Dieta OXY - na czym polega i jakie daje efekty?
![Dieta OXY - na czym polega i jakie daje efekty?](/modules/bpakblog/img/large-1322.webp)
- Na czym polega dieta OXY?
- Etapy diety OXY
- Co można jeść na diecie OXY?
- Przykładowy jadłospis diety OXY
- Przykładowy jadłospis - 1. faza diety OXY
- Przykładowy jadłospis - 2. faza
- Przykładowy jadłospis - 3. faza
- Przykładowy jadłospis - 4. faza
- Jakie są efekty stosowania diety OXY?
- Czy dieta OXY jest bezpieczna?
- Przeciwwskazania do stosowania diety OXY
Na czym polega dieta OXY?
Dieta OXY, znana niektórym także jako rotacyjna dieta białkowa, to stosunkowo nowa dieta proteinowa, która przypomina nieco dietę Dukana. Jest to jednak ulepszona, bezpieczniejsza wersja diety białkowej. Według twórców diety OXY, na diecie tej możliwy jest spadek masy ciała o kilkanaście kilogramów i to w zaledwie 3 tygodnie.
Dieta OXY należy do diet eliminacyjnych i jest dość restrykcyjna, jednak z założenia ma być zdrowsza i bardziej bezpieczna dla zdrowia niż dieta Dukana.
Etapy diety OXY
Wyróżnia się cztery fazy diety OXY, z czego każda z nich ma konkretny cel. Stosując tę dietę zaczyna się od oczyszczenia organizmu, przechodzi się przez szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a kończy się na utrwaleniu uzyskanych efektów i minimalizacji ryzyka wystąpienia efektu jojo.
Faza 1: Detox
Pierwszy etap diety OXY to Detox. Jak sama nazwa wskazuje, ma na celu detoksykację organizmu oraz złagodzenie stanów zapalnych, jakie mogą mieć miejsce w organizmie człowieka. Jego czas trwania wynosi 7 dni. Na tym etapie bardzo ważne jest spożywanie produktów żywnościowych bogatych w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe omega-3. W związku z tym należy spożywać dużo owoców i warzyw.
Nie zakłada się tutaj żadnych restrykcji w kwestii ilości spożywanych kalorii, nie ma także ograniczeń co do rozkładu makroskładników.
Detoksykacja organizmu może pomóc w zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników, przyspieszyć przemianę materii, a w kontekście diety OXY także przygotowuje organizm do dalszych etapów diety. Podczas tego etapu można zauważyć poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci, usunięcie nadmiaru wody podskórnej, a także zmniejszenie uczucia głodu.
Faza 2: Fat burning
W drugiej fazie diety OXY przychodzi czas na intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Należy ograniczyć węglowodany do niezbędnego minimum i zwiększenie spożycia białka zwierzęcego, które powinno wynosić ok. 35% dziennego bilansu makroskładników.
Podczas fazy Fat burning wdrażane jest spożycie koktajlu OXY, który ma na celu chronić nerki i wątrobę przed konsekwencjami wysokiego spożycia białka.
Na tym etapie na najwyższych obrotach pracują dwa procesy, które pomagają w redukcji masy ciała - lipoliza oraz proces termogenezy. Lipoliza to rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej, a termogeneza to produkcja ciepła, która stanowi duży wydatek energetyczny.
Drugi etap diety OXY to moment szybkiej redukcji masy ciała, jest to też najbardziej restrykcyjny etap diety.
Faza 3: Step
W trzeciej fazie diety (7-dniowej) należy wprowadzić białko roślinne do jadłospisu. Stosunek białek zwierzęcych do roślinnych powinien wynosić 50:50. Celem takiego zabiegu jest zrównoważenie spożywania dużych ilości białka pochodzenia zwierzęcego, które zakwasza organizm i może być ciężkie dla układu pokarmowego. Na tym etapie wciąż postępuje redukcja tkanki tłuszczowej.
Podczas fazy Step warto uwzględnić wspomniany wcześniej koktajl OXY w codziennym jadłospisie.
Przy zwiększonym udziale białka roślinnego możliwe jest wyregulowanie pracy jelit oraz stabilizacja poziomu cukru we krwi. Umożliwia to także zwiększenie różnorodności niezbędnych składników odżywczych w diecie.
Faza 4: Balance
Balance to faza stabilizacji. Na ostatnim etapie diety OXY następuje włączenie do jadłospisu węglowodanów i tłuszczów. Ta faza również trwa tydzień. Jej celem jest utrzymanie efektów osiągniętych w procesie odchudzania. Jest to chwila przełożenia zasad diety OXY i przekształcenie jej w codzienną, zbilansowaną dietę.
Codzienny jadłospis powinien uwzględniać odpowiednie proporcje makroskładników - białek, tłuszczów i węglowodanów. Założenie jest takie, że wszelkie zdrowe nawyki żywieniowe, jakie zostały przez Ciebie wypracowane podczas diety OXY, powinny zostać z Tobą na dłużej.
Co można jeść na diecie OXY?
Produkty dozwolone na diecie OXY to:
-
chude mięso i ryby - np. mięso drobiowe,
-
pełnoziarniste produkty zbożowe - razowy makaron, brązowy ryż, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo,
-
nabiał - kefiry, jogurty, maślanki, mleko, ale naturalnie (nie smakowe),
-
jaja,
-
świeże owoce i warzywa,
-
nasiona roślin strączkowych,
-
orzechy,
-
oleje roślinne - olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany.
Jak można zauważyć, to, co można spożywać, zależy od etapu diety:
-
pierwsza faza diety OXY - warzywa i owoce,
-
druga faza - przede wszystkim białko zwierzęce, bardzo niskie spożycie węglowodanów i tłuszczów, spożywanie shake'a OXY,
-
trzecia faza - włączenie białka pochodzenia roślinnego, również spożywanie shake'a OXY,
-
ostatnia faza - urozmaicenie diety poprzez ponowne włączenie węglowodanów i zdrowych tłuszczów.
Przepis na żurawinowy koktajl OXY
Nieodłącznym elementem tej wysokobiałkowej diety jest OXY Shake, który należy spożywać w drugiej i trzeciej fazie diety. Poniżej znajdziesz potrzebne składniki i sposób przygotowania. Shake jest bardzo łatwy do zrobienia!
Składniki:
-
1 szklanka kefiru
-
1 łyżeczka babki jajowatej
-
5 łyżek liofilizowanej żurawiny
-
1 łyżeczka ksylitolu/erytrytolu
-
1 łyżeczka otrębów owsianych
Sposób przygotowania:
Jeśli masz blender kielichowy, użyj go do zrobienia shake'a. Jeśli jednak posiadasz blender ręczny, tzw. "żyrafę", do przygotowania koktajlu użyj wysokiego naczynia.
-
Do naczynia wlej kefir, dodaj otręby, żurawinę i ksylitol/erytrytol.
-
Blenduj na wysokich obrotach.
-
Babkę jajowatą dodaj przed spożyciem koktajlu.
To Ci się przyda:
Przykładowy jadłospis diety OXY
Jadłospis osoby odchudzającej się potrafi być dość trudny do ułożenia. Trzeba pamiętać o tym, aby był zachowany deficyt kaloryczny, ale także mieć na uwadze wszystkie składniki odżywcze, jakie należy spożywać codziennie i dostarczać do organizmu. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda jadłospis diety OXY, oto przykład.
Przykładowy jadłospis - 1. faza diety OXY
Śniadanie: smoothie jabłkowo-brzoskwiniowe
Obiad: zupa krem z białych warzyw z chipsem z jarmużu
Podwieczorek: sałatka z ogórkiem, pomidorem i sałatą, skropiona sokiem z cytryny
Kolacja: smoothie gruszkowo-bananowe
Przykładowy jadłospis - 2. faza
Śniadanie: jajecznica ze szczypiorkiem, herbata ziołowa
Obiad: gulasz drobiowy
Podwieczorek: shake OXY z owoców żurawiny
Kolacja: jogurt naturalny z orzechami
Przykładowy jadłospis - 3. faza
Śniadanie: omlet, zielona herbata
Obiad: kotlety sojowe, puree z groszku, fasolka szparagowa
Podwieczorek: shake OXY żurawinowy
Kolacja: chudy twarożek ze szczypiorkiem
Przykładowy jadłospis - 4. faza
Śniadanie: pasta z tuńczyka, pieczywo pełnoziarniste, ziołowa herbata
Obiad: pieczona pierś z kurczaka, komosa ryżowa, pomidorki koktajlowe
Podwieczorek: koktajl mango
Kolacja: sałatka z rukolą, gruszką i serem pleśniowym
Jakie są efekty stosowania diety OXY?
Ostatecznym efektem diety OXY powinna być trwała redukcja masy ciała bez efektu jo-jo oraz wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jednak czy każdemu się to uda? Wiele zależy od motywacji oraz wytrwałości osoby będącej na takiej diecie odchudzającej. Jeśli podejdziesz do tego rozsądnie, na pewno Ci się uda!
Zwolennicy diety OXY gwarantują, że szybki spadek masy ciała jest trwały, a wytworzone nawyki jak najbardziej zdrowe. Przeciwnicy jednak nie zgadzają się z tym i dopatrują się kilku wad, a wręcz zagrożeń wynikających ze stosowania diety OXY.
Czy dieta OXY jest bezpieczna?
Według sceptyków, ze względu na niskie spożycie błonnika może dojść do problemów trawiennych i rozregulowania perystaltyki jelit. Co więcej, bardzo duży deficyt kaloryczny może spowodować spowolnienie metabolizmu. Długotrwałe ograniczenie owoców i warzyw może także przyczynić się do powstania niedoborów witamin i minerałów.
Nawet u zdrowych osób tak duże spożycie produktów wysokobiałkowych może powodować zaparcia. Co gorsze, osoby nieświadome tego, że mają problemy z nerkami lub wątrobą, mogą sobie poważnie zaszkodzić przechodząc na dietę OXY.
W odżywianiu najzdrowsza i najbezpieczniejsza jest równowaga. Wszelkie restrykcyjne diety mogą i zapewne będą komuś szkodzić, szczególnie jeśli sam model diety jest niezbadany. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania diety OXY, porozmawiaj z dietetykiem, który przedstawi Ci zalety i wady i pomoże podjąć decyzję.
Przeczytaj także artykuł Oczyszczająca głodówka jednodniowa - jaki jest jej cel i czy jest bezpieczna?
Przeciwwskazania do stosowania diety OXY
Dieta OXY niestety nie jest dla każdego i niektóre osoby będą musiały zrezygnować z jej wdrożenia. Nie powinny jej stosować:
-
osoby z problemami zdrowotnymi (choroby nerek, schorzenia wątroby, wrzody, cukrzyca, anemia, choroby dietozależne),
-
kobiety w ciąży i karmiące piersią,
-
osoby z nietolerancją lub alergią pokarmową na białko,
-
osoby z niedoborami pokarmowymi,
-
osoby, u których wyszły nieprawidłowości w próbach wątrobowych,
-
dzieci i młodzież do 18 roku życia.
Jeśli bardzo zależy Ci na wypróbowaniu tej diety wysokobiałkowej, skonsultuj swój pomysł z lekarzem oraz dietetykiem. Ci eksperci najlepiej doradzą Ci w kwestii tego, czy jest to bezpieczna dieta dla Ciebie.
Sprawdź także Najlepsze diety 2025 według U.S. News & World Report
![Kreatora Suplementacji](/img/banners/creator-img.jpg)
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Dieta i przepisy
Zobacz wszystkie artykułyDieta i suplementacja w czasie kontuzji – co jeść i stosować podczas rehabilitacji?
![Dieta i suplementacja w czasie kontuzji – co jeść i stosować podczas rehabilitacji?](/modules/bpakblog/img/medium-1319.webp)
Kontuzje są często nieodłącznym elementem aktywnego trybu życia, ale odpowiednia dieta i suplementacja mogą znacząco przyspieszyć proces regeneracji organizmu. To, czym zasilasz organizm w czasie leczenia urazu, ma wpływ na odbudowę uszkodzonych tkanek, redukcję stanów zapalnych oraz utrzymanie siły i masy mięśniowej. Sprawdź, jak zbilansowana dieta i odpowiednie suplementy mogą wspierać proces...
![Jak nie przytyć w Święta Bożego Narodzenia?](/modules/bpakblog/img/small-1313.webp)
![Czy białko jajeczne (owoalbumina) jest białkiem wzorcowym?](/modules/bpakblog/img/small-1312.webp)
![Błonnik pokarmowy – jaka jest jego rola w organizmie człowieka?](/modules/bpakblog/img/small-1307.webp)
![Czym jest gluten, gdzie występuje oraz jak objawia się alergia na gluten?](/modules/bpakblog/img/small-1257.webp)
![Rola białka w diecie - czy proteiny są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu?](/modules/bpakblog/img/small-1259.webp)
![PRZEPIS: Proteinowa kawa kuloodporna](/modules/bpakblog/img/small-600.jpg)
Zostaw opinię