5 najlepszych sposobów na pozbycie się nadmiernej wody podskórnej
Zatrzymywanie zbyt dużej ilości wody podskórnej dotyka coraz więcej osób. Przeczytaj i sprawdź, jak sobie z tym radzić!
Problem jakim jest gromadzenie się wody podskórnej, czy też po prostu nadmierne zatrzymywanie się wody w organizmie, spędza sen z powiek wielu osobom. Na pewno sformułowanie to jest bardzo popularne u kulturystów, którzy pragną aby na scenie tej "wody podskórnej" było jak najmniej, ale czy tylko im? Zdecydowanie nie! Schorzenie to może dotyczyć każdej osoby. Jesteś na diecie redukcyjnej, bądź po prostu odżywiasz się zdrowo, ale nagle z dnia na dzień na wadze jest przykładowo plus 2 kg? Powodów takiego stanu może być wiele – jednym z nich może być gromadzenie się wody podskórnej. Stres, nieprzespana noc, zaburzenia hormonalne – to tylko kilka powodów, dla których może występować nadmierne gromadzenie się wody w organizmie. Jak zatem przeciwdziałać temu zjawisku?
1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu!
Paradoksalnie, gdy będziemy dostarczać małą ilość płynów w ciągu dnia – organizm będzie się przed tym bronił, gromadząc wodę podskórną i na odwrót – im więcej wody będziemy dostarczać – organizm nie będzie musiał jej magazynować w postaci wody podskórnej, stąd też nie należy się obawiać picia wody w ciągu dnia – jest to niemal obowiązek! Jaka ilość? To kwestia mocno indywidualna, zależna od wielu czynników – każdemu polecałbym minimum wypijać ok 30 ml/1 kg masy ciała płynów w ciągu dnia – nie mniej jednak nie należy doprowadzać do stanu, w którym będziemy czuć suchość w gardle, co może wskazywać na stan odwodnienia!
2. Unikaj przetworzonej żywności i dbaj o odpowiednią ilość sodu!
Spożywając żywność taką jak np. pizza, frytki, kebab, czy też inne produkty typu fast-food, których stopień przetworzenia jest wysoki – doprowadzić możemy do gromadzenia się wody podskórnej z uwagi na zbyt dużą podaż sodu zawartą w tych daniach. Tu jednak warto wskazać, że sód jest ważnym mikroelementem w organizmie człowieka, lecz należy dbać o to, aby nie spożywać go za dużo. Pamiętajmy, że nie należy go także zupełnie eliminować z diety, ponieważ to również może powodować zatrzymywanie wody w organizmie!
3. Odpoczywaj i eliminuj czynniki stresogenne!
Organizm człowieka nie lubi stanu, w którym jest zmęczony. Zarwana noc, cięższy dzień w pracy, stresujące sytuacje, będą powodować, że na wadze mogą się pojawić dodatkowe, niechciane kilogramy w postaci wody podskórnej. Przeciwdziałanie temu zjawisku jest dość łatwe, choć dla niektórych nieosiągalne, a więc: odpoczynek. Dlaczego nieosiągalne? Wiadomo w jakim świecie żyjemy, gdzie szef nad nami stoi z zegarkiem w ręku i wymaga wszystkiego "na już", a wracając do domu czekają na nas kolejne obowiązki. Jednak należy znaleźć czas dla siebie – na chwilę odpoczynku przy dobrej lekturze, filmie, czy po prostu spacerze. Kolejnym aspektem jest wykonywanie treningów "na siłę", tj. w momencie, gdy odczuwamy zmęczenie – trening tylko pogorszy ten stan, więc zamiast pójść na trening – zostań w domu, odpocznij i pójdź na trening następnego dnia z większą werwą! Sen – najważniejszy aspekt w celu poprawy wyglądu naszej sylwetki i eliminacji wody podskórnej – każda zarwana noc prowadzić będzie do zachwiania gospodarki hormonalnej, co przełoży się na naszą wagę i samopoczucie. Dlatego założenie jest łatwe – wysypiaj się!
4. Stosuj diuretyki.
Korzeń mniszka, napar ze skrzypu polnego, czy pokrzywa to tylko kilka naturalnych ziół, które działają moczopędnie i wpływają na usuwanie nadmiaru wody podskórnej. Szerzej o zagadnieniu diuretyków możecie przeczytać w artykule mojego autorstwa który znajdziecie tutaj.
5. Nie stosuj drastycznych diet redukcyjnych i dbaj o odpowiednią ilość makroskładników w diecie!
Węglowodany, tłuszcze, białka – ich rola w żywieniu człowieka jest nieoceniona, lecz każda z nich w nadmiarze może powodować gromadzenie się wody podskórnej. W oparciu o odpowiednią aktywność fizyczną, stan zdrowia, wiek i wiele innych czynników – należy dobrać indywidualnie podaż wyżej wspomnianych makroskładników. Diety redukcyjne, które zakładają zbyt duży deficyt kaloryczny, prowadzić będą do mechanizmów obronnych organizmu, a jednym z nich będzie gromadzenie wody podskórnej. Z tego też powodu zadbaj o odpowiednią podaż kaloryczną i nie redukuj jej drastycznie!
Podsumowanie
Jeśli masz problem z nadmiarem wody w organizmie – powyższe wskazówki mogą Ci pomóc w jej usunięciu. Jednak pamiętać należy, aby badać stan naszego organizmu, gdyż powody takiego stanu mogą być zupełnie inne. Dieta, trening, regeneracja to najlepsze metody, aby dbać o nasze zdrowie lecz pamiętajcie, aby wszystko dopasować do siebie indywidualnie i przede wszystkim pod swoje własne możliwości.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Dieta i przepisy
Zobacz wszystkie artykułyCheat meal - na czym polega i czy warto go wprowadzić do diety?
Długotrwała redukcja tkanki tłuszczowej, ochota na zjedzenie czegoś "niezdrowego" czy też chęć wyjścia ze znajomymi na miasto na obiad - to kilka przykładów, które mogą "wybijać" z dalszego prowadzenia diety. Czy warto wprowadzać cheat meal do diety? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są jego wady i zalety, jak uniknąć negatywnych skutków stosowania cheat mealów, a także kilka pomysłów na...
Zostaw opinię