Aminokwasy część V – teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA
Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Marka
Waga
Cena
Smak
Aminokwasy rozgałęzione, inaczej BCAA, swoją popularność zawdzięczają swoim antykatabolicznym właściwościom oraz pozytywnemu wpływowi na procesy anaboliczne zachodzące w organizmie. Wpływają one zatem pozytywnie zarówno na rozwój, jak i regenerację oraz ochronę tkanki mięśniowej przed katabolizmem, czyli procesami rozpadu. Nasilają się one szczególnie podczas odchudzania, przy ujemnym bilansie kalorycznym prowadzonej diety, ale także w okolicy treningu.
Suplementy BCAA mogą przyjmować różne formy (tabletek, kapsułek, proszku, a nawet płynu) i charakteryzować się różnymi proporcjami oraz dodatkami (lub ich brakiem). Rynek aminokwasów rozgałęzionych jest bardzo szeroki i bogaty w rożnego typu produkty, dlatego dobrze jest poznać je lepiej i dowiedzieć się więcej na ich temat.
Niezbędne aminokwasy rozgałęzione BCAA (ang. branched chain amino acids) zaliczane są do grupy aminokwasów egzogennych, co oznacza brak możliwości ich naturalnej syntezy przez organizm ludzki. Przekłada się to na konieczność ich dostarczania wraz z pożywieniem lub przy pomocy odpowiednio dobranej suplementacji. Biorąc pod uwagę, że ich zawartość w suchej tkance mięśniowej stanowi 35%-40% ogólnej puli aminokwasów wchodzących w jej skład, warto przyjrzeć się tematowi bliżej i sięgać po produkty o pewnym składzie.
BCAA stanowią mieszankę trzech aminokwasów o wyjątkowej antykatabolicznej sile działania, jednak dzięki dodatniemu wpływowi na poziom bilansu azotowego sprzyjają także procesom anabolicznym. Właśnie z tych powodów mogą być z powodzeniem stosowane zarówno podczas pracy nad masą mięśniową, jak i w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej (odchudzania).
Trzy aminokwasy BCAA to:
leucyna
Leucyna to jeden z najważniejszych aminokwasów białkowych. Odpowiada on między innymi za aktywację procesów rozbudowy tkanki mięśniowej, sprzyja skróceniu regeneracji potreningowej oraz jednocześnie wspomaga przy tym wchłanianie innych aminokwasów.
izoleucyna
Izoleucyna jest ważnym składnikiem białek budujących mięśnie, wpływa na podniesienie zapasów energii organizmu w trakcie ćwiczeń.
walina
Walina to jeden z ważniejszych aminokwasów białkowych mający wpływ na dodatni bilans azotowy organizmu. Wpływa ona także na utrzymanie prawidłowych przemian metabolicznych tkanki mięśniowej, skraca regenerację oraz działa pośrednio pobudzająco.
Stosowanie suplementów z aminokwasami BCAA może przynieść wiele różnych korzyści, szczególnie osobom, które są aktywne fizycznie i intensywnie trenują. Jest to oczywiście ściśle powiązane z tym, jakie działanie BCAA wykazuje.
Możliwe korzyści z przyjmowania BCAA to:
zmniejszenie zmęczenia fizycznego i psychicznego podczas długotrwałego treningu,
zmniejszenie bolesności mięśni po wysiłku fizycznym,
hamowanie procesu rozpadu tkanki mięśniowej i tym samym ograniczenie utraty masy mięśniowej,
maksymalizacja osiąganych przyrostów beztłuszczowej tkanki mięśniowej,
wzrost ogólnej wytrzymałości i wydolności wysiłkowej organizmu,
przyspieszenie proces regeneracji mięśni,
spadek poziomu uszkodzenia mięśni szkieletowych spowodowanych intensywnym wysiłkiem fizycznym,
pośrednia stymulacja syntezy hormonu wzrostu.
Należy jednak pamiętać, że każdy organizm może różnie reagować na suplementację aminokwasami BCAA i poszczególne efekty ich stosowania mogą, ale nie muszą się pojawić. Powodów takiej sytuacji może być wiele.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z typów produktów opartych na BCAA będzie najlepszym wyborem w każdej sytuacji. Suplementy na bazie aminokwasów rozgałęzionych BCAA mogą występować w różnych proporcjach, z czego najczęściej spotykaną jest 2:1:1 (odpowiednio dla leucyny, izoleucyny oraz waliny).
Generalnie w przypadku osób walczących z nadwagą lub pragnących ograniczyć katabolizm mięśniowy do minimum zaleca się, aby sięgnąć po suplementy z BCAA oparte o stosunek ilościowy 2:1:1. Wersja 9:1:1 czy nawet 12:1:1 wykazuje podobne właściwości antykataboliczne, jednak wyróżnia się znacznie silniejszym działaniem anabolicznym i to właśnie jest podstawowa różnica między tymi produktami.
Jeżeli jesteś na masie i chcesz zapewnić możliwie największą stymulację swoim mięśniom do rozwoju, postaw na suplementy bazujące na zwiększonej koncentracji czystej leucyny w każdej porcji. Warto podkreślić, że jest to temat kontrowersyjny i można spotkać się z różnymi opiniami, jak i badaniami.
Rozgałęzione aminokwasy charakteryzują się dużą uniwersalnością, bowiem znajdują swoje zastosowanie praktycznie w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy się odchudzasz, czy jesteś w trakcie budowania masy mięśniowej i pragniesz możliwie najlepszych przyrostów beztłuszczowej tkanki mięśniowej.
Aminokwasy te najczęściej stosowane są podczas odchudzania w celu ochrony ciężko wypracowanej tkanki mięśniowej przed rozpadem w wyniku katabolizmu. Nie można jednak zapominać, że odpowiednio prowadzona suplementacja BCAA ma znaczny wpływ także na utrzymanie dodatniego bilansu azotowego, co przekłada się na ich wyjątkowy anaboliczny charakter.
U osób zdrowych wystąpienie niepożądanych dolegliwości po zastosowaniu BCAA jest mało prawdopodobne. Aminokwasy te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.
Sytuacja wygląda inaczej u osób chorych, szczególnie cierpiących na MSUD. Jest to rzadkie schorzenie, które powoduje, że organizm nie jest w stanie rozkładać izoleucyny, leucyny i waliny, czyli właśnie BCAA. Te osoby absolutnie nie powinny stosować suplementów z tymi aminokwasami.
Zawsze warto czytać etykiety! Wśród składników danego suplementu może znajdować się alergen, który wywoła u Ciebie reakcję, jeśli masz jakieś alergie.
Poszukując produktu na bazie aminokwasów BCAA kieruj się jakością, która jest odzwierciedleniem klasy suplementu. Zdecydowanie jest to typ produktu, który powinien znaleźć się w suplementacji każdej osoby aktywnej fizycznie, o ile zależy jej na optymalizacji rozwoju formy i tężyzny fizycznej. Odpowiednie wykorzystanie aminokwasów rozgałęzionych sprzyja lepszemu samopoczuciu, efektywniejszym treningom oraz sprawniejszej regeneracji powysiłkowej. Wybierz zatem najlepszej jakości aminokwasy BCAA!
Może to być zaskakujące, ale forma aminokwasów nie ma bezpośredniego wpływu na ich działanie. Oczywiście, płynna forma znacznie szybciej wchłonie się po spożyciu w porównaniu do kapsułki, jednak w ostatecznym rozrachunku efekty będą podobne. Sięgnij po taką postać aminokwasów BCAA, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, bowiem komfort suplementacji jest równie ważny, jak sama skuteczność stosowanych suplementów diety.
Sprawdź także artykuł BCAA – kto tak naprawdę ich potrzebuje?
Bibliografia:
Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Kto powinien stosować aminokwasy rozgałęzione, a dla kogo będzie to niepotrzebne obciążenie finansowe? Kto faktycznie może odczuć realne działanie BCAA? A może akurat...
HMB stosujesz w swojej suplementacji i chcesz spotęgować jego działanie? Przeczytaj i sprawdź, z jakimi innymi suplementami warto je połączyć!