Erytrytol – korzyści, fakty żywieniowe
Erytrytol – korzyści, fakty żywieniowe
Erytrytol to alkohol cukrowy, który jest naturalnie obecny w niektórych owocach i sfermentowanej żywności. Jest około 60-80% tak słodki jak cukier stołowy i zawiera zero kalorii na gram. Dla porównania cukier ma cztery kalorie na gram, dlatego wielu producentów stosuje erytrytol w celu zmniejszenia kalorii w słodkich produktach.
Erytrytol w wielu niskokalorycznych lodach, napojach i batonach proteinowych jest dodatkiem wytworzonym przez człowieka. Powstaje w wyniku fermentacji skrobi pszennej lub kukurydzianej, która tworzy krystaliczny produkt podobny do cukru.
Poniższe informacje żywieniowe są odpowiednie dla 4g erytrytolu (jedna łyżeczka) dostarczane przez USDA.
• Kalorie: 0
• Tłuszcz: 0g
• Sód: 0mg
• Węglowodany: 4g
• Włókno: 0g
• Cukry: 0g
• Białko: 0g
Węglowodany
Chociaż erytrytol zawiera zero kalorii, zawiera 4 gramy węglowodanów w jednej łyżeczce słodzika. Węglowodany pochodzą z alkoholu cukrowego.
Podczas gdy inne alkohole cukrowe (takie jak sorbitol) powodują wzrost poziomu cukru we krwi i odpowiedzi insulinowej po spożyciu, erytrytol nie ma wpływu ani na poziom cukru we krwi, ani na poziom insuliny.
Tłuszcze
W erytrytolu nie ma tłuszczu.
Białko
Erytrytol nie zawiera białka.
Witaminy i minerały
W erytrytolu nie ma witamin i minerałów.
Erytrytol w BODYPAK.pl:
Korzyści zdrowotne
Erytrytol służy przede wszystkim do dodawania słodyczy do żywności bez dodatkowych kalorii i cukru. To sprawia, że jest to przydatny składnik dla osób z cukrzycą lub osób planujących odchudzanie. Poniżej kilka konkretnych korzyści zdrowotnych związanych z erytrytolem.
• Może zapobiegać próchnicy
W porównaniu z innymi słodzikami, erytrytol może być lepszy dla zdrowia zębów. Próchnica występuje, gdy bakterie w jamie ustnej wchodzą w kontakt z cukrami i skrobią, tworząc kwas. Kwas niszczy szkliwo zębów i powoduje ubytki. Ponieważ erytrytol nie jest cukrem ani skrobią, nie odgrywa roli w tworzeniu się próchnicy i może faktycznie ograniczać występowanie próchnicy.
Ponadto badania sugerują, że erytrytol może pomóc w zmniejszeniu płytki nazębnej, a także w zmniejszeniu przylegania bakterii do zębów.
• Może być bardziej przyjazny dla jelit niż inne
Wiele alkoholi cukrowych jest powiązanych z problemami trawiennymi, takimi jak biegunka i wzdęcia, ale erytrytol może być wyjątkiem. Ze względu na mniejszą masę cząsteczkową wykazano, że erytrytol nie powoduje takich samych problemów żołądkowych jak inne alkohole cukrowe.
• Może promować kontrolę poziomu cukru we krwi
Ludzie nie mają enzymu rozkładającego erytrytol. Po jedzeniu erytrytol unosi się w krwiobiegu, dopóki nie zostanie wydalony z moczem. Co więcej, badania wykazały, że erytrytol nie powoduje skoków cukru we krwi, co czyni go potencjalnie dobrą alternatywą dla osób z cukrzycą.
• Może wspierać zdrowie serca
Niewielkie badanie pilotażowe z udziałem dorosłych z cukrzycą typu 2 wykazało, że przyjmowanie 36 gramów erytrytolu codziennie przez miesiąc poprawia czynność naczyń krwionośnych, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Badanie jednak jest bardzo małe i musi zostać powtórzone przed wyciągnięciem jakichkolwiek głównych wniosków.
• Może zmniejszyć ogólne spożycie cukru
Spożywanie nadmiaru cukru może powodować przyrost masy ciała i może pośrednio sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Dla tych, którzy próbują ograniczyć spożycie cukru, erytrytol może służyć jako zdrowsza alternatywa bez cukru i kalorii.
• Alergie
Alergie na erytrytol są rzadkie i jest tylko kilka udokumentowanych przypadków. Istnieją jednak opublikowane opisy przypadków reakcji alergicznych na erytrytol w niektórych przypadkach, takich jak anafilaksja i pokrzywka.
Niekorzystne skutki
Osoby z pewnymi schorzeniami powinny zachować ostrożność podczas spożywania erytrytolu. Na przykład erytrytol i inne alkohole cukrowe mogą nasilać objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Ponadto jedno badanie powiązało wysoki poziom erytrytolu we krwi z przyrostem tkanki tłuszczowej u ponad 200 młodych dorosłych.
Erytrytol jest prawie tak słodki jak cukier, co czyni go popularną alternatywą do niskokalorycznego pieczenia lub gotowania. Występuje zarówno w postaci granulowanej, jak i sproszkowanej. Forma sproszkowana lepiej sprawdza się w gotowaniu i pieczeniu, ponieważ granulowana forma pozostaje ziarnista, dopóki nie zostanie rozpuszczona w wodzie.
Ponieważ erytrytol i cukier mają podobną słodycz, można go używać do zastąpienia cukru w przepisach w proporcji 1:1. Jednakże erytrytol jest nieco mniej słodki niż cukier, więc może być konieczne użycie 25% więcej, aby dopasować go do smaku cukru.
Bibliografia:
- K. Regnat, R. L. Mach, A. R. Mach-Aigner. Erythritol as sweetener—wherefrom and whereto? Applied Microbiology and Biotechnology. Volume 102, pages 587–595, (2018).
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/576799/nutrients
- D. H. Shin, J. H. Lee, M. S. Kang, T. H. Kim. Glycemic Effects of Rebaudioside A and Erythritol in People with Glucose Intolerance. Diabetes Metab J. 2016 Aug; 40(4): 283–289.
- 2014;48(5):482-90. Effect of erythritol and xylitol on dental caries prevention in children. Caries Res.
- P. de Cock. Erythritol Functional Roles in Oral-Systemic Health. Advances in Dental Research. 2018. Volume 29 Issue 1.
- Volume 2016. Gastrointestinal Disturbances Associated with the Consumption of Sugar Alcohols with Special Consideration of Xylitol: Scientific Review and Instructions for Dentists and Other Health-Care Professionals. International Journal of Dentistry.
- D. Storey, A. Lee, F. Bornet, F. Brouns. Gastrointestinal tolerance of erythritol and xylitol ingested in a liquid. European Journal of Clinical Nutrition. 61, pages 349–354 (2007)
- H. Wen, B. Tang, A. J. Stewart, Y. Tao. Erythritol Attenuates Postprandial Blood Glucose by Inhibiting α-Glucosidase. J. Agric. Food Chem. 2018, 66, 6, 1401–1407.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Dieta i przepisy
Zobacz wszystkie artykułyCheat meal - na czym polega i czy warto go wprowadzić do diety?
Długotrwała redukcja tkanki tłuszczowej, ochota na zjedzenie czegoś "niezdrowego" czy też chęć wyjścia ze znajomymi na miasto na obiad - to kilka przykładów, które mogą "wybijać" z dalszego prowadzenia diety. Czy warto wprowadzać cheat meal do diety? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są jego wady i zalety, jak uniknąć negatywnych skutków stosowania cheat mealów, a także kilka pomysłów na...
Zostaw opinię