Jak pozbyć się nadmiaru wody podskórnej?
![Jak pozbyć się nadmiaru wody podskórnej?](/modules/bpakblog/img/large-524.webp)
- Czym jest nadmierne gromadzenie wody w organizmie?
- Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie
- Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?
- 1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu!
- 2. Zbilansowana dieta - unikaj przetworzonej żywności i dbaj o odpowiednie spożycie sodu!
- 3. Zaprzyjaźnij się z regularną aktywnością fizyczną!
- 4. Wypróbuj diuretyki - suplementy diety na usuwanie nadmiaru wody w organizmie!
- 5. Nie stosuj drastycznych diet i dbaj o odpowiednią ilość makroskładników w diecie!
- 6. Zrozum swoją gospodarkę hormonalną!
- Wspomaganie usuwania wody z organizmu - podsumowanie
Czym jest nadmierne gromadzenie wody w organizmie?
Nadmiar wody w organizmie można dość łatwo rozpoznać, ponieważ jego symptomy są dość jasne. Objawy zatrzymywania wody w organizmie to:
-
obrzęki (puchnięcie nóg, stóp, dłoni, brzucha, piersi, twarzy),
-
uczucie ciężkości, ociężałość,
-
cellulit wodny,
-
wzrost masy ciała,
-
złe samopoczucie,
-
ból głowy.
Każdy organizm reaguje inaczej - część osób doświadczy tylko jednej z wymienionych dolegliwości, a część będzie zmagała się ze wszystkimi objawami lub nawet dodatkowymi problemami zależnymi od indywidualnej reakcji organizmu.
Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie
Problem gromadzenia wody w organizmie nie bierze się znikąd. Styl życia, odżywianie oraz stan zdrowia mają w tym ogromne znaczenie.
Do przyczyn zatrzymywania wody w organizmie zaliczają się:
-
niedostateczne nawodnienie - wielu osobom wydaje się to paradoksalne, ale im większe ilości spożywanej wody, tym mniej zgromadzonej wody podskórnej; organizm broni się w ten sposób przed odwodnieniem,
-
niewłaściwa dieta - duże spożycie soli, brak owoców i warzyw, spożywanie dużych ilości wysokoprzetworzonej żywności,
-
brak aktywności fizycznej - brak ruchu i siedzący tryb życia powodują pogorszenie krążenia oraz zastój wody w tkankach,
-
upał - organizm próbuje chronić się przed odwodnieniem, które może być spowodowane wysoką temperaturą, więc na wszelki wypadek gromadzi wodę podskórną,
-
przyjmowanie leków,
-
niektóre choroby i zaburzenia,
-
hormonalne wahania w przypadku kobiet.
Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?
Usuwanie nadmiaru wody z organizmu nie jest łatwym zadaniem, ale też nie jest niewykonalne. Sposoby na nadmiar wody są ściśle powiązane z przyczynami takiego stanu. Często wymaga to wprowadzenia kilku kluczowych zmian w codziennej rutynie i stylu życia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie.
1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu!
Paradoksalnie, gdy będziesz dostarczać zbyt małą ilość płynów w ciągu dnia, organizm będzie się przed tym bronił, gromadząc wodę podskórną. Zatem im więcej wody będziesz dostarczać, organizm nie będzie musiał jej magazynować, stąd też nie należy bagatelizować picia wody w ciągu dnia.
Zapewne zastanawiasz się, jaką ilość płynów musisz spożywać dziennie. Ta kwestia jest mocno indywidualna i zależna od wielu czynników. Generalnie przyjmuje się, że należy wypijać przynajmniej 30 ml/1 kg masy ciała płynów w ciągu dnia. Jeśli intensywnie trenujesz lub akurat masz styczność z wysokimi temperaturami, Twoje zapotrzebowanie na płyny jest wyższe.
Pamiętaj, że samo uczucie pragnienia może pojawić się później niż rzeczywista konieczność nawodnienia się. Zdarzają się przypadki, gdzie najpierw dochodzi do odwodnienia, a potem dopiero pojawia się pragnienie. W związku z tym warto pić regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy poczujesz potrzebę.
2. Zbilansowana dieta - unikaj przetworzonej żywności i dbaj o odpowiednie spożycie sodu!
Wiele osób na co dzień nie pamięta o tym, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na niezliczoną ilość procesów zachodzących w organizmie. Prawidłowa dieta korzystnie oddziałuje na samopoczucie, zdrowie, wygląd, sylwetkę, a także zdrowie psychiczne.
Częste spożywanie żywności takiej jak np. pizza, frytki, kebab czy też inne produkty typu fast-food może doprowadzić do gromadzenia się wody podskórnej z uwagi na zbyt dużą ilość soli zawartą w tych daniach. Gdy do tego dojdzie częste stosowanie soli kuchennej oraz kupowanie w sklepach gotowych dań, wędlin, a także słodyczy i przekąsek, limit spożycia sodu będzie naprawdę poważnie przekroczony.
Sód ma zdolność do wiązania cząsteczek wody w tkankach, co utrudnia usuwanie wody z organizmu. Dochodzi wtedy do obrzęków i opuchlizny, a także może powodować większą masę ciała.
Warto jednak wskazać, że sód jest ważnym mikroelementem w organizmie człowieka, lecz należy dbać o to, aby nie spożywać go za dużo. Pamiętaj, że nie należy go także zupełnie eliminować z diety, ponieważ to również może powodować zatrzymywanie wody w organizmie!
3. Zaprzyjaźnij się z regularną aktywnością fizyczną!
Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia (np. siedząca praca, czas wolny spędzany na kanapie) to jedne z głównych przyczyn gromadzenia wody. Brak ruchu sprawia, że krążenie spowalnia, a to powoduje zastój płynów w tkankach.
Co więcej, odpowiednia ilość ruchu sprawia, że nerki mogą zarówno przyjąć, jak i wydalić więcej płynów z organizmu. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, również tych związanych z układem moczowym.
4. Wypróbuj diuretyki - suplementy diety na usuwanie nadmiaru wody w organizmie!
Korzeń mniszka, napar ze skrzypu polnego czy pokrzywa to tylko kilka naturalnych ziół, które działają moczopędnie i wpływają na ilość gromadzonej wody i ilości sodu w organizmie. Zwykle stosowane są one w celu usuwania nadmiaru wody podskórnej, regulacji ciśnienia krwi oraz wsparcia odchudzania (ponieważ mniejsza ilość wody w organizmie nie zasłania wypracowanej sylwetki).
Diuretyki działają poprzez stymulowanie układu moczowego - zwiększają produkcję moczu. Suplementy diety tego typu są bezpieczne do stosowania, natomiast należy skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem przed wdrożeniem suplementacji. Warto także monitorować efekty oraz przyglądać się temu, jak organizm reaguje na stosowany suplement.
Diuretyki w ofercie bodypak.pl:
5. Nie stosuj drastycznych diet i dbaj o odpowiednią ilość makroskładników w diecie!
Węglowodany, tłuszcze, białka – ich rola w żywieniu człowieka jest nieoceniona, lecz każda z nich w nadmiarze może powodować gromadzenie się wody podskórnej. W oparciu o odpowiednią aktywność fizyczną, stan zdrowia, wiek i wiele innych czynników należy dobrać indywidualnie podaż wyżej wspomnianych makroskładników. Diety redukcyjne, które zakładają zbyt duży deficyt kaloryczny, prowadzą do mechanizmów obronnych organizmu, a jednym z nich jest gromadzenie wody podskórnej.
Z tego też powodu zadbaj o odpowiednią podaż makroskładników i nie przesadzaj z deficytem kalorycznym - zwykle sugeruje się stosowanie deficytu nie więcej 500 kcal. Nie należy też schodzić poniżej 1200-1500 kcal dziennie, a jakikolwiek większy deficyt powinien zostać skonsultowany z dietetykiem.
6. Zrozum swoją gospodarkę hormonalną!
Problem nadmiaru wody w organizmie bardzo często dotyczy kobiet i jest sprawą bardzo elastyczną. Jednego dnia nie zauważysz żadnego nagromadzonej wody w organizmie, a następnego dnia będziesz czuła się opuchnięta i ciężka. Na wadze mogą pojawić się nawet 2 kg więcej! Jak to możliwe?
Hormonalne wahania to codzienność wielu kobiet, to właśnie one bardzo często odpowiadają za zbyt dużą ilość wody w organizmie. Kobiecy organizm zatrzymuje wodę szczególnie w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego (przed miesiączką) oraz w czasie ciąży, kiedy to organizm nie tylko przechodzi zmiany hormonalne, ale także pracuje na najwyższych obrotach. Co więcej, Panie w zaawansowanej ciąży borykają się z uciskaniem macicy na naczynia, co utrudnia przepływ krwi, a to powoduje obrzęki.
Wspomaganie usuwania wody z organizmu - podsumowanie
Jeśli masz problem z nadmiarem wody w organizmie, powyższe wskazówki mogą Ci pomóc w jej usunięciu. Zwiększenie ilości wody przyjmowanej w ciągu dnia, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednie suplementy diety oraz znajomość własnego ciała - to właśnie są sposoby na nadmiar wody zgromadzony w organizmie.
Pamiętaj, aby badać stan zdrowia, gdyż powody nadmiaru wody w organizmie mogą być związane z poważniejszymi problemami. Warto dbać o zdrowie! Wszystko należy dopasować do siebie indywidualnie i przede wszystkim pod swoje własne możliwości.
Sprawdź także artykuł Jakie są najczęstsze przyczyny tycia i jak im zaradzić?
Bibliografia:
- Karowicz-Bilińska A. Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiet. Ginekologia
Polska. 2011;82(6):455-459. -
Hudson JD
Joynt RJ. Water Retention Following. Arch Neurol. 1967;16(6):624–627. - Rychlik E, Woźniak A. Woda. Normy żywienia dla populacji Polski. 2024.
Artykuł został pierwotnie opublikowany 12.03.2018 r. oraz został zaktualizowany 31.01.2025 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.
![Kreatora Suplementacji](/img/banners/creator-img.jpg)
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Odchudzanie
Zobacz wszystkie artykułyDieta OXY - na czym polega i jakie daje efekty?
![Dieta OXY - na czym polega i jakie daje efekty?](/modules/bpakblog/img/medium-1322.webp)
Aminokwasy BCAA, czyli Branched Chain Amino Acids, to prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych suplementów dla osób aktywnych i sportowców. Zawarte w nich walina, leucyna i izoleucyna wpływają na kilka aspektów zdrowia, samopoczucia i sylwetki. Oprócz tego, że ograniczają one katabolizm, czyli rozpad białek mięśniowych, przynoszą także szereg innych korzyści. Czym są te aminokwasy, co...
![Kwas alfa-liponowy (ALA) - właściwości, działanie, zastosowanie](/modules/bpakblog/img/small-1301.webp)
![Na czym polega dieta OMAD i jakie przynosi efekty?](/modules/bpakblog/img/small-1293.webp)
![Jaki jest związek między leptyną a otyłością?](/modules/bpakblog/img/small-1278.webp)
![Jak obniżyć Indeks Glikemiczny?](/modules/bpakblog/img/small-1072.jpg)
![Kalkulator BMI](/modules/bpakblog/img/small-1151.jpg)
![Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?](/modules/bpakblog/img/small-177.webp)
Zostaw opinię