- KREATYNA W FORMIE JABŁCZANU TRIKREATYNY OD ZNAKOMITEJ MARKI TREC
- SUPLEMENTACJA KREATYNY ZWIĄZANA JEST Z POPRAWĄ WYDOLNOŚCI FIZYCZNEJ O CHARAKTERZE SZYBKOŚCIOWO-SIŁOWYM
- KREATYNA ZWIĘKSZA WYDOLNOŚĆ FIZYCZNĄ W PRZYPADKU NASTĘPUJĄCYCH PO SOBIE KRÓTKICH, BARDZO INTENSYWNYCH ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH
- KORZYSTNE JEJ DZIAŁANIE WYSTĘPUJE W PRZYPADKU SPOŻYWANIA 3 G KREATYNY DZIENNIE
- PRODUKT ZOSTAŁ DODATKOWO WZBOGACONY O INOZYNĘ I KWAS ALFA-LIPONOWY
- IDEALNA PROPOZYCJA DLA OSÓB INTENSYWNIE TRENUJĄCYCH
Trec CM3 PRO+. Suplement diety w postaci kapsułek zawierający jabłczan trikreatyny, inozynę oraz kwas alfa-liponowy.
Kreatyna – co to za związek?
Nie ważne czy jesteś stałym bywalcem siłowni, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami – na pewno słyszałeś o kreatynie. A czy wiesz, czym ten związek tak naprawdę jest? Otóż kreatyna jest substancją endogenną syntetyzowaną w narządach wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka i nerki. Podstawowymi magazynami wolnej kreatyny i jej fosforylowanej formy są mięśnie szkieletowe, mięsień sercowy i tkanki mięśni gładkich. A dlaczego ją suplementujemy? Chodzi o to, że uzupełnienie diety osób aktywnych fizycznie i sportowców różnych dyscyplin w związki na bazie kreatyny wiąże się z poprawą wydolności fizycznej o charakterze szybkościowo-siłowym (1). A na czym to polega?
Czyli jak działa kreatyna?
Podstawową rolą kreatyny jest wiązanie się z nieorganicznym fosforanem w komórce, tworząc fosfokreatynę. Tym samym służy jako wysokoenergetyczne źródło energii fosforanu do ponownej syntezy adenozynotrójfosforanu (ATP) jako źródło energii do napędzania metabolizmu komórkowego. Kreatyna odgrywa również kluczową rolę w przenoszeniu półproduktów związanych z energią z systemu transportu elektronów w mitochondriach do cytozolu (2). Suplementacja kreatyny prowadzi do wzrostu poziomu kreatyny w organizmie (3). Jest to ważne, ponieważ u osób trenujących sporty szybkościowe i siłowe, zapotrzebowanie na ATP jest podwyższone podczas wysiłku fizycznego o charakterze interwałowym. Substratem energetycznym niezbędnym do jego resyntezy jest wspomniana wcześniej fosfokreatyna, która jest niezbędna do syntezy ATP (1).
Najważniejsze co musisz wiedzieć to, że kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w przypadku następujących po sobie krótkich, bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych, a korzystne jej działanie występuje w przypadku spożywania 3 g kreatyny dziennie. Dotyczy to osób wykonujących ćwiczenia fizyczne o dużej intensywności (4). W porcji dziennej CM3 PRO+ znajduje się aż 4617 mg kreatyny.
Jabłczan kreatyny – co to za forma kreatyny?
Jabłczan kreatyny jest związkiem trzech cząsteczek kreatyny połączonych wiązaniem estrowym z jedną cząsteczką jabłczanu. W tej formie przyswajalność kreatyny może okazać się wydajniejsza (1) ze względu na fakt, że jabłczan kreatyny jest stabilną i odporną na kwaśne środowisko przewodu pokarmowego formą kreatyny.
Trec CM3 PRO+ to produkt wzbogacony o inozynę i kwas alfa-liponowy
Inozyna to endogenny nukleozyd purynowy powstający w efekcie przemian adenozyny (po odłączeniu się grupy aminowej). I porównywalnie do adenozyny, inozyna jest produkowana i uwalniana do przestrzeni pozakomórkowej w czasie normalnego metabolizmu komórkowego. Jak zaobserwowano w przypadku adenozyny, inozyna może wywierać działanie immunomodulujące (5). Z kolei kwas alfa-liponowy jest związkiem siarkoorganicznym, powszechnie występującym w mitochondriach. W cyklu Krebsa odgrywa ważną rolę w różnych reakcjach chemicznych, działając jako kofaktor dla niektórych kompleksów enzymatycznych zaangażowanych w wytwarzanie energii dla komórki (6). Kwas alfa-liponowy znany jest z tego, że wykazuje właściwości przeciwutleniające (7).
Trec CM3 PRO+ to wybór, który na pewno Cię nie rozczaruje!
Literatura:
- Sterkowicz S., Tyka A. K., Chwastowski M., Sterkowicz-Przybycień K., Tyka A., Klys A., The effects of training and creatine malate supplementation during preparation period on physical capacity and special fitness in judo contestants. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2012, Sep 3;9(1):41.
- Kreider R. B., Jäger R., Purpura M., Bioavailability, Efficacy, Safety, and Regulatory Status of Creatine and Related Compounds: A Critical Review. Nutrients, 2022, Feb 28;14(5):1035.
- Cooper R., Naclerio F., Allgrove J., Jimenez A., Creatine supplementation with specific view to exercise/sports performance: an update. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2012, Jul 20;9(1):33.
- Rozporządzenie Komisji (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci.
- Welihinda A. A., Kaur M., Greene K., Zhai Y., Amento E.P., The adenosine inosine is a functional agonist of the adenosine A2A receptor with a unique signaling bias. Cell Signal. 2016 Jun;28(6):552-60.
- Salehi B., Berkay Yılmaz Y., Antika G., Boyunegmez Tumer T., Fawzi Mahomoodally M., Lobine D., Akram M., Riaz M., Capanoglu E., Sharopov F., Martins N., Cho W. C., Sharifi-Rad J., Insights on the Use of α-Lipoic Acid for Therapeutic Purposes. Biomolecules, 2019, Aug 9;9(8):356.
- Nguyen H., Gupta V., Alpha-Lipoic Acid. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564301/