PRZEPIS: Trufle z awokado
Awokado to bardzo ciekawy owoc, bo choć owoc, a nawet kuzyn gruszki, obfituje nie w cukier, a w tłuszcz, przez co określa się je „owocem maślanym”.
W 100 g awokado znajdziemy 2 g białka, 8,5 g węglowodanów, w tym 6,7 g błonnika, 14,7g tłuszczów (w tym ok. 10 g jednonienasyconych) i ok. 160 kcal. Awokado to także źródło witamin: E, A, B1, B2, C, K, PP, H, witaminy B9, czyli kwasu foliowego, a także wapnia, magnezu, miedzi czy potasu, do tego luteiny i glutationu - potężnego przeciwutleniacza, który niszczy wolne rodniki, usuwa metale ciężkie i opóźnia proces starzenia organizmu.
Owoc awokado ma raczej neutralny smak, który jednak nie każdemu przypada do gustu. Jeśli nie przełkniesz go w wersji najprostszej, spróbuj przygotować pastę z dodatkiem czosnku i soku z cytryny (guacamole!), dodaj kawałek do koktajlu albo przygotuj trufle :)
Potrzebujesz zaledwie kilku składników i trochę czasu, w zamian otrzymasz pyszny, słodki deser wolny od rafinowanego oleju i cukru, który możesz zjeść bez wyrzutów sumienia, choć może nie na raz ;)
PRZYGOTUJ:
- średniej wielkości (140 g) dojrzałe awokado
- pół szklanki (60 g) daktyli bez pestek (namocz je w wodzie na ok. godzinę przed użyciem)
- 1/4 szklanki (30 g) gorzkiego kakao
- ok. półtorej łyżki (18 g) mąki kokosowej
- łyżkę (20 g) oleju kokosowego
- W blenderze umieść obrane awokado, daktyle, rozpuszczony olej, kakao (zostaw ok. 2 łyżek na posypkę dla gotowych trufli) i blenduj, aż masa będzie jedwabiście gładka.
- Dodaj mąkę kokosową (ilość zależy od konsystencji, jaką udało Ci się otrzymać). Jeśli masa jest zbyt rzadka, wstaw ją na kilkanaście minut do lodówki - lekko stwardnieje.
- Uformuj kulki i obtocz w kakao.
- Wstaw całość do lodówki nawet na 2-3 godziny.
- Gotowe!
WARTOŚĆ ODŻYWCZA całości: 14 g białka, 47g tłuszczu, 56 g węglowodanów i 737 kcal
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Dieta i przepisy
Zobacz wszystkie artykułyCheat meal - na czym polega i czy warto go wprowadzić do diety?
Długotrwała redukcja tkanki tłuszczowej, ochota na zjedzenie czegoś "niezdrowego" czy też chęć wyjścia ze znajomymi na miasto na obiad - to kilka przykładów, które mogą "wybijać" z dalszego prowadzenia diety. Czy warto wprowadzać cheat meal do diety? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są jego wady i zalety, jak uniknąć negatywnych skutków stosowania cheat mealów, a także kilka pomysłów na...
Zostaw opinię