z białek mięśniowych na skutek wyczerpanych rezerw energetycznych w naszym organizmie. Przyjmując aminokwasy rozgałęzione BCAA dostarczamy nie tylko budulec dla swoich mięśni, ale także kolejne źródło energii. Organizm będzie czerpał energię z przyjętych aminokwasów i zabezpieczymy dzięki temu nasze mięśnie przed rozpadem.
2. Opóźniają zmęczenie.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA opóźniają zmęczenie w trakcie treningu na skutek działania na nasz mózg. W trakcie trwania aktywności fizycznej normalnym faktem jest odczucie przez nas zmęczenia. Dzieje się tak na skutek wysłanych do mózgu oznak zmęczenia przez neuroprzekaźniki serotoniny. Serotonina to hormon, który reguluje sen, więc w trakcie treningu jego wysoki poziom nie jest pożądany. Za wysoki poziom serotoniny odpowiedzialny jest natomiast aminokwas zwany tryptofanem. I tutaj z pomocą przychodzą aminokwasy rozgałęzione BCAA, a konkretnie jeden z nich – walina, która ogranicza dostęp tryptofanu do mózgu. Właśnie dzięki działaniu waliny zmęczenie w trakcie treningu będzie znacznie mniej odczuwalne.
3. Przyspieszają regeneracje po treningu.
Aby odpowiednio zregenerować organizm po treningu przydatna może okazać się suplementacja BCAA po treningu. Oczywiście nie ulega wątpliwości, iż do przeprowadzenia odpowiedniej regeneracji konieczne jest dostarczenie pełnowartościowych składników odżywczych i nie możemy o tym zapominać. Jednakże dodatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA zaraz po wysiłku może okazać się dla nas niezwykle korzystny, gdyż leucyna, izoleucyna i walina pełnią rolę podstawowego budulca włókien mięśniowych.
Po treningu sięgnij po:
Sport Definition BCAA Definition - 465g
79,99 pln -13%
4. Przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej.
Ta zaleta nie jest jednoznacznie udokumentowana naukowo, jednakże coraz więcej faktów wskazuje na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej dzięki podaży aminokwasów BCAA. Głównym argumentem jest tutaj działanie antykataboliczne, dzięki któremu nasz organizm ma ułatwione zadanie czerpania energii z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Z kolei sama leucyna, której zazwyczaj przyjmujemy najwięcej z całego kompleksu aminokwasów rozgałęzionych, przyczynia się do wzrostu syntezy białek mięśniowych, co dla naszego organizmu jest bardzo dużym obciążeniem pod względem energetycznym. Tak więc wydatek energetyczny w trakcie jej przyswajania jest bardzo wysoki, co w efekcie skutkuje zwiększonym spalaniem kilokalorii.
5. Wspomagają budowę masy mięśniowej.
Wiele źródeł podaje pozytywny wpływ BCAA na budowę masy mięśniowej, ale coraz więcej osób poddaje wątpliwości ich korzystny wpływ w tym aspekcie uznając tą zaletę za mit. Czy słusznie? W mojej ocenie zdecydowanie nie! Każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę z tego, iż do rozbudowy masy mięśniowej niezbędne jest białko. Białko to oczywiście poszczególne aminokwasy, które po spożyciu są syntezowane przez nasz organizm. Aminokwasy rozgałęzione BCAA, a więc leucyna, izoleucyna i waliną, stanowią podstawę wiązań białka, które tworzy mięśnie. Zatem zwiększona ich podaż bez wątpienia wspomaga przyrost masy mięśniowej.
Podsumowanie
Jeśli do tej pory zastanawiałeś się czy warto wprowadzić BCAA do swojej suplementacji to wszystkie podane korzyści powinny zdecydowanie rozwiać Twoje wątpliwości. W żaden sposób nie będą one działać negatywnie na nasz organizm, a ilość zalet, jakie możemy dzięki nim uzyskać jest bardzo szeroka. W mojej ocenie aminokwasy rozgałęzione BCAA powinny być nieodłącznym elementem suplementacji każdej osoby aktywnej fizycznie zarówno w okresie budowy masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię