5 czynników, które najskuteczniej podnoszą poziom hormonu wzrostu

Kilka wskazówek jak w naturalny sposób można podnieść poziom hormonu wzrostu włączając do swojej codzienności m.in. odpowiednią suplementacje.
5 czynników, które najskuteczniej podnoszą poziom hormonu wzrostu
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Hormon wzrostu jak każdy inny hormon powinien być trzymany ryzach i zarówno niedobór jak i jego nadmiar może prowadzić do negatywnych skutków.

Jest on produkowany w naszym mózgu przez przysadkę mózgową – szczególnie w okresie dojrzewania, a jego produkcja maleje wraz z upływem wieku, co już daje nam do myślenia w aspekcie naszego działania, aby wpływać na jego jak największą produkcję przez organizm. Uznawany jest on za jeden z najsilniejszych hormonów produkowanych w ciele człowieka i stosowany jest przez wielu sportowców jako środek dopingowy. Działanie hormonu wzrostu jest bardzo szerokie i jak sama nazwa wpływa on przede wszystkim na procesy związane ze wzrostem, lecz nie jest to jedyna funkcja tego hormonu, o czym dokładnie możecie przeczytać w innym artykule na WSB - Hormon wzrostu a odchudzanie.

Jak zatem możemy wpływać na poziom hormonu wzrostu w organizmie?

1. Arginina – jest aminokwasem endogennym, co oznacza, że organizm jest go w stanie wytworzyć z białek i innych składników odżywczych. Występuje ona w mięsie, drobiu oraz rybach. Swoje zastosowanie znajduje w wielu procesach fizjologicznych ludzkiego organizmu, jak stymulowanie czynności nerek, opóźnienie procesu starzenia, zwiększenia efektywności regeneracji potreningowej, czy przede wszystkim w stymulowaniu syntezy hormonu wzrostu, co stawia argininę w bardzo pozytywnym świetle. Intensyfikuje ona również wytwarzanie tlenku azotu, który z kolei działa rozszerzająco na naczynia krwionośne. Zalecana dobowa dawka argininy powinna się opierać na ilości 3-8 gramów w zależności od stopnia wytrenowania i wagi danej osoby. Suplementować ją powinniśmy przed treningiem oraz przed snem.

2. Lizyna – zaliczana jest do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które można dostarczyć tylko i wyłącznie z "zewnątrz" (z pożywieniem: mięso, nabiał, rośliny strączkowe lub jako suplement). Odgrywa ona ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych jak wchłanianie wapnia, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał. Badania wykazały, że połączenie argininy i lizyny przedkłada się na podniesienie poziomu hormonu wzrostu w organizmie.

POLECAMY:

BioTech L-Arginine - 90 kaps.

BioTech L-Arginine - 90 kaps.

1 porcja / 0,44 pln
39,99 pln
7Nutrition ZMB + GMC - 90 kaps.

7Nutrition ZMB + GMC - 90 kaps.

1 porcja / 0,43 pln
39,00 pln

3. Styl życia oraz trening – kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość hormonu wzrostu jest aktywność fizyczna oraz styl naszego życia, a dokładnie sen. Jeśli chcemy zadbać o wysoki poziom hormonu wzrostu – powinniśmy trenować siłowo, dane ćwiczenie powinno być wykonywane w 3 lub więcej seriach, zaś każda seria powinna zawierać 10-12 powtórzeń. Innymi ważnymi kwestiami jeśli chodzi o prawidłowo dobrany trening, mający na celu wzrost stężenia poziomu hormonu wzrostu w organizmie to fakt, iż ćwiczenia winny angażować do pracy duże partie mięśniowe, a używany ciężar dobrany na poziomie ok. 65% CM (ciężaru maksymalnego) lub większego. Bezsprzecznie jednak dbać należy o odpowiednią ilość snu, gdyż największy wyrzut hormonu wzrostu odnotowuje się właśnie podczas snu!

4. ZMA – mówiąc o suplemencie zawierającym w swoim składzie cynk, magnez i często również witaminę B6 – nie sposób przejść obojętnie obok jego zbawiennego wpływu na głęboki sen, dzięki czemu wstajemy mocno wypoczęci, a to ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na poziom hormonu wzrostu, ale także poziom testosteronu, wzrost siły, regenerację, wytrzymałość organizmu, a także zwiększa koncentrację.

NAJPOPULARNIEJSZE ZMA:

Olimp Chela-MZB® Sport Formula Mega Caps® - 60 kaps.

Olimp Chela-MZB® Sport Formula Mega Caps® - 60 kaps.

1 porcja / 0,88 pln
52,99 pln
Activlab ZMA - 90 kaps.

Activlab ZMA - 90 kaps.

1 porcja / 1,10 pln
32,99 pln

5. Dieta – w produkcji hormonu wzrostu dużą rolę odgrywa również żywienie. Należy zrezygnować ze spożywania cukrów prostych, które mają wpływ na skoki insuliny, która przeciwdziała produkcji hormonu wzrostu. Opierać się powinniśmy zatem na węglowodanach złożonych. Bardzo ważnym aspektem jest również spożywanie odpowiedniej ilości białka, gdyż jego niska ilość w diecie także ma negatywny wpływ na stężenie hormonu wzrostu w organizmie. Tak więc powinniśmy zadbać o odpowiedni do potrzeb organizmu dawkę białka w diecie. Ciekawostką jest również fakt, iż przerywany post (Intermittent Fasting) może również korzystnie wpłynąć na poziom hormonu wzrostu w organizmie.
Hormon wzrostu jak każdy z innych hormonów organizmu człowieka jest bardzo ważny i należy dbać o jego odpowiednią wysokość. Pamiętajmy jednak, że ma na to wpływ wiele zmiennych, lecz zacząć należy od podstaw, a więc diety, zmiany stylu życia oraz suplementacji. Takie działania pozwolą utrzymać hormon wzrostu na odpowiednim poziomie przez długi okres czasu. 

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię