BLACK SALE Rabaty do -36% -> Sprawdź produkty

Jak „zdrowo się odżywiać”, gdy nie lubisz gotować

Wiele osób próbuje zmusić się do gotowania w nadziei, że w końcu nauczą się nim cieszyć. Nie wszyscy jednak posiadają odpowiednie predyspozycje do tej czynności. Nie każdy jest dobrym malarzem, świetnie opowiada dowcipy czy… dobrze gotuje. Nie jest to obligo, jednakże co wtedy gdy dana osoba uwielbia jeść i ważne jest dla niej, aby jeść zdrowo? Jak wówczas połączyć proste jedzenie z minimalnymi nakładami swoich umiejętności kulinarnych?
Jak „zdrowo się odżywiać”, gdy nie lubisz gotować
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Wiele osób próbuje zmusić się do gotowania w nadziei, że w końcu nauczą się nim cieszyć. Nie wszyscy jednak posiadają odpowiednie predyspozycje do tej czynności. Nie każdy jest dobrym malarzem, świetnie opowiada dowcipy czy… dobrze gotuje. Nie jest to obligo, jednakże co wtedy gdy dana osoba uwielbia jeść i ważne jest dla niej, aby jeść zdrowo? Jak wówczas połączyć proste jedzenie z minimalnymi nakładami swoich umiejętności kulinarnych?

Zanim jednak o tym, należy określić co to znaczy „zdrowo się odżywiać”.

Jak „zdrowo się odżywiać”, gdy nie lubisz gotować

Co to jest zdrowe odżywianie?

Pytając o definicję zdrowego odżywiania, można otrzymać kilkanaście bardzo różnych odpowiedzi. Zdrowe odżywianie zależy od kilku czynników, co oznacza, że nie będzie wyglądać tak samo dla każdej osoby. Oto cztery rzeczy, które często są pomijane, gdy tworzy się własną, unikalną definicję zdrowego odżywiania.

 • Różnorodność kulturowa

Zdrowe odżywianie może wyglądać nieco inaczej w zależności od kultury danej osoby. Na przykład w kulturze japońskiej ryż nie tylko jest uważany za zdrowy, ale podaje się go prawie do każdego posiłku, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych taka ilość węglowodanów może być przez niektórych uważana za niezdrową.
To tylko jeden z wielu przykładów, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę kulturę danej osoby przy określaniu, jak może wyglądać dla niej zdrowe odżywianie.

 • Względy ekonomiczne i dostępność

Zdrowe odżywianie będzie również wyglądać inaczej w zależności od budżetu danej osoby i dostępnych dla niej produktów. Są to dwie bardzo ważne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Nie każdy ma takie same środki lub dostęp do tej samej żywności.

 • Osobiste preferencje

Niektórzy ludzie mogą uważać pewne produkty spożywcze za zdrowe, nawet jeśli osobiście gardzą ich smakiem, konsystencją lub jednym i drugim. De facto i tak spróbują zmusić się do zjedzenia tych pokarmów, aby jeść „Zdrowo”. Tym samym mogą w najlepszym przypadku czuć odrazę do swoich posiłków, a w najgorszym stworzyć problematyczny związek z jedzeniem.
Chociaż każdy spożywany posiłek może nie być godny nagród kulinarnych, uczciwie jest powiedzieć, że jedzenie powinno być przynajmniej tolerowane/być na akceptowalnym smakowo poziomie, aby było można napisać/powiedzieć że jest także zdrowe.

 • Alergie i nadwrażliwości pokarmowe

Jeśli dana osoba ma wrażliwość lub alergię na niektóre pokarmy, te pokarmy nie będą dla niej zdrowe – a zamiast tego mogą być dość szkodliwe – niezależnie od tego, że przez niektórych mogą być uważane za „zdrowe”.+

Zdrowe odżywianie zawsze będzie indywidualne; nie ma jedne definicja, która pasuje do wszystkich.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

6PAK Nutrition 80 Whey Protein - 908g

6PAK Nutrition 80 Whey Protein - 908g

1 porcja / 2,67 pln
79,99 pln
6PAK Nutrition Heat Caps - 90 kaps.
  • -17%

6PAK Nutrition Heat Caps - 90 kaps.

1 porcja / 0,83 pln
24,99 pln
Najniższa cena: 29,99 pln -17%

Niektórzy czują się winni, że „idą na skróty”, jeśli chodzi o przygotowywanie zdrowych posiłków. Wydaje im się, że zdrowe posiłki to takie, które przygotowane są od podstaw przez dana osobę – mycie, siekanie warzyw czy owoców, generalne przygotowanie posiłku od tzw. zera.

Warto zaznaczyć iż długie i skomplikowane przygotowania nie są konieczne do osiągnięcia zdrowych posiłków, chyba że naprawdę lubi się ten proces. Dodatkowo, im łatwiej i przyjemniej będzie postrzegane przygotowanie posiłków, tym bardziej konsekwentnym będzie się w ich dalszym podtrzymaniu, a konsekwencja zawsze będzie dominować w osiąganiu wyników, niezależnie od tego, jaki jest cel.

Owoce i warzywa

Bez względu na to, jaka jest unikalna definicja zdrowego odżywiania, można bezpiecznie założyć, że owoce i warzywa są korzystne. Jednakże świeże produkty po prostu ulegają rozkładowi, psują się, niewykorzystane - lądują dość szybko na śmietniku.

Tutaj z pomocą przychodzą produkty mrożone lub puszkowane, które są bardziej opłacalne niż kupowanie świeżych.
Wiele mrożonych warzyw jest porcjowane, dzięki czemu można je łatwo ugotować w ciągu kilku minut. Dodając oliwę lub ser parmezan – można dodać je do dowolnego posiłku.

Mrożonki i produkty w puszkach nie wydają się przyciągać zbyt wiele uwagi, ale mogą być łatwym, szybkim i zdrowym dodatkiem do posiłków bez konieczności częstego gotowania.

Białko

Szczególnie dla osób, które wykonują ćwiczenia i treningi oporowe, winny zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka w diecie.

Obecnie jest szeroka skala porcjowanego czy pakowane mięsa jak np. mrożone burgery. Są one dostępne w wielu sklepach spożywczych i są dostępne w wersji: wołowina, indyk, kurczak. Przygotowanie to mniej niż 10 minut.

Dodatkowo w wielu sklepach spożywczych można znaleźć przygotowane źródła białka, takie jak kurczak z rożna, jajka na twardo, gotowana wędlina. To wygodne dodatki do niemal każdego posiłku.

Dla tych, którzy nie jedzą mięsa lub wolą nie jeść mięsa lub jajek do każdego posiłku, można dodać do posiłków komosę ryżową, różne rodzaje roślin strączkowych czy sery (skyr, wiejskie light czy twarogi). Komosa ryżowa i rośliny strączkowe wymagają bardzo niewiele przygotowań, a twaróg to po prostu kwestia otwarcia pojemnika.

Innym przykładem są batony proteinowe, ciastka proteinowe, odżywki białkowe w postaci shaków.

 • Węglowodany i tłuszcze

Węglowodany i tłuszcz w diecie to dwie rzeczy, które w ogóle nie wymagają dużego przygotowania i zazwyczaj są łatwymi dodatkami do posiłku. Gotowanie lub gotowanie na parze np. ryżu albo pieczenie ziemniaków to dwa przykłady, nie wymagają większych nakładów energii i przygotowania..

Tłuszcz dietetyczny można bez trudu włączyć do większości posiłków i znacznie poprawić ich smak. Skropienie warzyw oliwą z oliwek lub posypanie odrobiną sera (parmezan) posiłku, pokrojenie awokado, dodanie pestek dyni - zajmuje mniej niż 60 sekund.
Oczywiście to tylko kilka przykładów tłuszczu w diecie, ale łatwo jest zachować prostotę.

Łączenie

Jeśli chodzi o przygotowywanie zdrowych posiłków, dwie rzeczy, które wydają się najbardziej wymagające to białko i produkty dodane. Gdy już zostanie podjęte, po co sięgamy – wystarczy dodać odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczu wg swoich unikalnych potrzeb i stworzyć posiłek! Mając kilka podstawowych produktów i zmieniając dodatki (pestki dyni na słonecznik, mrożone maliny na mrożone borówki itp.), gotowanie może być naprawdę łatwe, szybkie, smaczne i zdrowe.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię