5 najlepszych substancji na lepszy wzrok i zdrowe oczy
Przyczyny problemów ze wzrokiem
Liczne godziny spędzone ze wzrokiem utkwionym w ekran komputera, telewizora czy smartfona wydają się być obrazem nieodłącznie związanym z człowiekiem XXI wieku. Nie musisz już nawet pracować na komputerze, żeby zaliczać się do tego jakże szerokiego grona osób, ponieważ i tak większość społeczeństwa przynajmniej kilka razy dziennie zagląda na portale społecznościowe, sprawdza pocztę, szuka przepisu na obiad czy ogląda kilka odcinków z rzędu ulubionego serialu. Niestety, cena takiego stylu życia jest wysoka i bardzo często oznacza kłopoty ze wzrokiem.
Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne i oświetlenie typu LED, w połączeniu z występowaniem licznych stanów zapalnych w organizmie oraz negatywnych zmian wywoływanych przez wolne rodniki, oddziałuje negatywnie na narząd wzroku i przyczynia się do powstawania problemów z jakością widzenia jeszcze przed okresem występowania postępujących zmian degeneracyjnych związanych z podeszłym wiekiem. Problem ten staje się coraz bardziej powszechny już wśród dzieci, nawet tych bardzo małych.
Czy poza zastosowaniem odpowiednich filtrów chroniących oczy, utrzymywaniem zalecanej odległości twarzy od monitora w czasie pracy oraz wykonywania treningu wzroku można jakoś sobie pomóc? Oczywiście! Świadomie skomponowana dieta oraz suplementów na wzrok i oczy to działania, które mogą skutecznie poprawić stan narządu wzroku.
Substancje czynne wspierające zdrowie oczu
Zarówno utrzymanie prawidłowego widzenia, jak i poprawa zdrowia oczu to trudne zadanie. Na szczęście oczy można wesprzeć dostarczając wraz z dietą do organizmu substancje, które poprawiają funkcjonowanie oczu. Co więcej, na rynku dostępne są suplementy diety zawierające te składniki, które pozytywnie wpływają na stan narządu wzroku.
Luteina
Luteina to związek zaliczany do grupy karotenoidów. Jest silnym przeciwutleniaczem ochraniającym oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.
Luteinę można dostarczać do organizmu poprzez spożycie takich produktów jak:
-
jajka (w szczególności obfitujące w tę substancję są żółtka),
-
zielone warzywa liściaste,
-
owoce cytrusowe,
-
pomarańczowe warzywa, np. dynia.
Dzięki właściwościom przeciwutleniającym luteina filtruje szkodliwe promieniowanie UV, będąc ochroną dla wrażliwych fotoreceptorów obfitujących w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi substancję wykorzystywaną w profilaktyce zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.
Suplementy diety z luteiną:
Zeaksantyna
Zeaksantyna to drugi z karotenoidów o dużym potencjale antyoksydacyjnym wspomagającym prawidłowe widzenie, który musi być dostarczany do organizmu człowieka z pożywieniem, ponieważ nie dochodzi do jego endogennej produkcji.
Pokarmowe źródła zeaksantyny to:
-
kukurydza,
-
brokuły,
-
dynia,
-
brukselka,
-
zielony groszek,
-
czerwona i pomarańczowa papryka,
-
szpinak,
-
jarmuż,
-
sałata,
-
jagody goi,
-
żółtko jaja.
Zeaksantyna odpowiada za ochronę soczewki oraz plamki żółtej w oku, które odpowiedzialne są za przejrzystość i ostrość widzenia, których degeneracja prowadzi do znaczącego pogorszenia wzroku. Co więcej, chroni oczy przed oślepiającym światłem oraz zaćmą.
Kwasy omega-3
Choć nie dla każdego jest to oczywiste, występuje wysoki stopień korelacji pomiędzy ciśnieniem krwi regulowanym przez kwasy omega-3 a zdrowiem narządu wzroku. W gałkach ocznych znajduje się spora ilość niewielkich naczyń krwionośnych, które są wrażliwe na wszelkie niekorzystne zmiany spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem.
Zatem kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) zabezpieczają przed pogorszeniem jakości wzroku wynikającym z gromadzenia się płynu blokującego nerw wzrokowy, zapobiegają suchości oczu oraz powstawaniu zmian degeneracyjnych.
Jeśli chcesz wspierać prawidłowe widzenie kwasami omega - 3, stosuj suplementy diety zawierające te kwasy tłuszczowe, a w diecie nie zapominaj o tłustych rybach oraz owocach morza.
Suplementy diety z omega 3:
Witamina A
Witamina A znana jest z ochrony wzroku. Jest ona szczególnie istotna, jeśli chodzi o problemy z widzeniem przy słabym oświetleniu, ale przeciwdziała ona również wystąpieniu zespołu suchego oka. Ponadto retinol, czyli aktywna forma witaminy A, spowalnia progresję retinopatii cukrzycowej, która wiąże się z długotrwałym uszkodzeniem naczyń krwionośnych w gałkach ocznych.
Do źródeł pokarmowych witaminy A należą m.in.:
-
nabiał,
-
jaja,
-
podroby,
-
niektóre tłuste ryby,
-
słodkie ziemniaki,
-
dynia,
-
propolis (kit pszczeli),
-
szpinak.
Suplementy diety z witaminą A:
Witamina C
Chciałoby się powiedzieć, że witamina C jest dobra na wszystko i nie byłoby w tym stwierdzeniu zbyt wiele przesady. Jej szerokie spektrum działania obejmuje również ochronę narządu wzroku. Wpływa na zabezpieczanie zasobów kolagenu znajdującego się w rogówce oka, co sprawia, że kondycja oczu się poprawia.
Witamina C pomaga także zwalczyć wszelkie infekcje w obrębie gałki ocznej, przeciwdziała wystąpieniu jaskry oraz zaćmy. Najlepszymi źródłami pokarmowymi witaminy C są pomarańcze, truskawki, czerwona papryka czy czarna porzeczka. Suplementacja witaminy C również jest dobrym wsparciem funkcjonowania narządu wzroku.
Suplementy diety z witaminą C:
Co poprawia wzrok - dodatkowe działania
Każdy pragnie mieć prawidłowy wzrok, ale obecnie bardzo ciężko jest to osiągnąć. Co prawda stosowanie suplementów diety na lepszy wzrok i zdrowe oczy oraz odpowiednie zbilansowanie diety to skuteczne sposoby walki z pogarszającą się kondycją oczu, ale warto dołożyć wszelkich starań, aby to działanie było kompleksowe.
-
Zadbaj o optymalne środowisko pracy – jeśli pracujesz przy komputerze, pamiętaj o tym, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy światło odbija się od monitora, ponieważ potęguje to zmęczenie oczu.
-
Przyjmij odpowiednią postawę – na ekran powinno patrzeć się z odległości co najmniej 40-50 cm, linia wzroku powinna przebiegać na wprost lub kierować się lekko w dół, aby zapobiegać wysychaniu oczu.
-
Rób przerwy od komputera – siedząc nawet w najbardziej dogodnej pozycji przed monitorem przez dłuższą chwilę, należy co jakiś czas robić sobie przerwy, by popatrzeć w dal i poruszać gałkami ocznymi, ponieważ stałe wpatrywanie w jeden punkt obniża zdolność ostrego widzenia.
-
Popracuj nad nawykami – chcąc przez długie lata cieszyć się ostrym wzrokiem, warto unikać długiego wpatrywania się przed snem w monitor komputera czy ekran smartfona, które emitują światło niebieskie, przyczyniające się do problemów związanych ze zdrowiem oczu.
-
Jeśli masz wadę wzroku i nosisz okulary, rozważ wyrobienie okularów z filtrem światła niebieskiego. Możliwe jest także dodanie filtru UV.
Choroby oczu - jak się objawiają i czy są groźne?
Najczęstsze choroby oczu to:
-
zapalenie spojówek - łzawienie, świąd oraz zaczerwienienie oczu, może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub alergiczne,
-
zwyrodnienie plamki żółtej - pogorszenie widzenia w nocy, problemy z pisaniem i czytaniem, widoczna ciemna plamka w polu widzenia, niewyraźny obraz z bliska,
-
zespół suchego oka - nadmierne wysychanie rogówki,
-
jaskra,
-
zaćma,
-
rozwarstwienie siatkówki oka.
Każda taka dolegliwość wymaga konsultacji z okulistą i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Lekceważone choroby mogą prowadzić do dużo poważniejszych stanów, a nawet do utraty wzroku.
Poza chorobami, które obejmują oczy, wyróżnia się też wady wzroku, m.in.:
-
krótkowzroczność (tzw. myopia/miopia),
-
dalekowzroczność (tzw. hyperopia/hypermetropia)
-
kurza ślepota - pogorszenie widzenia po zmierzchu i w słabo oświetlonych pomieszczeniach,
-
astygmatyzm - pogorszona ostrość widzenia, obraz jest zamglony i rozmyty,
-
daltonizm - niezdolność do odróżniania barw,
-
starczowzroczność (tzw. prezbiopia) - pogorszenie wzroku ze względu na naturalne starzenie się organizmu.
Wady wzroku również wymagają opieki specjalisty oraz regularnego kontrolowania aktualnego stanu. Bardzo często wady te pogłębiają się z czasem, więc nie należy ich ignorować.
Sprawdź także artykuł Antyoksydanty – źródła przeciwutleniaczy i ich działanie
Bibliografia:
-
Swanson D, Block R, Mousa S, Omega-3 Fatty Acids EPA and DHA: Health Benefits Throughout Life. Advances in Nutrition. 2012;3(1):1-7.
-
Mares JA, La Rowe TL, Blodi BA. Doctor, What Vitamins Should I Take for My Eyes? Arch Ophthalmol. 2004;122(4):628–635.
-
Age-Related Eye Disease Study Research Group. A randomized, placebo-controlled, clinical trial of high-dose supplementation with vitamins C and E, beta carotene, and zinc for age-related macular degeneration and vision loss: AREDS report no. 8. Arch Ophthalmol. 2008;126(9):1251.
-
Roberts RL, Green J, Lewis B. Lutein and zeaxanthin in eye and skin health. Clin Dermatol. 2009;27(2):195-201.
-
Jakubowska DH. Oczy zwierciadłem duszy i stanu zdrowia. Herbalism. 2020;1(6).
Artykuł został pierwotnie opublikowany 02.07.2018 r. oraz został zaktualizowany 12.09.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię