-15% na linię Trec Boogieman kod: BOOGIE15

Czy można jeść po 18-tej? Kiedy jeść ostatni posiłek?

Ze stwierdzeniem, że ostatni posiłek powinien mieć miejsce maksymalnie o godzinie 18:00, spotkał się prawdopodobnie każdy. Swego czasu głosili to nawet dietetycy, a więc osoby, którym ufa się w kwestii zdrowego odżywiania i kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Aktualnie wiadomo już, że są to kontrowersyjne poglądy. Z tego artykułu dowiesz się, czy można jeść po 18-tej, jakie są konsekwencje jedzenia w nocy oraz jaka jest najlepsza pora na spożycie kolacji.
Czy można jeść po 18-tej? Kiedy jeść ostatni posiłek?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jak pory posiłków wpływają na metabolizm i masę ciała?

Pory posiłków są ważnym elementem racjonalnego odżywiania. Regularne posiłki to bardzo istotna zasada, której warto przestrzegać niezależnie od tego, czy Twoim celem jest budowa masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej czy po prostu utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia.

Optymalna liczba posiłków to 4-5 w ciągu dnia, najlepiej w równych odstępach czasowych wynoszących 3-4 godziny. Takie przerwy pozwalają organizmowi na odpowiednie pożytkowanie energii, a to z kolei wpływa na dobre samopoczucie.

Mimo wszystko najlepiej jest obserwować swój organizm, zanim ustalisz konkretne ilości i odstępy, a tym samym pory. Dla niektórych osób 5 posiłków to będzie za dużo i nie będą w stanie jeść tak często. Każdy z nas ma określony zegar biologiczny, według którego funkcjonuje jego organizm.

Czy można jeść po 18-tej?

Wciąż panuje mylne przekonanie, że metabolizm w nocy zwalnia do zera i prawdopodobnie z tego wziął się mit, że po godzinie 18:00 nie można już nic zjeść. Niektórzy obawiają się, że skoro przemiana materii się zatrzymuje, to wszystko, co zostało zjedzone przed snem, zostaje w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. To nieprawda! Organizm cały czas funkcjonuje, więc wydatki energetyczne nie ustają, a metabolizm nadal pracuje po swojemu.

To znaczy, że jak najbardziej można jeść po godzinie 18 i nie wpłynie to na Twoją sylwetkę. To nie sama godzina jest istotna, a odstęp między ostatnim posiłkiem a pójściem spać.

Kiedy jeść ostatni posiłek w ciągu dnia?

Ostatni posiłek dnia najlepiej jest spożyć na 2-3 godziny przed snem. Spożycie kolacji na chwilę przed snem może niepotrzebnie pobudzić układ pokarmowy, a także znacząco utrudnić zasypianie i obniżyć jakość snu.

Ważne jest nie tylko to, o której godzinie zjesz kolację, ale także to, co znajdzie się na Twoim talerzu. Wybór żywności, jaką spożywasz na ostatni posiłek dnia, jest niezwykle istotny i może zaważyć na Twoim samopoczuciu i komforcie nocnego odpoczynku.

Z kolei jedzenie bardzo późno w nocy jest nietrafionym pomysłem z konkretnego powodu. Jest nim wariant genu jednego z receptorów melaniny, czyli allel G. Przez podjadanie w nocy dochodzi do wzrostu ryzyka cukrzycy typu II tylko w przypadku osób, które mają właśnie ten wariant. Zła wiadomość jest taka, że ok. połowa populacji kaukaskiej ma allel G.

Pora kolacji a proces odchudzania

Poza tym, że wiele osób wciąż wierzy w zakaz jedzenia po godzinie 18:00, powszechne jest też przekonanie, że kolacja na redukcji powinna być mikroskopijna, a zjedzenie jej po 18:00 skutkuje niemalże natychmiastowym odłożeniem tkanki tłuszczowej.

Należy zatem podkreślić, że skuteczność redukcji zależy od tego, czy trzymasz się deficytu kalorycznego oraz czy podejmujesz się aktywności fizycznej. Jeśli jesz więcej niż spalasz, niestety odchudzanie nie przyniesie efektów.

To, czy zjesz kolację o 18:00 czy później, zależy wyłącznie od Twojego rytmu życia. Godzina 18:00 nie jest zakazaną barierą, po której każdy kęs jedzenia zamienia się w tłuszcz!

Suplementy diety pomocne w odchudzaniu:

Redin NEW - 100 kaps.

Redin NEW - 100 kaps.

1 porcja / 2,80 pln
139,99 pln
7Nutrition Jungle Girl Burner - 120 kaps.

7Nutrition Jungle Girl Burner - 120 kaps.

1 porcja / 1,65 pln
99,00 pln
Trec Fat Transporter - 90 kaps.

Trec Fat Transporter - 90 kaps.

1 porcja / 1,33 pln
59,99 pln

Czego nie należy jeść, a co warto spożywać na kolację?

Jeśli chodzi o ostatni posiłek w ciągu dnia, warto jednak wybrać lekką kolację. Posiłek przed snem powinien być przede wszystkim lekkostrawny. Dobrym pomysłem jest kolacja obfitująca w białko, błonnik, warzywa, pestki, a także nieprzetworzone owoce. Jasne pieczywo zamień na pełnoziarnisty chleb lub bułki. Przykładową kolacją może być zatem pełnoziarniste pieczywo z porcją warzyw i dowolnym źródłem białka, np. chudą wędliną.

Nie poleca się spożywania kolacji zawierających duże ilości cukru. Odradzane jest także jedzenie słodyczy oraz picie alkoholu, mocnej herbaty i kawy przed snem.

Ważne jest także to, aby kolacja nie była największym i najbardziej kalorycznym posiłkiem dnia. Zdecydowanie lepiej jest zjeść bardziej kaloryczne śniadanie i obiad, ponieważ obfite kolacje mogą skutkować zwiększonym ryzykiem nadwagi i otyłości.

Przeczytaj również artykuł Kilka wskazówek jak pozbyć się uczucia ciężkości i niekomfortowych wzdęć po spożyciu białka

Napady głodu przed snem - jak ich unikać?

Napady głodu przed snem lub w nocy zwykle są sygnałem, że Twoja strategia żywieniowa nie należy do najlepszych. Nie bez znaczenia jest tu dobowy rytm wydzielania:

  • greliny (hormon głodu) - najwyższe stężenie pojawia się około godz. 08:30,

  • leptyny (hormon sytości) - najwyższe stężenie występuje około godz. 00:30.

Wiąże się to z tym, że zjedzenie ostatniego posiłku np. o 01:30 spowoduje zaburzenie wydzielania tych hormonów. Częste powtarzanie tej sytuacji może zapoczątkować napady objadania się w nocy. Nawet nieprzemyślane małe przekąski w środku nocy mogą stać się niekontrolowanym i bardzo niezdrowym nawykiem.

Aby uniknąć napadów głodu wieczorem, zaleca się regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia, a cała dieta powinna być dobrze zbilansowana. To znaczy, że powinno w niej być odpowiednio dużo węglowodanów, białka i tłuszczów.

A co się stanie, jeśli zjesz kolację o godzinie 18?

Tak naprawdę główną konsekwencją zjedzenia kolacji o godzinie 18, gdy kładziesz się spać np. o 23:00 lub później, będzie po prostu głód. Gdy położysz się do łóżka, możesz mieć problem z zaśnięciem zarówno przez uczucie głodu, jak i burczenie w brzuchu. Rano obudzisz się z jeszcze większym głodem i być może "rzucisz się" na śniadanie, co również nie sprzyja zdrowej relacji z jedzeniem.

Inny scenariusz: jesz kolację o 18:00, chcesz położyć się o 23:00, ale o 22:00 zaczynasz odczuwać głód. Wiesz, że nie dasz rady zasnąć z pustym żołądkiem, więc sięgasz po małe przekąski i wszystko, co wpadnie Ci w ręce, jednocześnie nie zważając na ilość kalorii. Uczucie przepełnienia żołądka i problem z zaśnięciem murowany! Do tego dochodzi ryzyko przekroczenia dziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie warto!

Właśnie dlatego tak ważne jest szanowanie swojego codziennego rytmu życia. Jeśli późno wstajesz i późno kładziesz się spać, nie jedz kolacji przed 18:00, ponieważ mija się to z celem.

Grupa specjalistów z zakresu suplementacji.

Zostaw opinię