Aminokwasy część V – teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA
Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Marka
Waga
Cena
Smak
EAA (essential amino acids), esencjonalne aminokwasy stanowią doskonały wybór dla osób aktywnych fizycznie pragnących dopiąć suplementację okołotreningową. Wpływają bowiem pozytywnie na syntezę białek mięśniowych oraz zahamowanie procesów katabolicznych, co przekłada się na poprawę jakości oraz tempa osiąganych przyrostów tkanki mięśniowej. Wynika to między innymi z faktu, że aminokwasy EAA zawierają w sobie aminokwasy BCAA, które znane są ze swoich antykatabolicznych oraz pro anabolicznych właściwości. Stąd ich częste wykorzystanie przez osoby aktywne fizycznie, które mają jasno określony cel - maksymalne wsparcie organizmu w rozwoju i doskonaleniu formy fizycznej.
Regularna suplementacja aminokwasami EAA sprzyja także produkcji hormonu wzrostu, którego wydzielanie w większych ilościach zapewnia realną poprawę osiągów. Jest to głównie zasługą lizyny wchodzącej w skład mieszanki aminokwasów esencjonalnych (essential amino acids). Ponadto istnieją przesłanki, że zwiększona ich podaż wspomaga funkcje odpornościowe. Oczywiście nie można zapominać o tym, że wspomagają syntezę białek organizmu, bowiem stanowią ich podstawę. Odpowiednia podaż EAA stanowi podłoże sprawnego rozwoju formy i upragnionej muskulatury.
Aminokwasy dzielą się na białkowe i niebiałkowe, a więc takie, które wchodzą w skład protein organizmu, jak i takie, których rola w organizmie jest znacząco ograniczona. Podział aminokwasów nie został wprowadzony przez przypadek, dzięki niemu już teraz możesz poddać analizie składy poszczególnych preparatów na bazie EAA, które w detalach mogą znacząco się różnić, a takie różnice przekładać się na inny sposób działania.
EAA (essential amino acids) wykazują egzogenny charakter, co oznacza ich konieczność dostarczenia z zewnątrz, bowiem nie są syntetyzowane przez organizm. Można w tym celu wykorzystać profesjonalną suplementację, jak i mogą zostać uzupełnione posiłkiem o odpowiednim składzie.
Aminokwasy esencjonalne (EAA) należą do grupy egzogennych, a to oznacza konieczność dostarczenia ich do organizmu wraz z dietą lub przy pomocy profesjonalnej suplementacji. Preparaty tego typu bazują zwykle na aminokwasach takich jak: L-histydyna, L-izoleucyna, L-leucyna, L-walina, L-lizyna, L-metionina, L-fenyloalanina, L-treonina oraz L-tryptofan. Stanowią one podstawę dla szybkiej regeneracji powysiłkowej oraz przyrostów beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Właśnie dlatego, preparaty na bazie EAA stanowią tak ważny dodatek w suplementacji wielu sportowców na całym świecie.
Warto podkreślić, że niedobór choćby jednego z aminokwasów esencjonalnych, może być przyczyną ograniczenia przyrostów, jakie zanotujesz w danym okresie czasu. Zastosowanie tego typu preparatów w okolicy treningu sprzyja zaspokojeniu nawet nagłych potrzeb organizmu na budulec. Umożliwia także wstrzelenie się w tzw. „okno anaboliczne” występujące po zakończonej sesji treningowej. Osiągane w ten sposób przyrosty beztłuszczowej tkanki mięśniowej są znacznie wyższej jakości.
Niezbędne aminokwasy egzogenne (EAA) nie są syntetyzowane przez organizm, co oznacza ich konieczność dostarczenia z zewnątrz, np. przy pomocy profesjonalnej suplementacji.
UWAGA: Krótka nota na temat BCAA:
Aminokwasy rozgałęzione zaliczane do grupy esencjonalnych EAA wyróżniają się bocznym łańcuchem alifatycznym. Istnieją właśnie trzy takie aminokwasy: l-leucyna, l-izoleucyna oraz l-walina, i to właśnie one nazywane są aminokwasami rozgałęzionymi BCAA. Stanowią one około 35% suchej masy mięśni, należy zatem zadbać o ich odpowiednią podaż każdego dnia.
Aminokwasy EAA doskonale sprawdzają się podczas intensywnych treningów, zabezpieczając tkanki przed rozpadem, przy jednoczesnym wsparciu procesów regeneracyjnych. Zapewniają bowiem utrzymanie dodatniego bilansu azotowego, który jest niezbędny dla sprawnego zajścia procesów anabolicznych, umożliwiających szybką odbudowę powstałych podczas wysiłku mikrouszkodzeń. Stanowią także podstawę dla dalszego rozwoju upragnionej muskulatury.
Regularna suplementacja aminokwasami EAA wpływa na realną poprawę jakości umięśnienia, jak i stanowi źródło odpowiednio zbilansowanej mieszanki budulca dla jego sprawnego rozwoju i regeneracji potreningowej. Zastanawiasz się, czym się różnią od tych zawartych w odżywkach białkowych? Różnica tkwi jak zwykle w szczególe, a w tym przypadku w formie aminokwasów. Preparaty na bazie EAA bazują na wolnej formie aminokwasów, a więc takiej, która nie jest związana z proteinami wiązaniami proteinowymi - jak ma to miejsce w przypadku każdego typowego białka zbudowanego ostatecznie właśnie przez aminokwasy (w tym EAA i BCAA).
Podstawowym parametrem, którym należy się kierować podczas zakupu, to jakość zastosowanego surowca, stopień koncentracji EAA w każdej porcji, ewentualne wartościowe dodatki wzbogacające skład i jego działanie oraz cena. Oferowane w tej kategorii preparaty stanowią doskonały wybór zarówno dla sportowców, jak i osób trenujących rekreacyjnie. Zastosowane w nich formuły to gwarancja najwyższej jakości, co wynika z doskonałego połączenia współczesnej technologii oraz umiejętnego wykorzystania najnowszych zdobyczy wiedzy naukowej przez specjalistów, którzy je opracowują.
Regularna suplementacja przy wykorzystaniu aminokwasów EAA, a więc esencjonalnych (określanych także mianem niezbędnych) jest jednym z filarów gwarantujących zaopatrzenie mięśni w odpowiednią ilość najważniejszych z ich punktu widzenia aminokwasów. Wpływa to na maksymalizację osiąganych przyrostów beztłuszczowej tkanki mięśniowej oraz skraca czas niezbędny na jej pełną regenerację powysiłkową.
Preparaty, które znajdują się w tej kategorii, występują zwykle w postaci tabletek i kapsułek, jednak jest wiele produktów w proszku. Zależnie do tego czego potrzebujesz, sięgaj po produkty najwyższej jakości i znanych producentów, a nie pożałujesz wydanych na nie pieniędzy. Postaw na produkty pochodzące z naszej oferty i ogranicz zbędne wydatki!
Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Kto powinien stosować aminokwasy rozgałęzione, a dla kogo będzie to niepotrzebne obciążenie finansowe? Kto faktycznie może odczuć realne działanie BCAA? A może akurat...
Kilka słów na temat suplementacji aminokwasami w ciągu dnia.