Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego to pierwszy i podstawowy krok, który należy zrobić zaraz po tym, gdy postawisz sobie cel diety. W zależności od tego, czy zależy Ci na budowie masy mięśniowej, czy redukcji tkanki tłuszczowej, określenie zapotrzebowania kalorycznego jest niemalże niezbędne. Oblicz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie wzoru podanego w artykule!
Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiet a mężczyzn

Zapotrzebowanie kaloryczne zależy m.in. od poziomu aktywności fizycznej i podstawowej przemiany materii, ale także od innych czynników takich jak płeć czy wiek. Między kobietą a mężczyzną, którzy wykonują taką samą pracę i uprawiają sporty w ten sam sposób, różnica zapotrzebowania może wynosić nawet 600 kcal, z czego oczywiście mężczyzna ma większe zapotrzebowanie kaloryczne.

Innymi czynnikami istotnymi w kwestii indywidualnego zapotrzebowania na kalorie są:

  • wzrost,

  • waga,

  • stan zdrowia,

  • fizjologia, np. ciąża.

Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to bardzo istotna informacja. Wynik tych obliczeń będzie niezbędny do określenia, jaki powinien być Twój deficyt kaloryczny na redukcji masy ciała lub nadwyżka w przypadku budowania masy mięśniowej.

Możesz posłużyć się darmowym kalkulatorem zapotrzebowania kalorycznego, ale warto choć raz policzyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne samodzielnie, aby mieć świadomość, z czego wynika ostateczna liczba.

Krok 1: podstawowa przemiana materii

Na początek należy obliczyć podstawową przemianę materii. PPM (w j. angielskim - BMR) to nic innego, jak poziom zapotrzebowania energetycznego, który jest niezbędny człowiekowi do zachowania podstawowych funkcji życiowych, czyli pracy narządów wewnętrznych, utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, a także prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • A - wiek

  • W - masa ciała w kg

  • H - wzrost w cm

Obliczenia:

(mężczyźni) PPM = 66,5+ (13,75 x W) + (5,003 x H) – (6,775 x A)

(kobiety) PPM= 665,1 +( 9,563 x W ) + (1,85 x H) - (4,676 x A)

Krok 2: oblicz poziom aktywności fizycznej

Następnie należy określić stopień aktywności fizycznej oraz pracy, jaką wykonujesz w ciągu dnia.

Jak określić aktywność fizyczną? Korzystając z poniższych współczynników PAL:

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności
1,2 – praca siedząca, niska aktywność
1,4 – praca siedząca, średnia aktywność fizyczna
1,6 – lekka praca fizyczna, wysoka aktywność fizyczna (trening około 3 razy w tygodniu)
1,8 – praca fizyczna, bardzo wysoka aktywność fizyczna (trening 4-5 razy w tygodniu)
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening
2,2 – współczynnik dla sportowców zawodowych

Ważne jest, aby być obiektywnym i nie "oszukiwać", gdy wybierasz współczynnik aktywności fizycznej PAL. Wiele osób ma tendencję do przeceniania ilości wysiłku i zaniżania spożywanych kalorii.

Naturalne jest, że większe zapotrzebowanie kaloryczne będą miały osoby, które codziennie intensywnie trenują, niż te, które prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają sportu.

Krok 3: obliczyć całkowitą przemianę materii

Gdy znasz już swoją podstawową przemianę materii (PPM) oraz współczynnik aktywności fizycznej, możesz przejść do wyliczenia całkowitej przemiany materii (CPM).

CPM to właśnie suma dobowych wydatków energetycznych związanych z podstawową przemianą materii i aktywnością fizyczną. Jest to zatem całkowite zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia.

Pomnóż PPM przez współczynnik aktywności fizycznej, a otrzymasz wartość CPM.

CPM = PPM * współczynnik aktywności fizycznej

Krok 4: określ swój cel diety i treningu

Ostatnim krokiem jest określenie celu dietetycznego i treningowego. Zazwyczaj jest to jedna z trzech możliwości:

  • redukcja tkanki tłuszczowej – na dobry początek odejmij od CPM około 200-400 kcal,

  • utrzymanie wagi i poprawa kondycji – trzymaj się wyniku CPM,

  • budowanie masy mięśniowej – na początek dodaj do CPM około 200-400 kcal.

Wprowadzając zdrowy plan żywieniowy, warto jednak na początku wyliczyć swoją całkowitą przemianę materii i takiego zapotrzebowania się trzymać – nie dodawać, ani nie odejmować kalorii w zależności od celu treningowego, aby zaobserwować, jak Twój organizm będzie reagował na sam fakt spożywania pełnowartościowych produktów w określonych godzinach. Zatem niech pierwsze 2 tygodnie będą czasem, w którym Twój organizm zaadaptuje się do nowego trybu odżywiania. Później, jeśli wszystko będzie szło po Twojej myśli, zmień spożycie kalorii w zależności od celu diety.

Odżywki i suplementy na masę:

Trec BoogieWhey - 2000g

Trec BoogieWhey - 2000g

1 porcja / 2,27 pln
149,99 pln
Najniższa cena: 229,99 pln -35%
Trec Creatine Mono+ - 300g
  • -22%

Trec Creatine Mono+ - 300g

1 porcja / 0,48 pln
34,99 pln
Najniższa cena: 44,99 pln -22%

Co zrobić, gdy mimo deficytu kalorycznego już nie chudnę?

Może się zdarzyć, że mimo trzymanej diety i zachowania deficytu kalorycznego, proces odchudzania się zatrzyma. Jest to tak zwany efekt plateau, który występuje około pół roku po rozpoczęciu redukcji masy ciała. Powodem tego zjawiska jest przystosowanie się organizmu do mniejszego spożycia kalorii dziennie.

Rozwiązanie tego problemu jest dość proste - można zwiększyć spożycie kalorii do poziomu CPM, czyli całkowitej przemiany materii. Niektórzy dietetycy radzą jednak, by zacisnąć zęby i przeczekać ten czas, który szczególnie trudny jest pod względem psychicznym.

Produkty wspierające redukcję tkanki tłuszczowej:

Redin NEW - 100 kaps.
  • HIT

Redin NEW - 100 kaps.

1 porcja / 2,80 pln
139,99 pln
FA Nutrtion Core Lipo - 90 tabl.

FA Nutrtion Core Lipo - 90 tabl.

1 porcja / 2,50 pln
74,99 pln
Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 700g

Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 700g

1 porcja / 3,91 pln
89,99 pln
Najniższa cena: 99,99 pln -10%

Zapotrzebowanie kaloryczne - ważna uwaga

Powyższe wyliczenia są pewnym oszacowaniem, ale nie biorą one pod uwagę kilku czynników, m.in. tempa metabolizmu oraz somatotypu, czyli tego, czy jesteś ektomorfikiem, mezomorfikiem czy endomorfikiem. Może się więc okazać, że wyliczenie to będzie nie do końca prawidłowe i zarówno Twój wygląd, jak i sylwetka będzie się zmieniać niezgodnie z założeniami.

Należy wtedy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki wprowadzając zmiany. Najlepiej jest zacząć od konsultacji z dietetykiem, który oceni, czy popełniasz błędy żywieniowe.

Sprawdź także artykuł Dieta na masę - z czego czerpać dodatkowe kalorie? lub Kilka praktycznych porad na redukcji

Podsumowując...

Jak widać, wyliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego wcale nie jest takie trudne, jak mogło się wydawać. Jest to jedynie podstawienie kilku wartości pod gotowy wzór matematyczny i wyliczenie zapotrzebowania na kalkulatorze. Mając tę wiedzę możesz samodzielnie lub z pomocą bardziej doświadczonej osoby przejść do ułożenia odpowiedniego planu żywieniowego.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 08.02.2017 r. oraz został zaktualizowany 30.07.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl

Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasję łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, które fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego, co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie. ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

Zostaw opinię