Kreatyna i białko - czy to naprawdę dobre połączenie?
O tym suplemencie od dłuższego już czasu słychać głośno, nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale i tych osób, które dopiero sprawdzają swoje możliwości w zakresie...
Marka
Waga
Cena
Smak
Poszukujesz pewnego produktu na pierwszy lub zbliżający się cykl kreatynowy? Postaw na czysty monohydrat kreatyny, którego anaboliczne właściwości nie są okupione żadnym negatywnym wpływem dla prawidłowo funkcjonującego organizmu. Niezależnie od formy: kapsułek, tabletek, czy też proszku - będzie to doskonały wybór, który przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści. Polecamy!
Regularna suplementacja monohydratem kreatyny na maksymalizację osiąganych przyrostów tkanki mięśniowej oraz siły fizycznej. Występuje on w formie proszku, tabletek lub kapsułek. Jednak jego forma nie ma znaczenia i wpływu na siłę działania oraz ostateczne wyniki danego cyklu. Wpływa jednak na komfort suplementacji, wybieraj zatem zgodnie ze swoimi upodobaniami wśród produktów z tej kategorii. Znajdziesz w niej produkty polskich marek, jak i uznanych światowych producentów. Monohydrat był już wielokrotnie badany w ciągu przeszło 30 lat, podczas których funkcjonuje w świecie suplementacji sportowej. Możesz być zatem spokojny o jego działanie i bezpieczeństwo.
Wspomaganie się monohydratem kreatyny wpływa na procesy anaboliczne, podnosząc w wyniku tego masę ciała. Jednak nie sprzyja rozbudowie tkanki tłuszczowej, a mięśniowej i to należy podkreślić. Czasem przypisuje się kreatynie wpływ na pojawienie się tzw. "podlania", przez co rozumie się związanie większej ilości wody w tkankach podskórnych, co daje efekt ich obrzmienia. Natomiast w momencie odstawienia kreatyny/zakończenia cyklu można zaobserwować jej "schodzenie z organizmu". Określa się to mianem spadków, czy jednak tak jest w rzeczywistości? Każdy cykl na kreatynie przekłada się na związanie pewnej ilości wody, jednak to właśnie to środowisko leży u podstaw zwiększonego anabolizmu i rozbudowy upragnionej muskulatury. Stanowi niejako bodziec do dalszego jej rozwoju.
UWAGA: Kreatyna stosowana jest w suplementacji już od 1990 roku i od początku cieszy się sporą popularnością. Pod względem chemicznym jest to ograniczy związek łączący cząsteczkę kwasu octowego oraz guanidyny.
Monohydrat kreatyny porównywany jest czasem do sterydów anabolicznych, jednak jest to całkowicie błędny tor myślenia, bowiem nie wpływa ona negatywnie na stan organizmu. Podczas gdy sterydy są niebezpieczne już z definicji i mogą doprowadzić do rozregulowania układu hormonalnego, a to początek olbrzymich problemów. Sięgnij zatem po monohydrat kreatyny i ciesz się zauważalnym postępem w rozwoju tkanki mięśniowej - bez ryzyka wystąpienia niebezpiecznych i negatywnych konsekwencji. Nie wpływa bowiem negatywie na prawidłowo funkcjonujący organizm.
Wpływ kreatyny na procesy energetyczne zachodzące w pracujących mięśniach są nie do pominięcia. Wpływa ona bowiem na tempo odnowy ATP - adenyozyno trifosforanu będącego swoistym nośnikiem energii przydatnej biologicznie. To właśnie oderwanie grupy fosforowej z ATP skutkuje uwolnieniem energii, która jest następnie wykorzystywana, np. podczas treningu na siłowni. Warto podkreślić, że zwiększona synteza ATP sprzyja dłuższym, intensywniejszym treningom, a to prosta droga do znacznie lepszych efektów sportowych.
Faza nasycenia jest reliktem przeszłości, kiedy uważano, że najszybsze możliwe wysycenie organizmu monohydratem kreatyny jest warunkiem wykorzystania jej pełnego potencjału. Nie ma realnych różnic w osiągach organizmu przy suplementacji kreatyną w dawkach dziennych minimum 3000mg, a dawkami 30000mg przez pierwsze 3-4 tygodnie cyklu. Nawet więcej, jest to zwykle strata suplementu i zbędne obciążanie organizmu, nadmiar po prostu jest przez niego wydalany wraz z moczem. Oczywiście nie jest to toksyczne dla niego, jednak nie ma sensu go dodatkowo przeciążać.
Kreatyna przynosi szczególne korzyści w szczególnie w intensywnym wysiłku fizycznym, podczas którego dochodzi do szybkich i regularnie po sobie występujących skurczach tkanki mięśniowej. Wpływa w ten sposób na podniesienie samej wydolności, jak i wydajności pracy mięśni, co pozwala na maksymalizację osiąganych w późniejszym czasie wyników sportowych. Zdecydowanie jest to najlepsza propozycja dla osób aktywnych fizycznie marzących o szybkim rozwoju formy i widocznych postępach. Przekłada się to także na poziom motywacji do dalszej walki z ciężarami i przełamywaniem swoich ograniczeń.
Zwyczajowe dawkowanie kreatyny uwzględnia wagę ciała, co przy założeniu "do 100 kilogramów" daje następujące dawki:
Dzień treningowy (DT) 2x 5 gramów - rano i w okolicy planowanego treningu.
Dzień wolny/nietreningowy (DNT) 1x 5 gramów, np. pomiędzy śniadaniem i obiadem.
Oczywiście istnieje wiele szkół opartych o różne założenia w kwestii przyjmowania kreatyny (niezależnie od jej formy chemicznej). Powyższe stanowi optymalny i najpopularniejszy wariant, który został sprawdzony przez wielu sportowców na całym świecie.
Najpowszechniejszą formą kreatyny jest monohydrat. Jest tani i skuteczny. Idealnie sprawdza się dla osób początkujących, powodując znaczny wzrost masy mięśniowej i siły. Jednakże, w większych dawkach może powodować zwiększone gromadzenie się wody podskórnej. Warto zwrócić uwagę na stopień rozdrobnienia preparatu (mesh) - im większy jego stopień, tym większa ilość monohydratu kreatyny zostanie przyswojona. Polecamy osobom początkującym, które dopiero zaczynają przygodę z kreatyną. Oczywiście może po nią sięgnąć każdy zawodowiec, bowiem jej anaboliczna siła i działanie nie jest zależne od stopnia zaawansowania danej osoby aktywnej fizycznie. Paradoksalnie jej polecenie początkującym jest bardziej związane z faktem, że na początku każdy jest niedoświadczony i łatwiej zaprzepaścić działanie nawet najlepszego produktu.
Reasumując, monohydrat kreatyny sprawdzi się zarówno podczas pierwszego, jak i każdego kolejnego cyklu. Pozwala na realne usprawnienie procesów rozwoju suchej tkanki mięśniowej, podniesienie wytrzymałości fizycznej, jak i wzmocnieniu ogólnej tężyzny organizmu.
Warto podkreślić, że jest to jedna z najbardziej anabolicznych substancji aktywnych wykorzystywanych w suplementacji sportowej. Nie jest jednak w żaden sposób związana z dopingiem, a jego stosowanie jest w 100% legalne. Bywa wykorzystywany także w celu przełamania problematycznej stagnacji, a więc braku postępów w rozwoju formy fizycznej związanych ze zjawiskiem przetrenowania lub zbyt małego urozmaicenia treningów. Może być stosowany przez wszystkie osoby aktywne fizycznie, niezależnie od płci oraz stopnia zaawansowania. Sięgnij po produkty z najwyższej półki, posiadające certyfikat „CreaPure” i ciesz się ich działaniem!
Rynek suplementów diety jest obszerny, co za tym idzie produktów na bazie monohydratu kreatyny jest także wiele. Przekłada się to na pewien problem podczas wyboru, jednak podstawą pozostaje jakość, czystość i skuteczność zastosowanego surowca. Swoistą gwarancją jest właśnie certyfikat "CreaPutre", jednak nie oznacza to, że suplement bez niego będzie działał gorzej. Wszystko obija się o czystość chemiczną składu - gwarancję jakości.
O tym suplemencie od dłuższego już czasu słychać głośno, nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale i tych osób, które dopiero sprawdzają swoje możliwości w zakresie...
Powroty na siłownię bywają ciężkie – zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy od połowy marca nie mieliśmy do nich dostępu z uwagi na panującą epidemię COVID-19. Wiele osób –...
HMB stosujesz w swojej suplementacji i chcesz spotęgować jego działanie? Przeczytaj i sprawdź, z jakimi innymi suplementami warto je połączyć!