Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Plusy i minusy liczenia kalorii

Chyba każdy z nas był kiedyś na diecie i nie raz mieliśmy do czynienia z wagą kuchenną oraz aplikacją do liczenia kalorii. Jednak czy liczenie kalorii to same plusy, czy zdarzają się także minusy takiego postępowania? O tym będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule.
Plusy i minusy liczenia kalorii
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Chyba każdy z nas był kiedyś na diecie i nie raz mieliśmy do czynienia z wagą kuchenną oraz aplikacją do liczenia kalorii. Jednak czy liczenie kalorii to same plusy, czy zdarzają się także minusy takiego postępowania? O tym będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule. 

Zanim przejdę do omówienia plusów i minusów liczenia kalorii, krótko napiszę co to jest „kaloria”. Jest to najprościej rzecz ujmując wartość energii, którą nasz organizm potrzebuje abyśmy mieli odpowiednią ilość energii na podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych (podstawowa przemiana materii) oraz dodatkowy wysiłek w ciągu dnia (całkowita przemiana materii). Każdy produkt jaki spożywamy w ciągu dnia dostarcza nam określoną ilości kalorii, która kontrolować będzie czy tracimy, utrzymujemy, czy też nabieramy na wadze. Ważne w przypadku kalorii jest poznać ile dany makroskładnik diety dostarcza kalorii:


1g białka – 4kcal;
1g tłuszczy – 9 kcal;
1g węglowodanów – 4 kcal.

Jak liczyć ilość kalorii w ciągu dnia?

W Internecie możecie natrafić na wiele wzorów do obliczania potrzebnych kalorii w ciągu dnia. Ja przedstawię Wam jeden z najpopularniejszych – wzór Mifflin-St Jeor’a:
W przypadku kobiet: [9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – [4,92 x wiek(lata)] – 161
W przypadku mężczyzn: [9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – [4,92 x wiek(lata)] + 5

Jest to wartość PPM, a więc taka, która mówi o tym ile potrzebujemy kalorii dla podstawowych funkcji życiowych (praca narządów). Do tej wartości należy doliczyć współczynnik aktywności, który prezentuje się następująco:

1.0-1.2 – 0 aktywności fizycznej, praca umysłowa;
1,3-1,4 – niska aktywność fizyczna oraz lekka praca;
1,5-1,6 – średnia aktywność fizyczna (2-3 treningi w ciągu tygodnia) oraz praca;
1,7-1,8 – wysoka aktywność fizyczna (4-5 treningów) oraz ciężka praca;
1,9-2,2 – bardzo wysoka aktywność fizyczna (codzienne treningi) oraz ciężka praca.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Sport Definition Fat No More - 120 kaps.
  • -14%

Sport Definition Fat No More - 120 kaps.

1 porcja / 1,50 pln
59,99 pln
Najniższa cena: 69,99 pln -14%
6PAK Nutrition Heat Caps - 90 kaps.
  • -17%

6PAK Nutrition Heat Caps - 90 kaps.

1 porcja / 0,83 pln
24,99 pln
Najniższa cena: 29,99 pln -17%


Jeśli już wiemy jak obliczać ilość kalorii, przejdźmy do plusów i minusów liczenia kalorii:

Plusy:


1. Szybsze efekty „sylwetkowe” – jeśli mamy zamiar przybrać na masie mięśniowej lub zgubić zbędny tłuszcz – prędzej czy później (zdecydowanie lepiej prędzej) będziemy musieli mieć kontrolę nad tym jaką ilość kalorii spożywamy w ciągu dnia. Nie jesteśmy w stanie w 100% odzwierciedlić podaży kalorycznej w ciągu dnia bez wcześniejszego ważenia dostarczanego pokarmu. Często nie robiąc tego, nie osiągamy upragnionych efektów, przez co zwiększa się frustracja i zniechęcenie do dalszej działania;

2. Kontrola ilości spożywanych makroskładników – w osiągnieciu celu bardzo ważna jest ilość kalorii jaką spożywamy w ciągu dnia, ale także ilość makroskładników. Mowa tutaj o białkach, węglowodanach oraz tłuszczach, które spełniają odpowiednie role w organizmie i potrzebna jest ich odpowiednia podaż;

3. Kontrola spożywanych kalorii w ciągu dnia – często jako trener personalny widzę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego – ile spożywa kalorii w ciągu dnia. Tutaj śmietanka i cukier do kawki, tutaj jakaś drożdżówka, bułka z wędliną i serem, a na wieczór schabowy z ziemniaczkami i kapustą zasmażaną. Niby nic, a nagle robi się nadwyżka kaloryczna, a w konsekwencji z miesiąca na miesiąc co raz więcej na wadze. Liczenie kalorii zdecydowanie ;

4. Możecie mi wierzyć lub nie, ale liczenie kalorii i wybieranie pełnowartościowych produktów spożywczych może spowodować, że nagle stwierdzicie: mogę jeść więcej pożywienia w ciągu dnia! Dzieje się tak dlatego, iż zdrowe produkty spożywcze objętościowo są większe i mniej kaloryczne, przez co na talerzu tego jedzenia jest faktycznie więcej! Weźmy taką drożdżówkę i 100g ryżu – kalorycznie będą bardzo podobne, a objętościowo zdecydowanie więcej będziecie mieć ryżu – nie mówiąc o tym, że będzie to zdecydowanie zdrowsze dla Waszego organizmu! Fajnie prawda?!



Porozmawialiśmy sobie o plusach liczenia kalorii, to należy teraz wspomnieć o minusach:

1. Jedzenie na mieście bądź u znajomych – często jadając na mieście ze znajomymi, czy też idąc do nich na imprezę – nie jesteś w stanie w pełni korzystać z chwili odpoczynku i dobrej zabawy. Twoje myśli w głównej mierze skupione są na tym ile dana rzecz ma kalorii, czy mieści się to w Twoje zapotrzebowanie i przez to możesz być sfrustrowany. Oczywiście możesz przyjść ze swoim jedzeniem aby mieć psychiczny spokój, ale jeśli nie jesteś osobą, która ma za kilka dni zawody sylwetkowe, bądź inne zawody, które wymagają odpowiedniej wagi – to czy nie warto na jeden dzień trochę odpuścić i cieszyć się miłym wieczorem? Nie należy oczywiście przesadzać i jeść wszystko co jest wokół razem ze światłem z lodówki, ale na małe co nieco możesz sobie pozwolić, a i gospodarzom będzie na pewno miło!;


2. Liczenie kalorii wymaga czasu i zaangażowania, a nie każdy zawsze ma na to czas. Jeden, dwa dni, podczas których już coś źle wyliczysz, bądź ominiesz w swoim zestawieniu jakiś posiłek i już możesz zniechęcić się do dalszej walki. Dodatkowo nie wszyscy odnajdują się w liczeniu kalorii, czy też programach komputerowych i wracają do starych schematów żywieniowych;


3. Obsesyjne liczenie kalorii – sytuacje, na których sam się nieraz złapałem, więc mogę Was przed tym przestrzec. Nie raz, nie dwa stałem w sklepie i sprawdzałem wiele tych samych produktów, w poszukiwaniu tego, który ma mniej kalorii! Tak, tak – dobrze czytacie. Przez to nie tylko traciłem niezbędny w dzisiejszym świecie czas, ale i nerwy. Może się także czasem zdarzać, że do każdego grama ważycie każdy produkt, spędzając jeszcze więcej czasu nad przygotowaniem posiłku i dokładnym odmierzeniu co do grama wszystkich składników!

Biorąc pod uwagę plusy i minusy liczenia kalorii – moim zdaniem jest to potrzebne, ale na pewno nie cały czas. Pomyślicie teraz, że jak to trener personalny może pisać, że liczenie kalorii nie jest potrzebne cały czas. Z własnego doświadczenia oraz pracy z podopiecznymi doskonale wiem, że nie można być 365 dni przywiązanym do kalkulatora i czasem trzeba poluzować pasa i jeść intuicyjnie. Jednakże jeśli będziecie chcieli już mocniej popracować nad Waszą sylwetką – prędzej czy później liczenie kalorii będzie Wam potrzebne i nie należy wtedy tego zaniedbywać!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię